تعدادی از بهترین فیلم هایی که مصائب جنگ جهانی اول را به تصویر می کشند - معرفی 15 فیلم خوب

به گزارش کنفرانس هکا، بیشتر فیلم های جنگی که ما دیده ایم، روی جنگ جهانی دوم تمرکز دارند. در واقع در برهه ای در دهه 60، همزان با جنگ ایران و عراق، تلویزیون ایران به صورت مرتب فیلم های جنگ جهانی دوم را پخش می کرد تا به نوعی حس مقاومت را در مردم بالا ببرد. اتفاقا شمار زیادی از این فیلم ها، فیلم های ارزشمندی هم بودند.

تعدادی از بهترین فیلم هایی که مصائب جنگ جهانی اول را به تصویر می کشند - معرفی 15 فیلم خوب

اما جنگ جهانی اول از نظر تحمیل مصائب و کشتار دست جمعی، چیزی از جنگ جهانی دوم کم ندارد. فی الواقع به سبب اینکه بعضی فناوری های جنگی هنوز زیاد پیشرفت ننموده بودند، نبردهایی با پیشرفت کند و زجرآور، مرگ در سنگرهای نمور و کثیف به خاطر بیماری های عفونی غوغا می کرد.

در اینجا تعدادی از فیلم های خوب با محبوریت جنگ جهانی اول را با هم مرور می کنیم:

فیلم نامزدی طولانی

فیلم یکشنبه طولانی نامزدی A Very Long Engagement فیلم عاشقانه، رمانتیک جنگی به کارگردانی ژان-پیر ژونه و با بازی اودره توتو، گاسپار اولیل، جودی فاستر و ماریون کوتیار محصول مشترک سینمای فرانسه و آمریکا در سال 2004 است.

داستان فیلم به جنگ جهانی اول مربوط می گردد و در خصوص پنج سرباز فرانسوی است که متهم هستند که برای گریز از جنگ خود را عمداً زخمی نموده اند. یکی از آنان، مانش (اولیل)، بی گناه است ولی هر پنج نفر محکوم به تیرباران می شوند. پس از سرانجام جنگ ماتیلد (ادری توتو) که نامزد مانش بوده ااطلاعاتی به دست می آورد که ممکن است نامزدش زنده باشد و سفری طولانی را در جستجوی مانش در پیش می گیرد.

فیلم توهم عظیم

توهم عظیم، به کارگردانی ژان رنوار و محصول سال 1937 است. در این فیلم به زبان های فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و روسی صحبت می گردد. توهم عظیم یکی از بهترین فیلم هایی است که دربارهٔ جنگ، نوع دوستی و مسئولیت پذیری هنگام بحران ها ساخته شده است.

در جنگ جهانی اول، دو افسر فرانسوی زندانی میشوند. یکی از آن ها قبل از جنگ اشراف زاده بوده و دیگری مکانیک. آن ها با زندانیان دیگری با پیشینه های مختلفی آشنا می شوند، از جمله پسر یک بانکدار یهودی و با هم چندین بار سعی به فرار می نمایند ولی پیروز نمی شوند. سپس آن ها را به جایی دیگر منتقل می نمایند که به نظر میرسد فرار از آن غیر ممکن است.

فیلم 1917

1917، فیلمی به تهیه نمایندگی و کارگردانی سم مندس است که در سال 2019 منتشر شد. مندس، فیلم نامه این فیلم را با همراهی کریستی ویلسون و با الهام از خاطره ای که پدرعظیمش برای او تعریف نموده بود. جرج مکای، دین-چارلز چپمن، بندیکت کامبربچ، کالین فرث، مارک استرانگ، ریچارد مدن، اندرو اسکات و جیمی پارک ستارگان فیلم هستند. بهار سال 1917 و در اوج جنگ جهانی اول در شمال فرانسه، دو سرباز جوان انگلیسی به نام های اسکافیلد و بلیک مأموریتی غیرممکن پیدا می نمایند: رساندن پیغامی مهم به یک گردان 1600 نفری انگلیسی برای جلوگیری از ورود آن ها به کمین مرگبار دشمن. این درحالی است که زمان به سرعت برای آن ها در حال سپری شدن است.

قهرمانان معمولی

گروهبان یورک Sergeant York محصول 1941 به کارگردانی هاوارد هاکس روایت سرگذشت مردی روستایی به نام یورک است که به برکت مهارتش در تیراندازی قهرمان جنگی می گردد. نقش یورک را در این فیلم گری کوپر ایفا نموده که به خاطر همین فیلم جایزه اسکار را برنده شد.

قهرمانان یک باخت عظیم

بال ها Wings اولین فیلم صامت سینما بود که در سال 1927 جایزه اسکار را از آن خود کرد. این فیلم آمریکایی به کارگردانی ویلیام ولمن عملیات و سرانجام تراژیک دو خلبان را خلال جنگ نشان می دهد. گری کوپر، بازیگر نامدار سال های بعد، با همین فیلم فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد.

سربازان نومید و خسته

در غرب خبری نیست یا در جبهه غرب خبری نیست All Quiet on the Western Front، محصول 1930 از آثار کلاسیک ضدجنگ است. لویس مایلستون این فیلم را بر پایه رمان معروفی از اریش ماریا رمارک کارگردانی کرد. فیلم بیهودگی و سرشت ضدانسانی جنگ را به شکلی مؤثر نشان می دهد.

افتخارهای پوشالی

فیلم راه های افتخار Paths of Glory که استنلی کوبریک در سال 1957 کارگردانی کرد، از مهم ترین آثار ضدجنگ تاریخ سینما به شمار می رود. در این فیلم کرک داگلاس در نقش یک افسر فرانسوی ظاهر می گردد. فیلم تا مدت ها اثری مناقشه برانگیز بود، زیرا جنگ را نوعی از آدمکشی قلمداد می نماید.

در جبهه های شرق

لارنس عربستان Lawrence of Arabia بر پایه حوادث حاشیه ای جنگ جهانی اول راسخ است: یک افسر بریتانیایی که قیام نیروهای شبه جزیره عربستان را علیه حاکمان عثمانی سازماندهی می نماید. در این فیلم به کارگردانی دیوید لین، پیتر اوتول نقش لارنس، افسر و جاسوس ماجراجوی انگلیسی، را ایفا نموده است. با همین فیلم راه عمر شریف به عرصه سینمای بین المللی باز شد.

استرالیایی ها در جنگ اول

فیلم گالیپولی (1981) Gallipoli به کارگردانی پیتر وایر روایت رنج ها و مرارت های سربازان استرالیایی در جبهه جنگ ترکیه است. آنها بیش از دشمن از دست فرماندهان نادان ارتش خود عذاب می کشند. نقش اصلی فیلم را مل گیبسون ایفا نموده است.

نویسنده در جنگ

فیلم بریتانیایی در عشق و جنگ (1996) In Love and War به کارگردانی ریچارد آتنبورو روایت شرکت ارنست همینگوی جوان در جامه سربازی آمریکایی در جبهه ایتالیا است. سرباز مجروح در بیمارستان به عشق پرستار زیبا و مهربان خود گرفتار می گردد. همینگوی ماجراهای این رویداد جوانی خود را در رمان وداع با اسلحه ترسیم نموده است.

شب فرخنده آشتی

نوئل فرخنده Joyeux Noël محصول 2005 به کارگردانی کریستین کاریون جشن کریسمس سرانجام سال 1914 را در جبهه جنگ شمال فرانسه نشان می دهد. در شب جشن سربازان فرانسوی و اسکاتلندی و آلمانی برای یک شب اسلحه را کنار می گذارند، از سنگرها بیرون می آیند و با هم به جشن و شادی می پردازند. فردای آن شب آنها بار دیگر به اردوهای متخاصم تعلق دارند و به کشتار هم دست می زنند.

تهدید سرخ

بارون سرخ The Red Baron فیلمی محصول آلمان است که در سال 2008 ساخته شد. این فیلم به کارگردانی نیکولای مولرشون سرگذشت پرماجرای مانفرد فون ریشتهوفن، خلبان افسانه ای آلمان را به روی پرده سینما آورد.

کتاب بچه ها برای فیلم عظیمسالان

استیون اسپیلبرگ در سال 2011 فیلم اسب جنگ War Horse را کارگردانی کرد که روایتگر ماجرای دوستی مردی جوان به نام آلبرت است با اسبی به نام جوی. هنگامی که اسب برای لشکر سواره نظام خریداری می گردد، آلبرت هم داوطلبانه در ارتش آامریکا ثبت نام می نماید و به اروپا اعزام می گردد. این فیلم در اصل بر پایه داستانی برای بچه ها راسخ است که در سال 1982 منتشر شد.

Testament of Youth

فیلم عهد جوانی 2014 داستان ورا بریتین را روایت می نماید که در جریان جنگ جهانی اول تحصیل را رها کرد تا داوطلبانه به عنوان پرستار در لندن، مالت و فرانسه خدمت کند. او بعدا نویسنده و فعال هوادار صلح شد.

بازیگر سوئدی آلیسیا ویکاندر در نقش ورا و کیت هارینگتون در نقش نامزد او رولاند ظاهر می شوند.

فیلم مستند They Shall Not Grow Old

آنها نباید پیر شوند، فیلمی مستند به کارگردانی پیتر جکسون است که در سال 2018 منتشر شد. این فیلم با استفاده از فیلم های اصلی برداشته شده از جنگ جهانی اول محفوظ در آرشیو موزه سلطنتی جنگ که بیشتر آن ها تا به امروز دیده نشده اند، به همراه صداهای ضبط شده توسط بی بی سی و مصاحبه های آی دبلیوام که از بریتانیایی های حاضر در نبرد گرفته شده، ساخته شده است. بیشتر این فیلم ها رنگی شده و با استفاده ابزارها و تکنیک های مدرن تبدیل شده اند و برای اثرگذاری بیشتر و هرچه بیشتر نزدیک شدن به تجربه واقعی سربازان از نبرد، از جلوه های صوتی و صداپیشه در آن استفاده شده است.

این فیلم اولین تجربه کارگردانی مستند پیتر جکسون است. این فیلم از سوی منتقدان به خاطر ترمیم فیلم های به جا مانده، فضای تأثیرگذار و تصویرش از جنگ، تحسین شده است.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: یک پزشک
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 10733

به "تعدادی از بهترین فیلم هایی که مصائب جنگ جهانی اول را به تصویر می کشند - معرفی 15 فیلم خوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعدادی از بهترین فیلم هایی که مصائب جنگ جهانی اول را به تصویر می کشند - معرفی 15 فیلم خوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید