کشف شیء 2000 ساله با نامی عجیب بر روی آن!، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، اخیرا شیء باستانی 2000 ساله ای که آن را به شکل پرتابه ای توصیف نموده اند، یافت شده است؛ بر روی این شیء باستانی نام ژولیوس سزار حک شده اشت.

کشف شیء 2000 ساله با نامی عجیب بر روی آن!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بنابر گفته باستان شناسان، این شیء یک پرتابه ای سربی به شکل بادام است که نام ژولیوس سزار و شهری ناشناخته روی آن حک شده است. این پرتابه ای به احتمال زیاد از تیرکمان شلیک شده است. نام نوشته شده بر روی این تیرکمان حاکی از آن است که مردم بومی اسپانیا از پیروان ژولیوس سزار بودند.

  • ایران یک سلاح نو دارد/ هرآنچه باید از شکارچی سیاه پوش بدانید/ عکس

سزار به عنوان ژنرال، ارتش روم را در جنگ های گالیک (58 تا 50 قبل از میلاد) به پیروزی رساند. اما او که تمایلی به دست کشیدن از قدرت نداشت، در 10 ژانویه 49 قبل از میلاد از رودخانه روبیکون عبور کرد و در راستای از پا در آوردن رقیب سیاسی خود، پومپیه کبیر، جنگ داخلی را در روم به راه انداخت.

جنگ داخلی سزار (49 تا 45 قبل از میلاد) اروپا از جمله ایتالیا، یونان، مصر، آفریقا، اسپانیا و شبه جزیره بالکان را در بر گرفت. آخرین درگیری، نبرد موندا، در 17 مارس 45 قبل از میلاد، احتمالاً در اندلس، در جنوب اسپانیا رخ داد. در آخر ده ها هزار نفر از سربازان پمپی کشته شدند و سزار پیروز به رم بازگشت.

اکنون، تجزیه و تحلیل پرتابه سربی منحصر به فرد، جزئیاتی را در مورد نبردهای آن موقع آشکار می نماید. برای مثال، بر اساس این مطالعه که در ژوئن 2023 در مجله Zephyrus منتشر شد؛ نوشته بر روی پرتابه به یک شهر باستانی اشاره می نماید که هرگز در سوابق تاریخی جنگ داخلی سزار به آن اشاره ای نشده است.

این مصنوع برای متخصصان به عنوان پرتابه ای حکاکی شده شناخته می گردد. این پرتابه با ابعاد 1.8 در 0.8 اینچ (4.5 در 2 سانتی متر) و وزن 2.5 اونس (71 گرم) با استفاده از قالبی ساخته شده است که سرب مذاب درون آن ریخته می شد. در دو طرف قالب حروفی حک شده بود که در نتیجه پرتابه ای با نوشته های برجسته در یک طرف IPSCA و CAES در طرف دیگر فراوری کرد. بخشی از پرتابه احتمالاً به علت برخورد با یک جسم سخت هنگام شلیک در دوران باستان، تغییر شکل داده است.

بنابر گفته محققان، کلمه IPSCA به یک شهر باستانی اشاره دارد که درگیر جنگ داخلی بین سزار و پومپیه بوده است. آنها گفتند که با توجه به اینکه پرتابه در نزدیکی شهر مونتیلا، محل احتمالی موندا در زمان رومیان، پیدا شده است، کلمه IPSCA به احتمال زیاد در آخرین نبردهای سرنوشت ساز جنگ داخلی سزار نقش داشته است.

پیغام این پرتابه خاص چه بوده است؟

خاویر مورالخو اورداکس، نویسنده ارشد این مطالعه، استادیار باستان شناسی در دانشگاه مادرید، در مورد پرتابه های سربی به لایو ساینس گفت: در قرن اول قبل از میلاد، اشیاء حکاکی شده بسیار مورد علاقه بودند، زیرا ابزار بسیار مفیدی برای نگهداری پیغام های کوتاه و بسیار خاص به شمار می رفتند. در این مورد، این پرتابه خاص احتمالا به عنوان تبلیغات سیاسی و تشویق برای سربازان خود سزار بوده است؛ به این معنا که مردمان شهر IPSCA احتمالا پیروان سزار بوده اند.

فقط یک گلوله دیگر با نام سزار در اسپانیا پیدا شده است. آن یکی، از استان Jaén است.

منبع: livescience

  • ترکیه حالا یک سلاح بومی برای جنگ دارد/ عکس

  • کشف ذخایر بزرگ الماس در ایران دور از انتظار نیست!

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 دی 1402 بروزرسانی: 23 دی 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14195

به "کشف شیء 2000 ساله با نامی عجیب بر روی آن!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شیء 2000 ساله با نامی عجیب بر روی آن!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید