سال آینده حقوق ها افزایش پیدا نمی کند؟

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، تنها چند روز تا تقدیم لایحه بودجه سال 1401 به جای مانده است. اما حالا رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داده که دولت به جای افزایش غیرواقعی حقوق، قدرت خرید مردم را افزایش می دهد. او گفته این روش بهتر از آن است که 20 درصد حقوق را بالا بردند و 30 درصد بر تورم کشور افزودند.

سال آینده حقوق ها افزایش پیدا نمی کند؟

این سخنان مسعود میرکاظمی در حالی است که هر سال در ماه های پایانی سال، مساله افزایش حقوق کارمندان و کارگران یکی از مهم ترین اخبار و چالش های پیش روی دولت، نمایندگان کارگری و کارفرمایان است.

به خصوص اینکه در اقتصاد ایران، دولت بزرگترین کارفرماست و چند سالی است بخش مهمی از بودجه کشور، صرف پرداخت هزینه های جاری می گردد که مهم ترین و بزرگترین عدد آن، حقوق کارمندان دولت است.

در چند سال گذشته و همزمان با افت درآمدهای نفتی، دولت در تامین هزینه ها و پرداخت حقوق کارمندان خود به مشکل خورده و به نظر می رسد بخش مهمی از حقوق کارمندان خود را به وسیله چاپ پول تامین نموده است. شیوه ای که منجر به افزایش تورم شده است.

میرکاظمی هم دقیقا به همین نکته اشاره نموده و گفته وقتی بدون داشتن منبع دولتی، حقوق 20 درصد افزایش می یابد در اصل با خلق پول، دست در جیب محرومان جامعه می کنیم و آنها باید هزینه این تصمیم را بپردازند. یک میلیون به حقوق افراد اضافه شده ولی در قبال آن با تورم، 3 میلیون دیگر از جیبش برداشته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته سال آینده به جای افزایش حقوق، قرار است بر افزایش قدرت خرید مردم تمرکز گردد.

افزایش حقوق کارمندان و کارگران منتفی است؟

البته میرکاظمی به نکته دیگری هم اشاره نموده و گفته بودجه سال 1401 را بدون کسری بسته اند. اگرچه همه دولت ها مدعی چنین چیزی هستند اما ممکن است منظور او عدم افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده باشد.

با این حساب یا دولت قرار نیست حقوق کارمندان را افزایش دهد و یا اینکه قرار است این افزایش حداقلی باشد. مثلا بین 15 تا 30 درصد و البته به صورت پلکانی. به شکلی که حقوق بعضی بیشتر افزایش پیدا کند و حقوق بقیه کمتر.

امروز هم اولین جلسه شورای عالی کار برای معین حداقل حقوق کارگران در سال 1401 برگزار گردید. اگرچه هنوز هیچ حدس درباره افزایش حقوق ها مطرح نشده اما پیش از این چند سناریو، درباره افزایش حقوق ها مطرح شده است.

بعضی می گویند احتمالا افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از 15 درصد نباشد. اگر قرار باشد حقوق کارگران هم به همین مقدار افزایش پیدا کند، حداقل حقوق سال 1401 به حدود سه میلیون تومان می رسد.

اما رئیس سازمان برنامه و بودجه پیش از این گفته بود قرار است حقوق کارکنان دولت به صورت پله ای افزایش پیدا کند و بالاترین مقدار افزایش حقوق 30 درصد است.

بر اساس این گفته میرکاظمی ممکن است حقوق کارگران 30 درصد بیشتر گردد و پایه حقوق کارگران به 3.4 میلیون تومان برسد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12943

به "سال آینده حقوق ها افزایش پیدا نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال آینده حقوق ها افزایش پیدا نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید