سارقان به استقبال نوروز می فرایند!

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش زندگی امروز ، هر سال اواخر اسفند تعداد مراجعان به پلیس آگاهی زیادتر از دیگر ماه ها می گردد. سودجویان با استفاده از همین شلوغی های سر مردم، در کمین می نشینند و از آب گل آلود ماهی های درشتی می گیرند. خانه تکانی و خرید های دم عید می تواند بازار گرمی برای سارقان باشد. بسیاری از سارقان از همین شلوغی ها و خالی بودن خانه استفاده نموده و به نان و نوایی می رسند.

سارقان به استقبال نوروز می فرایند!

البته همه سارقان مانند قدیم از دیوار خانه بالا نمی فرایند بلکه در سرقت خلاقیت به خرج می دهند. به گونه ای که شما با دست خود وسیله و کالای مورد نظر را به سارق می سپاری و دیگر پس نمی گیری، یعنی راهی برای پس دریافت نمی ماند. به همین راحتی دیگر صاحب آن وسیله نخواهی بود.

قالی سارقان

اسفند ماه سال گذشته مراجعه زن میانسال به پلیس آگاهی پفراینده سرقت های سریالی فرش را باز کرد. زن میانسال که بسیار ناراحت بود به ماموران گزارش سرقت فرش های دستبافش را داد و گفت: تصمیم گرفته بودم خانه تکانی کنم؛ به همین دلیل فرش هایم را به یک قالیشویی سپردم. چون بسیار دیر اقدام کردم هیچکدام از قالیشویی هایی که از قبل می شناختم و اعتماد داشتم، نپذیرفتند فرش ها را بشویند و گفتند دستشان پر است. من هم مجبور شدم به جایی ناآشنا زنگ بزنم.

مالباخته ادامه داد: شماره این قالیشویی روی برگه ای جلوی در خانه ام افتاده بود. با آنها تماس گرفتم. بسرعت به خانه آمدند، فرش ها را لوله کردند، بردند و دیگر پس نیاوردند. اول از خوش قولی شان و نحوه لوله کردن فرش بسیار راضی بودم. حتی به خواهر و چند نفر از فامیلم هم گفتنم که به آنها زنگ بزنند و فرششان را برای شست وشو به آنجا بسپارند. اما زمان تحویل هرچقدر با شماره نوشته شده روی کارت تماس گرفتم کسی جوابگو نبود. حال نه من و نه اقوامم دستمان به جایی بند نیست.

زن میانسال تنها شاکی آن پفراینده نبود و پس از آن نیز افراد دیگری شکایت های مشابهی را اعلام کردند.

فرش های خود را به قالیشویی معتبر بسپارید

سردار عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس استان البرز با هشدار به شهفرایندان برای استفاده از قالیشویی ها می گوید: در روزهای پایانی سال برخی شهفرایندان فرش های خود را برای شستن به قالیشویی ها می سپارند که این موضوع باعث شده برخی تبهکاران با توزیع انواع آگهی های تبلیغاتی در کمین شهفرایندان باشند. این تبلیغات به صورت پخش کردن برگه هایی است که یک شماره در آن ذکر شده است. این شرکت ها در تبلیغات خود هیچ اشاره ای به آدرس کارگاه قالیشویی خود نمی نمایند. برخی شرکت ها با اجاره دفتر با ماهانه بالا و تهیه اسناد جعلی، در این ایام به فعالیت پرداخته و پس از جمع آوری فرش های شهفرایندان با تعطیل کردن دفتر فرار می نمایند. اعلام قیمت های پایین از سوی این تبهکاران، ترفندی برای فریب مردم است.

وی ادامه داد: برای گرفتار نشدن در دام این مجرمان، از شرکت های قالیشویی که آگهی هایشان در روزنامه ها چاپ می گردد، بهره ببرید، زیرا اغلب مدارک این گونه شرکت ها کنترل می گردد. البته تاکید می کنم چاپ آگهی در روزنامه ها دلیلی برای تائید فعالیت همه شرکت ها نیست. از سوی دیگر برخی هموطنان پس از شستن فرش های خود، آن را برای خشک شدن روی دیوار یا پشت بام قرار می دهند که ممکن است مورد سرقت قرار گیرند. به همین دلیل توصیه می گردد فرش را در مکانی قرار دهید که به کوچه و خیابان مشرف نباشد. شهفرایندان هنگام تحویل فرش ها به نمایندگان قالیشویی ها، کارت شناسایی آنها را به دقت آنالیز نمایند. مشخصات ظاهری آنها را نیز همراه با شماره پلاک خودرو یادداشت نمایند تا در صورت بروز مسائل احتمالی، پلیس بتواند مجرمان را شناسایی و دستگیر کند. شهفرایندان برای اطمینان بیشتر از صحت فعالیت این شرکت ها می توانند از اتحادیه قالیشویان نیز استعلام نمایند. شرکت هایی که به وسیله اتحادیه مجوز فعالیت می گیرند موظف به رعایت 17 بند هستند. به عنوان نمونه باید دارای دفتر یا کارخانه با مجوز فعالیت تجاری باشند، کارمندان و رئیس شرکت نباید سوءپیشینه داشته باشند و باید آزمایش سلامت نیز داده باشند. از لحاظ فنی هم باید اصول مربوط را به طور حرفه ای رعایت نمایند.

رئیس اتحادیه قالیشویان تهران نیزبا تاکید بر لزوم اطلاع شهفرایندان نسبت به داشتن جواز کسب قالیشویی مورد نظر گفت: شهفرایندان باید توجه داشته باشند احتمال این موضوع بسیار قوی است بعد از اکتفا کردن به این تبلیغات خوش آب و رنگ و سپردن فرش خود به یکی از این مراکز خدماتی، چیزی که بعد از مدتی تحویل می گیرند شباهتی به فرش خودشان نداشته باشد. پس باید قبل از تماس با هر یک از این مراکز به سایت اتحادیه قالیشویان مراجعه و از داشتن پروانه کسب واحد مورد نظر خود اطمینان حاصل نمایند.

وی با اشاره به افزایش شکایت های مردمی در این فصل از قالیشویان بدون پروانه کسب عنوان نمود: از مردم تقاضا دارم در صورت بروز هر گونه مشکل در این رابطه با شماره تلفن 55637062 به منظور شکایت یا برطرف مشکل خود تماس بگیرند.

خالی کردن خانه به جای نظافت

تازه از یک شهر کوچک به آنجا آمده بود. می خواست کار کند و پول در بیاورد. خواهرش بتازگی جدا شده بود و هیچ سرپرستی نداشت.

دلش نمی خواست خواهرش، برای تامین معاش زندگی اش باز هم دست به کار اشتباهی بزند یا با فردی دیگر ازدواج کند که زندگی اش به هم بخورد. برای خواهرزاده اش هم که شده باید کار می کرد.

شنیده بود نزدیک عید می تواند به خانه مردم برود و کارگری کند. در شهر های عظیم تر مردم بیشتر به این چیز ها اهمیت می دادند و مشتری برای کارگران زیاد است. پس از شهر خود به شهری عظیم تر رفت تا هم پول بیشتری به جیب بزند و هم آشنای زیادی نبیند. روز های اول همه چیز خوب بود و بیشتر از آنچه فکرش را هم می کرد پول جمع کرد اما تنها مشکل این کار خستگی بیش از حدش بود. آنقدر خسته از کار بر می گشت که حتی نمی توانست برای خودش غذا درست کند. بعد از کار به قهوه خانه کنار اقامتگاهش می رفت تا کمی خستگی در کند، چیزی بخورد و کمی تفریح کند.

برنامه چند روز اقامتش در آن شهر، شده بود کار در خانه مردم، قهوه خانه، خواب و روز از نو روزی از نو. در این مدت دوستانی هم در قهوه خانه پیدا نموده بود که یکی از آنها هم سن و سال خودش بود. با او از بقیه صمیمی تر بود. اسمش محمد بود، اما صدایش می زدند ممد کج دست. اوایل نمی دانست چرا این لقب را به او داده اند تا این که یک روز محمد به او پیشنهاد داد تا به جای این همه کار کردن و پول کم درآوردن، با آنها کار کند و پول کلان تری به جیب بزند. پیشنهاد محمد برایش وسوسه انگیز بود، اما هنوز نمی دانست کاری که باید انجام دهد چیست.

محمد به او گفت که لازم نیست زیاد خودش را اذیت کند، بار سنگینی در این کار بر دوشش نیست، فقط کافی است به خانه هایی که می رود با دقت نگاه کند و اطلاعاتش را به آنها بدهد. شب ها هم وقتی محمد و دوستش برای سرقت وارد خانه می شوند او باید مقابل در کشیک بدهد. اول باورش نشد که محمد سارق است اما به یاد لقبش که افتاد همه چیز برایش روشن شد. پیشنهاد محمد را قبول نکرد و تا چند روز جوابش را هم نداد اما محمد پیگیرتر از قبل سعی داشت با او ارتباط برقرار کند. آنقدر اصرار کرد تا بالاخره راضی شد با آنها همکاری کند. در اصل او چیزی را نمی سارقید. فقط کمی اطلاعات به دوستانش می داد. کار بدی نمی کرد.

با همین افکار کار خود را توجیه می کرد اما باز هم پس ذهنش می دانست دارد سارقی می نماید. اولین همکاری را از یک خانه دو طبقه شروع کردند. او که صبح همان روز سرقت برای نظافت به آن خانه رفته بود، می دانست که صاحبان خانه شب به مهمانی می فرایند. اطلاعات لازم را به محمد و دوستش داد و خودش پایین منتظر شد. خیلی استرس داشت. دستانش مدام خیس از عرق می شد و نفسش هزار برابر در ثانیه شده بود. نمی توانست تپش قلبش را کنترل کند. فقط می خواست زودتر از آن خانه بیرون بیایند و کار تمام گردد که همین طور هم شد. زمانی که سهمش از سرقت را از محمد گرفت، همه آن استرس ها فراموشش شد. دومین همکاری راحت تر پیش رفت. سومی راحت تر از دومی. همین طور ادامه پیدا کرد تا این که به محمد گفت می خواهد در سرقت ها با آنها به داخل خانه بیاید. انگار دیگر عذاب وجدان حتی پس ذهنش هم جایی نداشت. فقط می خواست سهم بیشتری به او برسد. دیگر فقط پول بود که برایش اهمیت داشت.

وارد شدند و مشغول گشتن وسایل صاحبخانه بودند. هنوز پنج دقیقه نگذشته بود که صدای چرخیدن کلید در قفل آمد، دست پاچه شد. انگار زمان متوقف شده بود. چیزی در دلش ریخت و خون برای یک لحظه به مغزش نرسید.

دوستانش از پنجره فرار کردند اما او در یکی از اتاق های خانه رفت و در را روی خود قفل کرد. خودش خودش را زندان کرد و منتظر پلیس ماند. بالاخره پلیس آمد و دستگیر شد. در بازداشتگاه می خواست خودش را بکشد. تازه آن موقع بود که به خودش آمد. تازه آن موقع بود که فهمید نزدیک عید بسیاری از خانواده ها را ناراحت نموده. تازه آن موقع بود که یادش آمد نان حلال برای خواهرزاده اش در نیاورده است.

استفاده از شرکت های معتبر یا افراد شناخته شده برای یاری در امر خانه تکانی

آخر سال موضوع مهمی است و بیشتر مردم برای نظافت خانه های خود به تکاپو می افتند، برخی از هموطنان برای انجام کارهای خانه بدون هیچ دقت و گزینشی با تکیه بر بروشورها و تبلیغات کوچه و خیابان به افرادناشناس و برخی از شرکت های فاقد مجوز اعتماد نموده و با خیال راحت و بدون تحقیق درمورد شرکت مورد نظر، فردی را به خانه هایشان راه می دهند که ممکن است برایشان خطرآفرین باشد.

معاون اجتماعی پلیس تهران عظیم هشدار داد: افراد باید برای انجام نظافت منزل خود نیروهای خدماتی شرکت های معتبر و قانونی را به کار گیرند یا حداقل قبل از آن که نظافتچی را به خانه راه دهند، در خصوص او از چند معرف اطلاعات کسب نمایند و بدانند چه کسی را به خانه و زندگی شان راه داده اند. در صورت سوءاستفاده یا سرقت از منزل، با داشتن آدرس شرکت های مزبور، راحت تر می توان با استناد به قرارداد و اجاره نامه به وسیله قانونی اقدام کرد.

سرهنگ مرادی اضافه کرد: براساس پفراینده های سرقت های سال گذشته در ایام پایانی سال، برخی از این افراد سودجو پس از جلب اعتماد و حس همدلی با صاحب منزل در زمان مناسب به تنهایی یا با همکاری همدستانش، وسایل با ارزش را به سرقت می برند. هنگام به کارگیری نیروهای خدماتی، باید صاحبخانه در خانه خود حضور داشته و نسبت به محافظت از اشیای قیمتی و اسناد و مدارک کوشا باشد. توصیه دیگر آن است که برای هر فردی از مسائل خصوصی حرف نزنیم. شهفرایندان باید بدانند با دادن اطلاعات خصوصی به فرد ناشناس، احتمال در خطر افتادن خود را دو چندان می نمایند.

خرید های آخر سال

با توجه به عید و رسم نونوار شدن افراد در این زمان، بسیاری می کوشند تا برای سال جدید، وسایل و لباس های نو خریداری نمایند. همین موجب می گردد که پول نقد زیادی در دست افراد باشد. هرچقدر پول نقد بیشتر استفاده گردد، احتمال سرقت نیز چند برابر خواهد بود. این نوع پفراینده ها بسیار زیاد است و برای هر فامیل یا خانواده ای لااقل یک بار اتفاق افتاده است. پس در ادامه برای جلوگیری از این اتفاق هشدار های پلیس را خواهیم خواند.

سرهنگ رضا موذن، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی تهران درباره خریدهای نوروزی به شهفرایندان توصیه کرد: هنگام حضور در بازار با دقت و هوشیاری، کالای خود را انتخاب و پول نقد، همراه نبرید بلکه از کارت بانکی بهره ببرید؛ همچنین برای جلوگیری از سوء استفاده سارقان، رمز ورودی کارت ها را در کنار آن قرار ندهید. اگر چند نفری همزمان برای خرید به بازار می روید کارت عابر بانک، اسناد یا وجه نقد را بین نفرات تقسیم کنید تا در صورت سرقت محتویات یک کیف، تمام اموال و دارایی به یغما نرود.

وی به شلوغی مراکز خرید در ایام نوروز اشاره نمود و ادامه داد: با ازدحام جمعیت در مراکز تجاری و شور و اشتیاق مردم در ایام پایانی سال برای خرید، عده ای از افراد فرصت طلب با سوءاستفاده از این شرایط اقدام به جیب بری و کیف قاپی می نمایند.

موذن با تاکید بر توجه هموطنان به هشدار های پلیس گفت: افراد فرصت طلب در مراکز شلوغ با رفتارهای غیرمتعارف و طعنه زدن های غیرعرفی در یک فرصت مناسب اقدام به جیب بری و سرقت می نمایند. در این ایام، سارقان با سوءاستفاده از شلوغی مغازه ها تحت عنوان خریدار اقدام به سرقت می نمایند، لذا مغازه داران باید با دقت نظر و شناسایی این افراد و حضور مستمر و مدام در قسمت های مختلف مغازه، آنها را در رسیدن به اهدافشان ناکام بگذارند.

شوینده های مرگبار

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، خانه تکانی و تمیز کردن خانه را پیش رو داریم که متاسفانه گاهی بدون خطر و ایجاد دردسر نیست. صدها ماده شوینده و پاک نماینده در بازار وجود دارد. متاسفانه برخی از این محصولات در تماس با پوست و ریه موجب بروز واکنش هایی می گردد. شاید به ظاهر برخی از مواد شوینده قوی، برای سابیدن خانه عالی باشد، اما می تواند سلامت شما را نیز بسابد.

دکتر طلعت قانع با اشاره به شروع نظافت و شست وشوی خانه ها پیش از شروع تعطیلات نوروز که براساس سنت رایج در ایران انجام می گردد؛ علاوه بر مراقبت از دچار شدن به حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک نماینده شیمیایی هشدار داد.

این کارشناس ادامه داد: بی توجهی به توصیه ها می تواند خطرات جبران ناپذیری را در آستانه سال نو متوجه هموطنان کند. هنگام استفاده، برچسب روی بسته بندی در نور کافی مطالعه و سپس مصرف گردد که استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تاریکی می توانند خطرآفرین باشد. با توجه به این که بسیاری از ترکیبات مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک نماینده، بخارات سمی ایجاد می نماید که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می زند باید هنگام استفاده، پنجره ها باز نگاه داشته گردد تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک نماینده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک ضروری به نظر می رسد. در خودداری از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفیدنماینده و لک بر الزام وجود دارد چرا که بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه نماینده است. بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک کن، سموم حشره کش و جونده کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت در صورت بلعیده شدن، تماس با پوست، چشم یا تنفس، می تواند بسیار سمی باشد. همیشه بهتر است محصولات نامبرده را در ظرف اصلی آن نگهداری کرد و هیچ گاه آنها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکرد زیرا این عمل موجب مصرف اشتباهی توسط بچه ها و در نتیجه مسمومیت شدید آنها خواهد شد.

برای مراقبت از مسمومیت بچه ها همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی بسرعت در آن را باید بست، همیشه این نکته را باید به یاد داشت که هیچ ظرف دربسته ای از دسترسی بچه ها کنجکاو در امان نیست.

بهتر است کیف دستی، ساک خرید و کیسه های نایلونی دور از دسترس بچه ها نگاه داشته گردد چرا که این احتمال وجود دارد که وسایل محتوی کیسه توسط کودک بلعیده یا ضمن بازی، روی صورت وی کشیده شده و موجب خفگی وی گردد.

منبع:جام جم

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: زندگی روز
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9548

به "سارقان به استقبال نوروز می فرایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سارقان به استقبال نوروز می فرایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید