سوغات تهران چیست؟

به گزارش کنفرانس هکا، سوغات تهران چیست؟ این سوال در نگاه اول، شاید کمی عجیب به نظر برسد! احتمالا هیچ کسی از تهران، مرکز شلوغ و سرشار از دود و دم و ترافیک، انتظار سوغات چندانی ندارد. شاید تهران علی رغم تمام هنرنمایی هایش در عرصه گردشگری، در بخش معرفی سوغات سهل انگاری نموده و آنطور که باید و شاید، خوب عمل ننموده است. همین غفلت و بی توجهی هم باعث شده است بیشتر افراد، تهران را فقط با برج میلاد و پل طبیعت آن بشناسند.

سوغات تهران چیست؟

در این مطلب از مجله گردشگری فلای تودی، قصد داریم با پاسخ به سوال سوغات تهران چیست، برای همواره این تصویر خام و اشتباه را از فکر افراد پاک کنیم. شما نیز اگر فکر می کنید در بازارهای بزرگ تهران، چیزی را به عنوان سوغات این شهر پیدا نمی کنید، همراه ما باشید؛ قطعا بعد از خواندن این مطلب، نظرتان عوض خواهد شد!

سوغاتی های خوراکی تهران

در سفر به مرکز علاوه بر بازدید از جاهای تماشای تهران و خرید سوغاتی نیز از تفریح های مجذوب نماینده است. در خرید سوغات هر شهری، بحث شکم گردی همواره در اولویت بوده است. پس اجازه دهید ما هم در معرفی سوغات تهران از بخش مجذوب نماینده و شیرین آن، یعنی معرفی خوراکی ها شروع کنیم. تهران سوغاتی های خوشمزه بسیاری دارد که طعم و مزه آن ها، تا همواره در فکرتان باقی خواهد ماند. اگر بگوییم نظیر این طعم و مزه را در هیچ کجا نمی توانید پیدا کنید، اغراق ننموده ایم!

سیب دماوند

بدون شک یکی از برترین سوغات تهران، سیب دماوند است. سیب را در هر جایی از ایران می توانید بخرید. اما طعم و عطر سیب دماوند را فقط در خود دماوند می توانید بیابید. دماوند از شهرهای شمال شرقی مرکز است که محصولات کشاورزی آن به علت آب وهوای بسیار دلپذیر و خاک حاصلخیزی که دارد، زبانزد عام و خاص است؛ در این میان، سیب شیرین و ترد دماوند را باید به عنوان برترین محصول این شهر دانست. زمانی که طعم خوش سیب دماوند را بچشید، متوجه تمام تفاوت های ظریف آن با سایر سیب ها خواهید شد.

برترین سیب دماوند را در فصل تابستان می توانید بخرید. سیب این فصل در میان محلی ها با نام های سیب عایق الماسی، سیب گلاب، سیب قندک، سیب کهنز و سیب شفیع آبادی شناخته می گردد. جالب است بدانید که دماوند در فصل پاییز هم دست شما را در خرید سیب خالی نمی گذارد. سیب گلشاهی، سیب عباسی مشهد، سیب شمیرانی، سیب اخلمد خراسان و سیب دریان از برترین گونه های سیب دماوند در فصل پاییز هستند. یادتان باشد دماوند غیر از سیب، محصولات دیگری همانند گردو و عسل هم دارد.

کشمش شهریار

یکی از ویژگی های برجسته مرکز، این است که در هر شهر آن، می توانید یک نوع خوراکی با کیفیت و مرغوب را بیابید. شهریار یکی از همین شهرهاست که با داشتن تاکستان های پربارش، شما را حسابی غافلگیر می نماید. بنابراین، کشمش شهریار را می توان یکی دیگر از سوغات تهران دانست. اگر قصد خرید کشمش شهریار را داشتید، یادتان باشد تنها جایی که نوع اعلای آن را می توانید بخرید، خشکبارهای خود شهریار هستند.

دوغ آبعلی

یکی از برترین سوغات تهران دوغ آبعلی است. آبعلی از توابع شهرستان دماوند در فاصله 10 کیلومتری رودهن است که غالبا با پیست اسکی و کبابی های معروفش شناخته می گردد. دوغ آبعلی زمانی شناخته شد که یک فرد خوش فکر، هوس درست کردن دوغ از آب چشمه های آب معدنی آبعلی به سرش زد. این ایده در سال 1317 تبدیل شد به بزرگ ترین کارخانه دوغ آبعلی که تا به امروز در هیچ کجا رقیب نداشته است!

جالب است بدانید از تفریحات لذت بخش تهرانی ها، نوشیدن دوغ آبعلی در کنار جاده هراز است. شما نیز می توانید با سفر به شهرهای شمالی، این لذت وصف نشدنی را تجربه کنید. یادتان باشد با نوشیدن دوغ آبعلی، جهانیی دیگر از طعم و مزه دوغ را تجربه خواهید کرد.

نان گلاج فیروزکوه

نان گلاج فیروزکوه یکی دیگر از سوغات تهران است که تنها یک نسخه از آن وجود دارد؛ آن هم فقط در میان عشایر فیروزکوه یافت می گردد. نان گلاج، نانی محلی است که مواد اولیه آن از غلات و دام عشایری تهیه می گردد. به همین علت طعمی بسیار خوشمزه دارد و در عین حال، از فواید بسیار زیادی هم برخوردار است. شیر و آرد تازه، تخم مرغ محلی، دارچین و خمیرمایه از مواد اصلی تشکیل دهنده خمیر این نان هستند. زنان عشایر برای درست کردن این نان، ابتدا خمیر را خوب ورز می دهند تا شکلی یکدست به خود بگیرد. سپس آن را در روغن حیوانی سرخ می نمایند.

این نان خوشمزه، خود به تنهایی یک وعده غذایی کامل به حساب می آید! بنابراین اگر در ایام عید، گذرتان به فیروزکوه افتاد، از خرید این نان خوشمزه و مقوی غافل نشوید. خوب است بدانید که فیروزکوه غیر از این نان محلی، انواع بی شماری از برترین غلات و میوه ها را هم در خود جای داده است.

آلوچه و لواشک های دربند

دربند از برترین پاتوق های همیشگی مرکز نشینان است که زیبایی های بسیاری برای عرضه کردن دارد؛ از آب وهوای معتدل و طبیعت سرسبز آن گرفته تا رستوران های همواره شلوغش که نشان دهنده غذاهای خوشمزه و باکیفیت آنجا هستند. در این میان، آنچه بیشتر موجب محبوبیت دربند شده است، آلوچه ها و لواشک های وسوسه نماینده ای هستند که در حاشیه مسیر گردشگران به چشم می خورند. پیشنهاد می کنیم اگر به تهران سفر کردید، جایی هم برای گشت وگذار در دربند خالی بگذارید. این منطقه خوش آب وهوا هم برترین سوغات تهران را دارد و هم از فضایی بکر و زیبا برای عکاسی برخوردار است.

سوهان تهران

اگر سیب دماوند، کشمش شهریار یا آلوچه دربند، آنطور که باید، انتظار شما را از سوغاتی تهران برآورده ننموده اند، قطعا سوهان ری تهران، رضایتتان را جلب می نماید! همه سوهان را سوغاتی شهر قم می دانند؛ اما باید بگوییم شهر ری تهران نیز در فراوری سوهان حرف های بسیاری برای گفتن دارد. کافی است به زیارت شاه عبدالعظیم بروید تا از نزدیک، شاهد عطر و طعم بی نظیر سوهان های داغ و تازه موجود در فروشگاه های کنار حرم باشید.

سبزی کوهی

ارتفاعات بسیار بلند و کوهستانی فیروزکوه، برای پرورش گونه های گیاهی مختلف مناسب است. از همین رو هم سبزی کوهی این منطقه، جزو برترین سوغات تهران است که نباید از کنار آن ساده گذشت.

فصل بهار که می رسد، مردم محلی این منطقه راهی کوه های بلند می شوند تا برترین گونه های گیاهی را برداشت نمایند. اغلب محلی های فیروزکوه از گیاهان این منطقه به عنوان یک نوع چاشنی برای غذاهای خود استفاده می نمایند. بعضی از آن ها نیز با هدف کسب عایدی به برداشت این گیاهان مشغول می شوند.

قهوه تهران

تا اینجای مطلب معرفی سوغات تهران، رونمایی از یک محصول ناب در یکی از شهرستان های این استان بود. حالا نوبت به خود شهر تهران رسیده است تا از برترین سوغات آن صحبت کنیم. قهوه تهران یکی از برترین و معروف ترین سوغات این شهر است که قدر و ارزش آن را تنها قهوه خورهای حرفه ای می دانند.

برترین محله تهران که در فروش قهوه، معروفیتی جهانی پیدا نموده، محله مروی است. اگر می خواهید طعم اصیل و واقعی قهوه را بچشید، حتما سری به این محله بزنید. در این منطقه در کنار قهوه، شکلات های بسیار خوش طعمی را هم می توانید پیدا کنید که خوردن آن ها با قهوه خالص مروی، لذت دیگری دارد. طعم قهوه های مرکز را می توانید در کافه های تهران تجربه کنید.

سوغات صنایع دستی تهران

تهران شهری با قدمت چندین هزارساله است که تقریبا هیچ زمانی، خالی از سکنه نبوده است. شهری با چنین قدمت و تاریخچه ای، قطعا هنرهای دستی بسیاری را برای عرضه کردن دارد. یادتان باشد در میان سوغات تهران، این صنایع دستی هستند که همواره یاد و خاطره شما را در فکر عزیزانتان زنده نگه می دارند. بنابراین، توصیه می کنیم خوردنی های خوشمزه این شهر را برای خود و صنایع دستی آن را برای هدیه به عزیزانتان انتخاب کنید.

قالی

از گذشته، هنر قالی بافی در ایران مورد توجه و استقبال تمامی فرهنگ ها و تمدن ها بوده است. قالی پازیریک نخستین اثر از هنرنمایی مردمان ایران در امر قالی بافی است که می توان بازی طرح و رنگ را در نقش های برجسته آن به خوبی مشاهده کرد. تهران نیز به علت وسعت بسیار زیادی که دارد، از شهرهایی همانند یزد، کاشان و تبریز در حرفه قالی بافی عقب نمانده است. فقط با این تفاوت که قالی بافی در تهران، بیشتر روی نقش زدن چهره و طبیعت تمرکز دارد.

از جمله شهرهای مهم تهران که در بافتن تابلوفرش های ابریشمی نفیس، پیشرفت بسیاری نموده اند، می توان به شمیرانات، کرج و دماوند اشاره نمود. پیشنهاد می کنیم در برنامه گردشگری خود، یک بعدازظهر را به گشت وگذار در چهارراه ولیعصر تهران اختصاص دهید. راسته تابلوفرش ها در این خیابان، برترین مکان برای خرید خاص ترین سوغات تهران است.

جاجیم

یکی دیگر از ماندگارترین سوغات تهران، جاجیم فیروزکوه است. جاجیم ها فرش هایی بافته شده از پارچه های پشمی هستند که از نظر ظاهری، شباهت زیادی به پلاس دارند. با این تفاوت که در مقایسه با پلاس، ضخامت کمتری دارند. در بازار امروز تهران، جاجیم ها از نخ های کاملا مصنوعی تهیه می شوند. به همین علت هم کیفیت و اصالت جاجیم های قدیم را ندارند. اما اهالی هنرمند فیروزکوه، هنوز که هنوز است، جاجیم را از نخ های پشمی گوسفندان دامی خود می بافند. پس اگر به دنبال جاجیم اصل و باکیفیت هستید، باید به فیروزکوه سفر کنید.

چرم های نقاشی شده

ارزنده ترین سوغاتی تهران که آن را می توان یادگاری باقیمانده از دوران پادشاهی قاجار دانست، محصولات چرمی است. اگر به تاریخچه چرم دوزی نگاهی بیندازید، می بینید که دوره غارنشینی، نخستین تاریخ ثبت شده در استفاده از چرم است. به همین علت هم محصولات چرمی، یکی از قدیمی ترین صنایع دستی در تمامی شهرهای ایران هستند.

آنچه موجب تمایز چرم تهران با سایر محصولات چرمی در شهرهای دیگر می گردد، تزیینات نقاشی شده روی آن است. به عبارتی، تهران نه با کیف و کفش چرمی که با محصولات چرمی نقاشی شده اش شناخته می گردد. تزیینات نقاشی شده روی چرم، ابتدا تصویری از نمادها و علائم قبیله ای روزگاران قدیم بودند. بعدها با گذشت زمان، این علائم جای خود را به تصاویری از طبیعت به ویژه گل ها دادند.

محصولات حاصل از چاپ باتیک

یکی از هنرهای بسیار زیبای ایرانیان که ابتدا در اسکو و تبریز انجام می شد و بعد از تهران سردرآورد، هنر باتیک است. باتیک لغتی خارجی از فرهنگ واژگان جاوه، جزیره ای در کشور اندونزی است. طبق فرهنگ لغت این جزیره، باتیک به معنی چاپ مقاوم است. به عبارتی در هنر باتیک، نقش ونگارهای مختلفی را روی قسمت هایی از پارچه که به نفوذ رنگ مقاوم هستند، ایجاد می نمایند. این نقش ونگارها به وسیله قالب های خاصی انجام می شوند.

غالبا هنرمندان این صنعت، برای ایجاد نقش روی پارچه از رنگ های کاملا طبیعی نظیر زردچوبه، اسپرک و انار استفاده می نمایند. اگر از قدمت این هنر اصیل بخواهید بدانید، باید بگوییم تاریخچه ای بسیار قدیمی به عمر 2000 سال پیش دارد! از همین رو هم هنری بسیار کمیاب و البته گران است. یادتان باشد اگر در تهران، محصولات حاصل از این هنر قدیمی و گرانبها را یافتید، بدون هیچ معطلی آن را به عنوان سوغات تهران برای خود یا عزیزانتان بخرید.

محصولات شیشه گری

یکی دیگر از گران ترین سوغات تهران، ظروفی هستند که در نتیجه تراش شیشه، شکل وشمایل بسیار زیبا و خاصی پیدا نموده اند. معدن اصلی این هنر بااصالت اصفهان است؛ اما در بازارهای تهران نیز می توان محصولات این هنر زیبا و چشم نواز را مشاهده کرد.

شیشه گری برخلاف اسمش که راحت به زبان می آید، کاری به مراتب سخت، زمان بر و نفس گیر است. تصور کنید روی شیشه ای که با یک انگشت اشاره ممکن است مکوششی گردد، زیر دست هنرمندان شیشه گر، نقش و نگارهایی زده می گردد. به میزانی که نقش ونگارهای حک شده روی ظروف شیشه ای ظریف تر باشند، ارزش و قیمت نیز بیشتر می گردد.

سفال

از قدیمی ترین هنرهای جهان که هنوز هم در بعضی خانه ها به عنوان نمادی ارزشمند از تاریخ استفاده می گردد، هنر سفال گری است. این هنر در تهران هم جایگاه خاص خودش را دارد. علت آن هم خاک رس بسیار مرغوبی است که موجب شده تا اشیای سفالی، بدون هیچ گونه جلا و لعابی بسیار شفاف و زیبا به نظر برسند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به تزیین کردن دکوراسیون منزل با اشیای قدیمی هستند، در خرید سوغات تهران، سفال های خوش طرح آن را نباید فراموش کنید.

محصولات رودوزی

یکی از رنگین ترین سوغات تهران که این روزها به وسیله افراد زیادی مورد غفلت واقع شده، هنر رودوزی است. این هنر ترکیبی از نخ، سوزن و پارچه است که محصول آن، طرح های بسیار اصیل ایرانی روی پارچه های ساده می گردد. هنر رودوزی در ایران، 5 سبک مختلف دارد. سبک اول این هنر رودوزی با نخ های کاملا رنگی است که غالبا با نام های ابریشم دوزی، نقش دوزی، برودری دوزی و قلاب دوزی شناخته می گردد. سبک دوم شامل رودوزی با زمینه می گردد که سوزن دوزی بلوچ، بخارادوزی و پته دوزی از اشکال معروف آن هستند.

رودوزی با حذف تاروپود نیز سبک دیگری از این هنر است که شامل انواع مختلفی از سکه دوزی، چشمه دوزی و شبکه یا ژوردوزی می گردد. رودوزی با افزونه های تزیینی نیز شکل دیگر این هنر قدیمی است که آن را می توان در نقده دوزی، گلابتون دوزی، ملیله دوزی و ده یک دوزی مشاهده کرد. در نهایت آخرین سبک رودوزی، سبک های تلفیقی هستند که سکه دوزی، خرس دوزی و ابریشم دوزی معروف ترین آن هاست.

محصولات ورنی بافی

پرونده سوغات تهران را با معرفی یکی از ارزشمندترین و منحصربه فردترین سوغات این شهر، یعنی محصولات ورنی بافی می بندیم. محصول ورنی بافی که به گلیم سوزی هم معروفیت دارد، تلفیقی از فرش و گلیم است که تنها در منطقه ها تاریخی نظیر ارسباران بافته می گردد. بااین حال در مرکز نیز می توانید با سرزدن به مغازه های صنایع دستی در خیابان مولوی، شاهد محصولات این هنر زیبا باشید.

جالب است بدانید که عشایر در بافت ورنی یا همان گلیم سوزی از هیچ نقشه ای استفاده نمی نمایند. بلکه در زدن نقش ونگار بر گلیم ها از قدرت تخیل و الهام خود یاری می گیرند! همین بداهه پردازی در هنر هم باعث شده است تا ورنی بافی، هنری بسیار گرانبها و ارزشمند به حساب آید.

از کجا سوغات تهران را بخریم؟

اگر فکر می کنید در تهران بزرگ، پرترافیک و شلوغ، می توانید با پرس وجوکردن به راحتی به مراکز خرید سوغاتی این شهر دست پیدا کنید، باید بگوییم که آنقدرها هم آسان نیست. ما راه چاره هوشمندانه تری را برای شما داریم؛ آن هم شناخت برترین مراکز خرید سوغاتی تهران است که شما را بدون هیچ دردسر و اتلاف وقتی، به مقصودتان می رساند. پس همراه ما باشید تا لیست کامل این مراکز را در اختیارتان قرار دهیم.

بازار تجریش

بازار تجریش تهران احتیاج به معرفی ندارد! تقریبا معروفیت این بازار که در تاریخی ترین محله تهران واقع شده، به گوش همه رسیده است. بازار تجریش که دارای 400 باب حجره یا مغازه است، برترین مرکز خرید سوغات تهران به شمار می رود. شما حتی اگر قصد خرید سوغات را هم نداشته باشید، از گشت وگذار در این بازار، لذت کامل را خواهید برد. با قدم زدن در راسته این بازار، هم می توانید از برترین مانتوهای سنتی این شهر تماشا کنید و هم لذت تماشای لوازم دکوری مسی و نقره ای را به خود هدیه دهید. در نهایت هم با خرید سوهان ری تهران، خاطره ای خوش از گشت وگذار در بازار تجریش را برای خود رقم بزنید.

  • آدرس: تهران، واقع در قسمت جنوب غربی میدان تجریش، جنب ایستگاه مترو، بازار تجریش.

چهارراه استانبول

یکی دیگر از برترین مراکز خرید سوغاتی تهران، چهارراه استانبول یا همان پاساژ پروانه است. آدینه بازار پارکینگ پروانه، آخر هفته که پر از بساط دست فروشان می گردد، بسیار تماشای ست. طبقه اول این پارکینگ به دست فروشانی تعلق دارد که در بساط خود، چیزی جز عتیقه و اجناس قدیمی ندارند. شما می توانید در همان طبقه اول با جست وجو در بساط دست فروشان عتیقه فروش، اشیایی قدیمی با حس کاملا نوستالژیک را پیدا کنید. در طبقه دوم این پارکینگ، می توان شاهد حضور دست فروشانی بود که به فروش صنایع دستی تهران نظیر محصولات چرمی، فرش های دستی یا فیروزه کوبی مشغول هستند. در نهایت طبقه سوم این فروشگاه به فروشندگان زیورآلات و لوازم دکوری خانه اختصاص دارد.

جالب است بدانید که در فروشگاه پروانه، همه چیز برای رفاه حال مشتریان مهیا شده است؛ از اورژانس گرفته تا رستوران ها و غرفه هایی که می توانید در آن ها، طعم سمبوسه های خوش طعم و فلافل های تندوتیز را امتحان کنید!

  • آدرس: تهران، اراضی عباس آباد، باغ هنر.

بازار بزرگ تهران

یکی دیگر از برترین و کامل ترین مراکز خرید سوغات، بازار بزرگ تهران است که از آن به عنوان قلب تپنده اقتصاد مرکز یاد می گردد. روایت ها در باب تاسیس این بازار مختلف است. بعضی بر این باورند که ابتدا این ناصرالدین شاه بود که حکم تاسیس بازار بزرگ تهران را داد. بعضی هم معتقدند موسس بازار بزرگ تهران، شاه طهماسب صفوی است. در هر حال، همگی بر این موضوع اتفاق نظر دارند که بازار بزرگ تهران با وسعتی حدود 105 هکتار، مهم ترین مرکز تاریخی و مالی در قلب مرکز ایران به حساب می آید.

این بازار مجموعه ای کامل از عمده فروش ها، خرده فروش ها و کارگاه های فراوریی را در خود جای داده است. بنابراین، هر نوع کالایی که فکرش را بکنید، با برترین قیمت و برترین کیفیت، می توانید در بازار بزرگ تهران بیابید. به عبارتی، بازار بزرگ تهران مرکز اصلی توزیع و پخش کالا به سراسر کشور است. قطعا خرید سوغات تهران از چنین مرکزی، امری بسیار لذت بخش و در عین حال، هوشمندانه خواهد بود.

  • آدرس: تهران، واقع در میدان پانزده خرداد.

خیابان ویلا

عنوان هنری ترین مرکز خرید سوغات تهران هم به خیابان ویلا یا همان خیابان معروف استاد نجات الهی تعلق می گیرد. این خیابان، برترین مرکز برای خرید صنایع دستی ایران به شمار میرود. گلیم، جاجیم، فرش دستباف، سفال و محصولات میناکاری، خاتم کاری و قلم زنی از جمله کالاهای فروشی در خیابان ویلا هستند. در تاریخچه پیدایش این بازار، باید بگوییم در روزگاران قدیم، ساختمان اتاق بازرگانی در این خیابان قرار داشت. تجار ایرانی به رسم یادبود، هدایایی از صنایع دستی ایران را به بازرگانان خارجی پیشکش می کردند. از آنجایی که این خیابان، همواره سرشار از تجار باذوق ایرانی بود، خیابان ویلا به اصلی ترین مرکز فروش صنایع دستی تبدیل شد.

  • آدرس: تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی.

مراکز عتیقه فروشی منوچهری تهران

اگر شیفته خرید عتیقه جات هستید، بهتر است به مرکز عتیقه فروشی تهران، یعنی خیابان منوچهری بروید. در مغازه های این خیابان، هر نوع عتیقه ای که فکرش را بکنید، پیدا می گردد؛ از تابلوهای قدیمی گرفته تا سکه و لباس و نقاشی های مربوط به زمان قاجار که هر کدام از آن ها، هواداران خاص خودش را دارد. در این خیابان، دست فروش هایی هم حضور دارند که روی سنگ فرش خیابان، بساط فروش اشیای قدیمی و عتیقه را پهن نموده اند.

  • آدرس: تهران، خیابان منوچهری.

سوغات تهران | جلوه ای زیبا از هنر و ذوق ایرانی

لذت گردشگری در هر شهری، با خرید سوغات آن شهر کامل می گردد. سوغات بسیار متنوع و ارزنده تهران نیز، قطعا برای تمام گردشگران و گردشگر ها، مجذوب نماینده خواهند بود. کافی است در بازارهای بزرگ این شهر، قدم بگذارید تا شاهد طیف وسیعی از صنایع دستی و هنری ارزشمندش باشید. خوب است بدانید که آثار هنری، تنها بخشی از سوغات تهران هستند. بخش دیگر سوغات این شهر را خوردنی های خوشمزه و وسوسه نماینده تشکیل می دهند.

ما در این مطلب از فلای تودی، کوشش کردیم لیستی کامل از برترین سوغاتی های تهران را با شما به اشتراک بگذاریم. شما از سوغات تهران چه می دانید؟ موردی وجود دارد که در این مطلب به آن اشاره نشد؟ نظر و تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره سوغات تهران

مقرون به صرفه ترین و گران ترین سوغات تهران کدامند؟

از مقرون به صرفه ترین سوغات تهران می توان به نان محلی، لواشک و سیب دماوند آن اشاره نمود. گران ترین سوغات این شهر، تابلوفرش های ابریشمی نفیس هستند.

برترین مرکز خرید سوغاتی تهران کدام است؟

بازار بزرگ تهران، پاساژ پروانه و خیابان ویلا از برترین مراکز خرید سوغات تهران هستند.

اصیل ترین سوغاتی تهران کدام است؟

جاجیم فیروزکوه، چرم های نقاشی شده و محصولات حاصل از چاپ باتیک از اصیل ترین سوغات این شهر هستند.

برترین فروشگاه تهران برای خرید عتیقه کدام است؟

برای خرید عتیقه در تهران، مراکز خرید متعددی وجود دارند که برترین آن ها خیابان منوچهری و پاساژ پروانه است.

منبع: فلای تودی
انتشار: 3 بهمن 1402 بروزرسانی: 3 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14487

به "سوغات تهران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات تهران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید