کشف یک تهدید بزرگ در آسمان سیبری

به گزارش کنفرانس هکا، یافته های نو حاکی از آن است که مقادیر زیادی ذرات هواپخش (ایروسل) در منطقه ها گسترده ای از غرب سیبری فراوری شده و نشان می دهد افزایش دما می تواند به دلیل این پدیده تاثیر زیادی بر اقلیم (آب و هوا) داشته باشد.

کشف یک تهدید بزرگ در آسمان سیبری

به گزارش خبرنگاران ، ذرات ایروسل (Aerosol) نقش مهم و بزرگی در فرایند سرمایشی زمین دارند. این ذرات می توانند به وسیله یاری به شکل گیری ابرها، بر مقدار نور خورشید رسیده به زمین تاثیر بگذارند. منشاء این ذرات از مولکول های گازی مختلف است و در سرتاسر سیاره زمین یافت می شوند.

بر اساس گزارش ایرنا، محققان به منظور شناخت شرایط شکل گیری این ذرات، اقدام به سنجش و مقدار گیری در محیط های مختلف در همه نقاط دنیا می نمایند. به عنوان مثال، ایستگاه پرچمدار SMEAR II فنلاند از مدت 25 سال پیش تا کنون سنجش هایی در جنگل شمالی (boreal) انجام داده است.

با این حال جنگل شمال منطقه بسیار بزرگی است و بخش زیادی از نقش آن در شکل گیری ایروسل ها بخصوص در بخش های کانادا و سیبری هنوز آنالیز نشده است.

مطالعات قبلی حاکی از این بوده است که شکل گیری این ذرات در سیبری نادر است، اما یک مطالعه اخیر به وسیله دانشگاه هلسینکی (فنلاند) نشان داده است که شکل گیری ذرات در سیبری امر متداولی است و با شرایط دما و گرما مرتبط است. نتایج این تحقیق در نشریه نامه های تحقیقات محیط زیست منتشر شده است.

اولگا گارماش از موسسه تحقیقات اتمسفری در دانشگاه هلسینکی گفت: نتایج ما حاکی است که مقادیر زیادی از ایروسل ها بر فراز منطقه ها گسترده ای از جنگل های تایگای غرب سیبری در بهار تشکیل می گردد و این بر خلاف آن چیزی است که قبلا تصور می شد.

این محققان بعلاوه دریافتند تحت شرایط موج گرما یا در آب و هوای در حال گرم شدن، ایروسل های بیشتری شکل می گیرند که این مساله به نوبه خود می تواند تاثیر آب و هوایی کاهنده و سرد نماینده داشته باشد.

در سال 2020 سیبری تحت یک موج گرمای نیم ساله بود و این محققان با استفاده از تحلیل چندوجهی اتمسفری، شیمی، فیزیک و هواشناسی دریافتند که انتشارات جنگلی، آلودگی و موج گرما شرایط مناسبی برای شکل گیری ایروسل ها ایجاد نموده است. در این حال به گفته محققان با گرم شدن هوا در غرب سیبری، این شکل گیری ذرات ممکن است به یک روال عادی تبدیل گردد و اینکه این مساله چه پیامدی برای آب و هوا خواهد داشت همچنان یک سوال باز است.

این اولین بار است که چنین سنجش های جامعی با تمرکز بر ایروسل های اتمسفری در سیبری اجرا شده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 اسفند 1402 بروزرسانی: 4 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15349

به "کشف یک تهدید بزرگ در آسمان سیبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک تهدید بزرگ در آسمان سیبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید