توجه به زیبایی هنر، اشرافی گری نیست

به گزارش کنفرانس هکا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه توجه به زیبایی هنر اشرافی گری نیست گفت: هنر در اعماق وجود ایرانی هاست و هنرمندان و پیشکسوتان مایه افتخار همه هستند.

توجه به زیبایی هنر، اشرافی گری نیست

به گزارش خبرنگاران، سید عزت الله ضرغامی عصر روز دوشنبه - 14 اسفند 1402 - در آیین گرامیداشت تجلیل از هنرمندان پیشکسوت متولدین اسفندماه که در محل باغ زیبای تهران برگزار گشت، با ابراز خرسندی از حضور در جمع هنرمندان گفت: صنایع دستی اگرچه برای تامین معیشت به کار می رود، اما واقعا زیبا است. ما در ایران در حال حاضر 299 رشته برجسته داریم و در جهان جزو اولین ها هستیم.

وی گفت: نیاکان ما در زمان ورود اسلام به ایران به تعبیر شهید مطهری، با اعراب نجنگیدند و به خاطر مشخصات زیبا و خوب دین اسلام، درها را گشودند و اسلام وارد ایران شد. به تعبیر شهید مطهری خدمتی که ما ایرانی ها به اسلام کردیم خود اعراب نکردند.

وی به زیبایی های هنر و صنایع دستی اشاره نمود و گفت: در طول چهار دهه گذشته برای توجه به زیبایی هنر کم گذاشتیم، تصور اشتباه این بود که زمانی که زیبایی را بیان کنیم، اشرافی گری است. ما سادگی را بد بیان کردیم و زیبایی را نیز بد تصور کردیم و حالا باید جبران کنیم.

هنر در اعماق وجود ایرانی هاست

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به حضور هنرمندان پیشکسوتی مانند داریوش ارجمند در این مراسم ادامه داد: گاهی اوقات در حوزه هنر در بعضی از فیلم ها و سریال ها دیالوگ های ماندگاری را شاهد هستیم. در فیلم سینمایی ناخدا خورشید، آقای داریوش ارجمند جمله ای دارد که ماندگار است. این هنرمند در قسمتی از این فیلم می گوید: آنجایی که زن و بچه ماجد باید نان بخورند زن و بچه ما هم باید نان بخورند این جمله در این فیلم سینمایی در فکر من مانده است.

ضرغامی با بیان اینکه هنر در اعماق وجود ایرانی هاست اضافه کرد: شما مایه افتخار هستید به حدی عزیز و بزرگوار هستید که با تجلیل و هدیه و زحمات شما قابل تجلیل نیست. به قول مرحوم علی حاتمی هنر مزرعه بلال نیست هنر بسیار ارزشمند است و همه باید قدردان هنر و هنرمندان باشیم.

وی گفت: نگاه های سوداگرانه مقداری دست انداز در کار هنر ایجاد نموده، باید این مساله را رفع کرد باید بزنیم زیر میز و خط را عوض کنیم. خوشبختانه با وجود هنرمندان پیشکسوت این امید وجود دارد تا راه هنر به خوبی ادامه پیدا کند.

در خاتمه این مراسم از تعدادی از هنرمندان حوزه های مختلف از جمله هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی، حوزه طراحی، موسیقی و بازیگران و هنرمندان با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تجلیل به عمل آمد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 15 اسفند 1402 بروزرسانی: 15 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15684

به "توجه به زیبایی هنر، اشرافی گری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه به زیبایی هنر، اشرافی گری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید