گرجستان صحنه درگیری حامیان و مخالفان دولت

به گزارش کنفرانس هکا، در نتیجه درگیری میان حامیان و مخالفان دولت گرجستان، چندین نفر زخمی شده اند.

گرجستان صحنه درگیری حامیان و مخالفان دولت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رسانه های گرجستان از حمله گروه های جوان حامی دولت به معترضان مخالف دولت خبر داده اند که طی این درگیری ها چندین نفر زخمی شده اند. از یک شنبه هفته گذشته، معترضان ضد دولتی در شهرهای تفلیس، کوتائیسی، متسختا و زوگدیدی مورد حمله قرار گرفته اند.

پس از آن که تظاهرات و تجمع های اعتراضی گروه های اپوزیسیون با مداخله پلیس ضد شوروش سرکوب شد و به آن ها اجازه انسداد ساختمان مجلس به وسیله های نرده های فازی داده نشد، حزب حاکم رویای گرجستان از سوی نیروهای اپوزیسیون به متوسل شدن به گروه های خشونت طلب برای مقابله با آن ها متهم شده است.

زائال اودوماشویلی از اعضای ارشد حزب جنبش اتحاد ملی (وابسته به میخیل ساآکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان) در سه شنبه هفته گذشته و در جریان تظاهرات ضد دولتی در شهر متسختا به هنگام انجام یک مصاحبه زنده تلویزیونی مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفت (1). عامل حمله به وی از سوی پلیس این کشور به اتهام آشوب گری و نافرمانی از پلیس بازداشت شده است. در همین تظاهرات، به سمت گیگا بوکریا از رهبران حزب اپوزیسیون گرجستان اروپایی نیز آب پاشیده شد.

گروه های مجلسی اپوزیسیون شامل حزب جنبش اتحاد ملی، حزب گرجستان اروپایی و دیگر احزاب مخالف در تاریخ 3 دسامبر در شهر متسختا در اعتراض به حمله گروه های خشونت طلب به فعالان جوان ضد دولت در تجمع روز قبل، در مقابل شهرداری این شهر دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان از سوی پلیس محاصره شدند اما افرادی که به سمت آن ها اشیایی پرتاب می کردند، از طرف پلیس بازداشت نشدند. یکی از رهبران و ترتیب دهندگان این تظاهرات دولت این کشور را متهم کرد که گروه های خشونت طلب از سوی آن ها کنترل و سازماندهی می شود و آن ها را بزدلانی دانست که تنها جرئت حمله به جوانان صلح طلب را دارند.

در همان روز، طرفداران دولت نیز در شهر کوتائیسی جهت مقابله با برنامه گروه های اپوزیسیون برای برگزاری تظاهرات، تجمع کردند. حامیان دولت پیش از این در ترایخ 29 نوامبر تجمع کوچکی را در این شهر برگزار کرده بودند اما در مجددا در تاریخ 1 دسامبر تظاهرات گسترده تری را در حمایت از دولت و حزب رویای گرجستان برگزار کردند. در روز یک شنبه نیز این فعالان با تخم مرغ و ... به دفتر حزب جنبش اتحاد ملی در تفلیس حمله کردند (2).

در تاریخ 3 دسامبر نیز تظاهراتی در شهر زوگدیدی از سوی نیروهای حامی دولت علیه حزب جنبش اتحاد ملی که پیش از این قدرت را در این کشور در دست داشت برگزار گشت. دفتر حزب جنبش اتحاد ملی در این شهر نیز با تخم مرغ مورد حمله قرار گرفت و معترضین علیه این حزب شعارهایی از جمله قاتلان را فریاد زدند.

خشونت در متسختا

در تاریخ 2 دسامبر فعالان جوان تجمعی اعتراضی در مقابل دفترشهردار شهر متسختا برگزار کردند. تظاهرکنندگان به صورت سمبلیک 41 قطعه نقره (شامل شکلات های پیچیده شده در فوبل های نقره ای شبیه به سکه) را به دیمیتری خوندادزه از اعضای حزب حاکم رویای گرجستان اهدا کردند. عدد 41 شماره الکترال انتخاباتی حزب حاکم است و رنگ نقره ای هم با الهام از انجیل به معنای خیانت است که هدف از آن اشاره به خیانت حزب حاکم به قول خود برای انتقال به یک سیستم انتخاباتی تناسبی است. خوندادزه از بازیگران اصلی حزب حاکم مبنی بر عقب نشینی از وعده تغییر سیستم انتخاباتی است. پیش از این چندین کننده عالی رتبه حزب حاکم در اعتراض به تصمیم این حزب مبنی بر عقب نشینی از اجرای سیستم انتخاباتی تناسبی از حزب رویای گرجستان استعفا دادند (3).

وزارت کشور گرجستان درباره درگیری های اجرا شده در روز دوشنبه در شهر متسختا بیانیه ای صادر کرد و از دستگیری 7 نفر شامل 3 حامی حزب حاکم و 4 فعال اپوزیسیون به جرم آشوب گری خبر داد. احزاب اپوزیسیون به بازداشت حامیان خود اعتراض کرد و آن ها را قربانی حملات خشونت آمیز خوانده و هم چنین اعلام کردند که دو فعال اپوزیسیون دیگر نیز بر اثر جراحت در بیمارستان بستری شده اند.

تغییر سیستم انتخاباتی گرجستان چیست؟

در حال حاضر گرجستان دارای یک سیستم انتخابی مختلط است. انتخابات مجلسی گرجستان براساس دو شیوه کنندگی اکثریتی و کنندگیِ تناسبی برگزار می شود. در کنندگی تناسبی هر حزب به میزان درصدی که از آراء کلی به دست می آورد، کرسی های مجلس را از آن خود خواهد کرد. در این سیستم، 77 کرسی از 150 کرسی مجلسی به فهرست احزاب سیاسی اختصاص داده می شود. 73 کننده دیگر براساس آرای مردم انتخاب می شوند که به آن کنندگی اکثریتی می گویند.

در اواخر سال 2017 حزب رویای گرجستان که در انتخابات سال گذشته و با شعار اصلاح قانون اساسی به پیروزی رسیده بود، لایحه اصلاحات قانون اساسی را تقدیم مجلس کرد. یکی از بخش های مهم این اصلاحات، اصلاح نظام انتخابات مجلسی بود. بر اساس پیشنهادات قرار بود که سیستم اکثریتی در انتخابات آینده حذف شود. اما این امر با مخالفت 73 نفر از کنندگان ائتلاف اکثریت که از این طریق وارد مجلس شده بودند روبرو شد. تعویق اصلاح نظام انتخاباتی مجلسی تا سال 2024 موجب اعتراض احزاب مخالف گشت و آنرا مخالف با وعده های انتخاباتی حزب حاکم دانستند.

اما در نتیجه اعتراضات ضد روسی در گرجستان که از اواخر ماه ژوئن آغاز شد، حزب حاکم این کشور با درخواست تجدید نظر در سیستم انتخاباتی موافقت کرد. حزب رویای گرجستان اعلام کرد که آماده است تا انتخابات مجلسی سال آینده را تنها بر اساس سیستم انتخاباتی تناسبی با حد نصاب انتخاباتی صفر درصد برگزار کند. این امر یکی از خواسته های مهم معترضان بود که از تاریخ 20 ژوئن مشغول تظاهرات در خیابان های تفلیس بودند. حد نصاب انتخاباتی صفر درصد به فرمول خاصی از شمارش آرا به هنگامی که در هر صورت یک مانع دفاکتو (غیررسمی و آنچه عملاً هست) وجود دارد، اشاره می کند. در گرجستان حد نصاب انتخاباتی حدود 0.67 درصد است به این معنی که برای 0.67 درصد رایی که یک حزب کسب می کند یک کرسی در مجلس وجود دارد (4).

اعتراض اپوزیسیون به اتحادیه اروپا

احزاب مخالف اعلام کردند که لایحه اصلاحات انتخاباتی را به کمیسیون ونیز ارسال می کنند. این احزاب اکنون خواستار اتخاذ الگوی انتخاباتی آلمان هستند. در انتخابات بوندستاگ آلمان، رای دهندگان دو رای دارند، یکی برای انتخاب کنندگان محلی و دیگری از لیست احزاب. احزابی که حداقل 5 درصد آرا از لیست های حزبی را به دست بیاورند، به گونه ای صاحب کرسی های مجلس می شوند که آرایش مجلس متناسب با درصد آرای حزبی باشد. بوندستاگ، مجلس مرکزی آلمان فدرال و در حکم قوهٔ مقننه در سطح فدرال یعنی در سطح کل آلمان است.

شمار کنندگان بوندستاگ به دلیل قانون انتخاباتی آلمان متغیر است که حداقل 598 کننده را شامل می شود. در ابتدای دوره فعلی یعنی دوره 17، شمار کنندگان تکمیلی 24 عدد بود که این عدد در حال حاضر به 22 کننده کاهش یافته است به طوری که شمار فعلی کنندگان بوندس تاگ 620 عدد است. دورهٔ کنندگی اساساً چهار سال است. انتخابات پیش از موعد برای حل بحران سیاسی عمده ای که با تعادل موجود در مجلس نمی توان آن را حل کرد، امکان پذیر است. بوندس تاگ قوهٔ مقننه در سطح کل اتحادیه است. وظیفهٔ تصویب قراردادهای بین المللی و بودجهٔ عمومی کشور نیز بر عهدهٔ این مجلس مرکزی است. کنندگان مجلس در فراکسیونهای حزبی و در صورت ضعیف بودن حزبشان به لحاظ کمی در گروه های حزبی گرد آمده و خط سیاسی خود را پیش می برند. بوندستاگ یک مجلس کاری است و در مقایسه با بسیاری کشورهای دیگر کم تر خصلت نمایشی دارد. در مورد بسیاری از امور نه در سطح اجلاس های بزرگ علنی، بلکه در کمیته های تخصصی تصمیم گیری می شود (5).

بسیاری از کنندگان حزب حاکم رویای گرجستان معتقدند که انتخابات مجلسی سال آینده در این کشور می بایست بر اساس سیستم فعلی برگزار شود و تاکید کرده اند که الگوی بوندستاگ آلمانبا قانون اساسی گرجستان مغایر است.

احزاب مخالف نیز در مقابل اعلام کرده اند که این لایحه را به دفتر نهادهای دمکراتیک و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا ارسال خواهند کرد تا درباره مغایرت این طرح با قانون اساسی گرجستان اعلام نظر کند.

مجید اسماعیل زاده، کارشناس مسائل اوراسیا

1. https:، ، www.facebook.com، Mtavaritvnews، videos، 3514766641881677،

2. https:، ، www.youtube.com، watch?v=5JNEUNSJTUo

3. https:، ، civil.ge، archives، 330231

4. https:، ، tasnimnews.com، 2073617

5. http:، ، www.dw-world.de، dw، article، 0,,4727097,00.html

بیست آمار: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7621

به "گرجستان صحنه درگیری حامیان و مخالفان دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرجستان صحنه درگیری حامیان و مخالفان دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید