اقیانوس های جهان کجا به هم می رسند؟

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران: پنج اقیانوس روی زمین وجود دارد، همه آن ها با یکدیگر ارتباط دارند و یک حجم آب پیوسته را تشکیل می دهند. قبلا فقط چهار اقیانوس وجود داشت: آرام، اطلس، هند و منجمد شمالی. اما در سال 2000، سازمان بین المللی آب نگاری بر اساس شواهدی که نشان می داد این آب ها دارای اکوسیستم متمایز هستند و تاثیر منحصربه فردی روی آب و هوای جهان می گذارند، تصمیم گرفت اقیانوس منجمدجنوبی را هم به فهرست اقیانوس های جهان اضافه کند. اقیانوس جنوبگان یا اقیانوس منجمدجنوبی، پنجمین اقیانوس زمین، اما از نظر بزرگی چهارمین آن هاست: بزرگتر از اقیانوس منجمد شمالی.

اقیانوس های جهان کجا به هم می رسند؟

مانند مرز های ملی، مرز های پنج اقیانوس هم توسط سازمان بین المللی آب نگاری کاملا مشخص شده اند، هرچند همه با این مرزبندی موافق نیستند، از جمله اطلاعات نامه جهان که توسط سازمان سیا منتشر می شود.

اقیانوس آرام، بزرگترین اقیانوس جهان، از اقیانوس جنوبگان تا اقیانوس منجدشمالی امتداد دارد. مرز شرقی آن به سواحل آمریکای شمالی و جنوبی می رسد، در نهایت در دماغه هورن در امتداد یک خط مستقیم که از سرزمین آتش (Tierra del Fuego) تا اقیانوس منجمد شمالی کشیده شده، به اقیانوس اطلس می رسد. مرز غربی با مجمع الجزایر شرقی هند، دریای فیلیپین، دریای ژاپن و دریای اخستک (Okhotsk) در نیمه شمالی و ساحل استرالیا در نیمه جنوبی تعریف شده است. اقیانوس آرام در دماغه جنوب شرقی، جنوبی ترین نقطه تاسمانی، به اقیانوس هند می رسد.

اقیانوس اطلس، دومین اقیانوس بزرگ جهان، از اقیانوس جنوبگان بین قاره آمریکا و آفریقا و اروپا تا اقیانوس منجمدشمالی کشیده شده است. این اقیانوس در دماغه هورن به اقیانوس آرام و در دماغه آگولاس در جنوب آفریقا به اقیانوس هند می رسد.

اقیانوس هند، سومین اقیانوس بزرگ جهان، از اقیانوس جنوبگان تا اقیانوس هند، شبه جزیره عربستان و جنوب شرقی آسیا امتداد دارد. در غرب سواحل آفریقا را دنبال می کند تا در دماغه آگولاس به اقیانوس اطلس می رسد. از شرق، در نزدیکی تاسمانی به اقیانوس آرام می پیوندد.

مرز های اقیانوس قطب شمال کمی پیچیده تر است، چون خشکی در اینجا تکه تکه است. به طور کلی اقیانوس منجمدشمالی در قطب شمال واقع شده است و در نیمکره غربی به آمریکای شمالی و در نیمکره شرقی به اسکاندیناوی و سیبری می رسد. همچنین در نزدیکی گرینلند و ایسلند به اقیانوس اطلس می پیوندد و در تنگه برینگ به اقیانوس وصل می شود.

اقیانوس جنوبگان واضح ترین مرز را دارد: یک دایره کامل که قطب جنوب را احاطه کرده است.

اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام را کجا ببینیم؟

مشخص ترین نقطه برای تماشای آب های دو اقیانوس، مرز آن هاست. برای تماشای دو اقیانوس آرام و اطلس در دماغه هورن در جنوب شیلی، باید از اوشوایا در آرژانتین یا از پونتا آرناس در شیلی سوار یک کشتی کروز شوید. این کشتی دماغه را دور می زند و اگر آب و هوا اجازه دهد، بازدیدکنندگان را روی دماغه پیاده می کند. به دلیل جریان های ناهنجار، باد های قوی و آب و هوای غیرقابل پیش بینی، کشتیرانی در آب های اطراف این دماغه بسیار سخت است؛ بنابراین سفر به دماغه هورن ممکن است همیشه منجر به رفتن به ساحل نشود. اگر خوش شانس باشید می توانید از فانوس دریایی آن هم دیدن کنید.

راه دیگر برای دیدن اقیانوس آرام و اطلس، بالا رفتن از یک آتشفشان است. آتشفشان بارو در پاناما واقع شده و بلندترین کوه این کشور است. بارو در نقطه ای واقع شده که باریکه پاناما حدود 120 کیلومتر عرض دارد. در یک طرف باریکه اقیانوس اطلس و در طرف دیگر آن اقیانوس آرام واقع شده است. در روز روشن می توان هر دو اقیانوس را از بالای کوه دید.

اقیانوس هند و اطلس را از کجا ببینیم؟

در دماغه آگولاس در جنوبی ترین نقطه قاره آفریقا. دماغه آگولاس، برخلاف دماغه هورن به راحتی از طریق تور های منظمی که از کیپ تاون می آیند، قابل دسترسی است. اما متاسفانه برخی مردم محلی گردشگران را به جای دماغه آگولاس به دماغه های دیگر می برند تا به آن ها سوغاتی بفروشند.

اقیانوس هند و آرام را از کجا ببینیم؟

اقیانوس هند و آرام در دماغه جنوب شرقی، جنوبی ترین نقطه تاسمانی در استرالیا، به هم می رسند. برای رسیدن به این دماغه باید ابتدا دو ساعت از هوبارت (Hobart) به شهر کوچکی به نام کوکل کریک (Cockle Creek) رانندگی کنید، که دورترین نقطه در جنوب استرالیا است که می توان به آن رانندگی کرد. سپس باید دو تا سه ساعت پیاده روی کنید تا به آن برسید.

منبع: amusingplanet

pariha.ir: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

kalarena.com: کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

منبع: برترین ها
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5563

به "اقیانوس های جهان کجا به هم می رسند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقیانوس های جهان کجا به هم می رسند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید