چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم؟ ، 5 راه حل آسان و تضمینی!

به گزارش کنفرانس هکا، یکی از چالش های نظافت سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه این است که چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم و رسوبات و زنگ زدگی های روی آن ها را پاک کنیم؟!

چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم؟ ، 5 راه حل آسان و تضمینی!

شیرآلات در تماس با مواد ضدرسوب سیاه می شوند و علت آن واکنش شیمیایی بین ماده جرمگیر و آلیاژ به کار رفته در شیرآلات است. برای پیشگیری از این مشکل بهتر است در گام اول استفاده از آن ماده شوینده را قطع نمایید و مواد شوینده ایمن را جایگزین جرمگیرها و شوینده های اسیدی کنید.

همراه مجله خبرنگاران باشید تا آنالیز کنیم که چگونه شیر آلات سیاه شده را تمیز کنیم بدون اینکه رنگ و لعاب آن آسیب ببیند و زنگ بزند.

چنانچه به علت مشغله های شغلی و امور روزمره فرصت کافی برای نظافت منزل و لوازم شخصی خود ندارید، می توانید از مهارت و تجربه نیروهای نظافتچی خبرنگاران در این زمینه بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نظافت منزل کلیک کنید.

نکات کلیدی

 • هرگز شوینده های اسیدی و خانگی را روی شیرآلات آبکاری شده استفاده نکنید.
 • بهتر است رطوبت روی شیر آب را روزانه با یک پارچه میکروفایبر خشک کنید تا احتیاج به هیچ گونه جرمگیری نداشته باشید.
 • برای اینکه قدرت تمیزنمایندگی سرکه برای از بین بردن سیاهی شیرآلات بیشتر گردد، می توانید چند قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید.
 • برای جلوگیری از هرگونه واکنش شیمیایی، اطمینان حاصل کنید که ماده جرمگیر یا شوینده با شیرآلات شما سازگاری داشته باشد.
 • پس از پاک کردن شیر با هرگونه ماده شوینده، در نهایت آن را با آب داغ بشویید و از یک اسفنج یا پارچه تمیز برای شستشوی به جای مانده مواد بهره ببرید.

چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم؟

راه حلهای متعددی برای تمیز کردن شیرآلات وجود دارند؛ اما آنچه که مهم است و باید در نظر گرفته گردد، سازگاری مواد شوینده با شیرآلات است. اگر کیفیت شیرآلات پایین باشد، حتی مواد پاک نماینده خانگی نیز ممکن است موجب سیاه و کدر شدن آن ها شوند.

از این رو توصیه می کنیم ابتدا در قسمتی دور از دید، مواد را روی شیرآلات امتحان کنید. مواد پیشنهادی ما برای تمیز کردن و برطرف سیاهی شیرآلات به توضیح زیر است:

1. سرکه

اگر شیرآلات شما می توانند اسیدیته سرکه را تحمل نمایند، برترین گزینه برای برطرف سیاهی شیرآلات، سرکه است. برای تمیز کردن با این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

مواد لازم:

 • سرکه
 • کیسه پلاستیکی
 • کش
 • مسواک
 • جوش شیرین

یک کیسه پلاستیکی را با نصف آب و نصف سرکه پر کنید. مطمئن شوید که این اندازه مایع برای اینکه شیر را داخل کیسه فرو ببرید و تمام حجم آن را در بگیرد، کافی است. کیسه پر از مایع را روی شیر آب قرار دهید و آن را با یک کش محکم کنید. بگذارید 30 دقیقه تا یک ساعت بماند. دقت کنید که از 30 دقیقه بیشتر نگردد.

برای اینکه قدرت تمیزنمایندگی آن افزایش یابد، می توانید چند قاشق غذاخوری جوش شیرین نیز اضافه کنید. پس از برداشتن کیسه پلاستیک، روی شیر، آب داغ را بریزید و با مسواک، هر گونه زباله به جای مانده و شل شده را پاک کنید.

اگر سر شیر رسوب گرفته یا زنگ زده است می توانید کیسه را فقط در سر شیر قرار دهید و اجازه دهید که زنگ زدگی ها و رسوبات پاک شوند.

بعلاوه می توانید اطراف شکاف ها را با مسواک بشویید تا مطمئن شوید که کاملاً تمیز شده اند. از این روش می توانید برای از بین بردن سیاهی کف قابلمه تفلون هم بهره ببرید.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

2. اسید سیتریک

اگر برای از از بین بردن سیاهی شیرآلات و رسوبات مشکل دارید، استفاده از اسید سیتریک پودری را در نظر بگیرید. با این حال، بهتر است این کار را با احتیاط انجام دهید؛ زیرا برخی از شیرها قادر به مقاومت در برابر این ماده نیستند.

مواد لازم:

 • پودر اسید سیتریک
 • کیسه پلاستیکی
 • کش
 • صابون
 • حوله
 • اسپری

حدود 3/4 فنجان اسید سیتریک را در حدود 1 لیتر آب جوش حل کنید و یک کیسه پلاستیکی را با این مخلوط پر کنید. کیسه پلاستیکی را روی شیر آب قرار داده و با کش محکم کنید. اگر نمی توانید کیسه ای را روی شیر آب خود قرار دهید، می توانید این محلول پاک نماینده را روی آن اسپری کنید.

بگذارید محلول به مدت 30 دقیقه بماند، در صورت احتیاج آن را ماساژ دهید و سپس با آب و صابون پاک کنید. دقت کنید که این محلول را در نزدیکی سطوح نرم و متخلخل مانند سنگ مرمر و گرانیت استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم؟ | 5 راه حل آسان و تضمینی!

3. یک پاک نماینده ملایم با pH خنثی

از قلم نیاندازید که دسته های شیر آب را نیز تمیز کنید. تمیز کردن منظم قسمت بیرونی و دسته های شیر آب، لکه ها، رسوبات آب سخت و کپک را از بین می برد و این باید بخشی از روال تمیز کردن هفتگی شما باشد. حالا بپردازیم به اینکه با پاک نماینده ملایم، چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم؟!

مواد لازم:

 • یک پاک نماینده ملایم با pH خنثی
 • حوله میکروفایبر
 • مسواک

تمامی سطح شیر را با یک پاک نماینده ملایم با pH خنثی اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس سطح آن را با مسواک تمیز کنید و با حوله میکروفایبر جلا دهید. برای لکه های سخت آب، محلولی بین 2 تا 3 قاشق غذاخوری اسید سیتریک و آب را اسپری کنید.

4. لیمو

نظافت منزل با لیمو ترش یکی از ترفندهای تمیزکاری سریع و ایمن است که حرفه ای ها آن را انجام می دهند.

برای برطرف سیاهی شیرآلات یک لیمو را با چاقوی آشپزخانه از وسط نصف کنید و آن را روی قسمت لکه دار و کدرشده شیر آب قرار دهید. تمام سطح شیر به آبلیمو آغشته کنید و قطعات لیمو را تا جایی که کل رسوبات و تیرگی ها را بپوشاند روی لکه ها بگذارید. اگر می خواهید شیرآلات بزرگتر مانند سر دوش را تمیز کنید، از تعداد بیشتری لیمو بهره ببرید.

لیموها را با یک کیسه پلاستیکی و کش در جای خود محکم کنید و اجازه دهید 2 تا 3 ساعت یا یک شب بمانند.

پس از این مدت لیمو را بردارید و شیرآلات را با پارچه تمیزنماینده، اسفنج، برس اسکراب یا مسواک پاک کنید. در نهایت شیر آب را با آب داغ بشویید و از یک اسفنج یا پارچه تمیز برای شستشوی به جای مانده آب لیمو و رسوب از شیر آب بهره ببرید.

5. صابون و آب داغ

اندازهی آب مقطر را گرم کنید. زیرا این آب، برخلاف آب خانگی، هیچ رسوب معدنی در خود ندارد. اندازهی از صابون ملایم را به آب داغ اضافه کنید و از یک پارچه تمیزنماینده نرم میکروفیبر یا یک اسفنج نرم بهره ببرید تا به آرامی محل را پاک کنید.

در نهایت آن را با پارچه میکروفایبر کاملاً خشک کنید. از اعمال فشار زیاد هنگام شستن و خشک کردن خودداری کنید؛ زیرا ممکن است به طور تصادفی سطح شیر خراشیده گردد.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد خبرنگاران

از بین بردن لکه جوهر نمک روی شیرآلات

اگر از جوهر نمک برای تمیز کردن سینک و سرویس بهداشتی خود استفاده می کنید، ضروری است که قبل از هر کاری با یک پلاستیک روی شیرآلات را بپوشانید؛ زیرا جوهر نمک ساختار شیمیایی بسیار قوی دارد و به سرعت شیرآلات را سیاه و کدر می نماید.

چنانچه جوهر نمک باعث سیاه شدن شیرآلات شده است، ما به شما پیشنهاد می کنیم از چند ماده پاک نماینده زیر برای برطرف سیاهی شیرآلات بخاطر استفاده از جرمگیر بهره ببرید:

 • لیمو ترش
 • جوش شیرین
 • آمونیاک
 • جلاسنج

روش کار ساده است؛ کافی است با یک پارچه یا اندازهی پنبه، شیرآلات را به یکی از مواد ذکر شده آغشته کنید و بعد از چند دقیقه مواد را از روی شیرآب پاک کنید و با آب و شوینده ملایم، آن را بشویید.

نکته:

 • بهتر است با جوش شیرین و آب، یک خمیر روان درست کنید و روی شیرآلات بکشید.
 • آمونیاک را با آب مخلوط نموده و بهره ببرید. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از آمونیاک حتما دستکش در دست داشته باشید.

از بین بردن سیاهی شیرآلات آبکاری شده فلزی

برای برطرف سیاهی شیرآلات آبکاری شده فلزی از پاک نماینده های ساینده یا اسیدی استفاده نکنید؛ زیرا وسایلی که با طلا، برنج، نیکل یا هر فلز دیگری روکش شده اند، لایه های بسیار ظریفی دارند. این مواد به سرعت با مواد شیمیایی خورنده و بعلاوه پاک نماینده های اسیدی خانگی مانند آب لیمو و سرکه فرسایش داده می شوند.

آن ها بعلاوه می توانند به راحتی با برس های مویی و مسواک و پارچه ها خراشیده شوند. برای تمیز کردن این شیرآلات باید روزانه رطوبت روی آن ها را با یک پارچه میکروفایبر به صورت روزانه از بین ببرید. با مراقبت منظم می توانید به راحتی از تجمع رسوبات و آلودگی جلوگیری کنید.

سخن پایانی

برای یافتن پاسخ این سوال که چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم، ابتدا باید از جنس و اندازه کیفیت شیراآلات آگاه شویم. بیشتر پاک نماینده های صنعتی برای تمیز کردن برخی فلزات مناسب نیستند و نه تنها شیرآلات را تمیز نمی نمایند، بلکه به لعاب و آبکاری روی سطح فلز آسیب می رسانند. توصیه می کنیم قبل از استفاده از هر شوینده ای، ابتدا آن را روی سطح مورد نظر تست کنید.

سوالات متداول

چرا پس از استفاده از جرمگیر، شیر آب سیاه می گردد؟

علت آن واکنش شیمیایی بین ماده جرمگیر و شیرآلات است. به طور کلی برخی از محلول های ضدرسوب حاوی مواد شیمیایی هستند که ممکن است با برخی فلزات واکنش دهند و در طول زمان باعث تغییر رنگ یا کدر شدن آن ها شوند.

چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم؟

استفاده از سرکه و جوش شیرین، برترین راه برای برطرف سیاهی شیرآلات بخاطر استفاده از جرمگیر است. در مواردی ممکن است مجبور باشیم از برخی مواد شیمیایی نیز استفاده کنیم.

آیا می توان شیرآلات برنجی و کروم را با ماده جرمگیر پاک کرد؟

خیر، برای پاک کردن این شیرآلات، فقط باید روزانه آن ها را خشک کنید تا از کدرشدگی و بروز رسوبات روی آن ها جلوگیری گردد.

برترین ماده خانگی برای از بین بردن سیاهی شیرآلات و سینک چیست؟

محلول سرکه، آب و جوش شیرین به همراه لیمو برترین گزینه برای برطرف سیاهی شیرآلات است.

منبع: آچاره
انتشار: 10 بهمن 1402 بروزرسانی: 10 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14672

به "چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم؟ ، 5 راه حل آسان و تضمینی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شیرآلات سیاه شده را تمیز کنیم؟ ، 5 راه حل آسان و تضمینی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید