کارگاه خوانش تخصصی نسخه های خطی ذخیره خوارزمشاهی برگزار شد

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، کتابخانه و موزه ملی ملک، کارگاه خوانش و بازخوانی تخصصی نسخه های خطی کتاب ارزشمند ذخیره خوارزمشاهی را با حضور شماری از دانشجویان رشته های پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار کرد.

کارگاه خوانش تخصصی نسخه های خطی ذخیره خوارزمشاهی برگزار شد

دکتر محمد صدر عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و پژوهشگر و استاد رشته طب ایرانی در این کارگاه که روز شنبه 25 دی سال 1400 خورشیدی در تالارهای کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار گشت، نسخه های گوناگون خطی کتاب ذخیره خوارزمشاهی اثر سیداسماعیل بن حسن جرجانی را در جایگاه مرجعی مهم در حوزه پزشکی، برپایه مجموعه نسخه های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک بررسی و تشریح کرد. این نخستین گام از همکاری موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه تخصصی طب ایران و مکمل به شمار می آید.

ذخیره خوارزمشاهی، بزرگ ترین کتاب پزشکی به زبان فارسی است که تقریبا همه بخش های علم پزشکی کهن را دربرمی گیرد. سیداسماعیل بن حسن جرجانی این کتاب پرآوازه را در نه بخش به همراه بخشی الحاقی در آغاز سده ششم هجری نگاشته است.

گنجینه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نسخه های گوناگون خطی از این اثر بزرگ سیداسماعیل جرجانی را از سده های گوناگون دوران اسلامی در خود جای داده است. این نسخه ها در شناخت طب ایرانی و آموزه های کهن طبیبان و حکیمان ایران در تاریخ، یاری گر و راهگشای پژوهش گران برای شناخت بهتر سیر دگرگونی علم به ویژه تاریخ پزشکی در گستره ایران فرهنگی اند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13027

به "کارگاه خوانش تخصصی نسخه های خطی ذخیره خوارزمشاهی برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگاه خوانش تخصصی نسخه های خطی ذخیره خوارزمشاهی برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید