یک گونه تازه مار آناکوندا پیدا شد

به گزارش کنفرانس هکا، دانشمندان گونه ای تازه و از نظر ژنتیکی متمایز از مار آناکوندای سبز، سنگین ترین و بزرگترین مار دنیا را کشف کردند.

یک گونه تازه مار آناکوندا پیدا شد

به گزارش خبرنگاران ، آناکوندای سبز سنگین ترین و بزرگترین مار دنیا است و البته در رقابت طول گاهی از مار پیتون عقب می ماند.

آناکوندا از گونه اژدرماران (مارهای بوآ) است و در جنگل های بارانی آمریکای جنوبی زندگی می نماید. طول این مار به بیش از 10 متر و وزنش تا 225 کیلوگرم می رسد.

گروهی دانشمند از سازمان های گوناگون اکنون با اطمینان می گویند که آناکوندای سبز یک گونه دیگر هم دارد. این دو گونه از نظر ظاهری تفاوت آشکاری ندارند.

برایان جی فرای استاد دانشگاه کویینزلند و یکی از پژوهشگران این پروژه شرح داد: حوضه آمازون در اصل دو منطقه است. حوزه آمازون در جنوب و حوزه اورینوکو در شمال. با این شرایط جغرافیایی بعضی از جانوران به گونه متفاوت تبدیل شدند.

بر اساس پژوهش نو دو گونه آناکوندا حدود 5.5 درصد تفاوت ژنتیکی دارند که نشان می دهد حداقل 10 میلیون سال پیش راهشان از هم جدا شده است.

شگفت اینکه این تفاوت ژنتیکی میان دو گونه آناکوندا تا امروز از دید پژوهشگران پنهان مانده بود. در پژوهش نو با آنالیز ژن مارهای آناکوندا در 9 کشور طی 20 سال معین شد که 2 گونه مجزا از این مار وجود دارد.

گونه نخست که آناکوندای سبز جنوب نام گرفته همان Eunectes murinus است که در پرو، بولیوی، گویان فرانسه و برزیل زندگی می نماید.

دومین گونه که تازه کشف شده است، آناکوندای سبز شمال Eunectes akayima نام گرفته است و در اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، ترینیداد، گویان و سورینام زندگی می نماید.

آناکوندای سبز از جمله مارهایی است که پیش از بلعیدن طعمه اش را با فشار خفه می نماید. این مارها با وجود بزرگی وحشتناک خطری برای انسان ندارند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 اسفند 1402 بروزرسانی: 1 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15254

به "یک گونه تازه مار آناکوندا پیدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک گونه تازه مار آناکوندا پیدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید