کشف پلان دروازه ایشتار در کاوش اخیر تخت جمشید

به گزارش کنفرانس هکا، نتایج و یافته های فصل هفتم کاوش های باستان شناسی محوطه تل آجری پارسه تخت جمشید نشان داد که طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان دروازه ایشتار بابل طراحی و ایجاد شده است.

کشف پلان دروازه ایشتار در کاوش اخیر تخت جمشید

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا عسگری چاوردی سرپرست هیئت باستان شناسی روز دوشنبه 29 آبان ماه 96 اعلام کرد:

کاوش های باستان شناسی این فصل با هدف شناخت اتاق مرکزی و دیوار الحاقی در گوشه شمال شرقی بنای دروازه در تخت جمشید انجام گرفته است.

او اضافه کرد:

کشف سکوهای نشیمن در اتاق مرکزی راهروی دروازه همراه با تزئین گل های لوتوس و شناسایی دیوار الحاقی واقع در شمال شرقی بنا، نشان داده که طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان دروازه ایشتار بابل طراحی و ایجاد شده است.

این باستان شناس توضیح داد:

کشف خطوط و آجر نبشته ای مزین با نام خدا به زبان عیلامی از دیگر دستاوردهای این فصل کاوش بود.

عسگری ادامه داد:

بعلاوه بر اساس لایه نگاری دقیق، 5 مرحله سکونت از زمان ساخت دروازه در شروع دوره هخامنشی تا ترک محوطه در همین دوره و وقوع زلزله و خاتمه ترک، تخریب و به غارت رفتن آجرهای بنا و سکونت موقت دوره های میانه اسلامی در گمانه های کاوش این فصل شناسایی و مطالعه شد.

سرپرست هیئت باستان شناسی تخت جمشید تشریح کرد:

بنای مکشوفه دروازه واقع در محدوده فیروزی شهر پارسه از جمله مهم ترین دستاوردهای پژوهشی میراث فرهنگی در دهه های اخیر است که با نظارت و پشتیبانی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری دانشگاه شیراز، دانشگاه بولونیا ایتالیا و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید میسر شد.

به گفته این باستان شناس، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به علت اهمیت بنای مکشوفه کوشش دارد به سرعت این بنا را به یک سایت موزه قابل بازدید برای گردشگران تبدیل کند.

فصل هفتم کاوش های باستان شناسی در محوطه تل آجری پارسه تخت جمشید با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفته است.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13697

به "کشف پلان دروازه ایشتار در کاوش اخیر تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پلان دروازه ایشتار در کاوش اخیر تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید