چرا گوشی های هوشمند هنوز نمایشگر 4K ندارند؟

به گزارش کنفرانس هکا، این روزها گوشی های هوشمند با نمایشگرهای بسیار باکیفیتی راهی بازار می شوند اما کم پیش می آید یک شرکت حتی گران ترین پرچم دار خود را هم با نمایشگر 4K راهی بازار کند.

چرا گوشی های هوشمند هنوز نمایشگر 4K ندارند؟

تلویزیون های 4K این روزها دیگر به یک استاندارد در بین کاربران تبدیل شده اند و اگرچه 1080 هم وضوح اصلا کمی به حساب نمی آید اما با این حال افزایش کیفیت محتوای تصویری باعث شده افراد علتی برای مشاهده آن ها در نمایشگرهای FHD یا HD نبینند. البته در میان گیمرها، وضوح 1080P همچنان هواداران زیادی دارد و علت اصلی هم که شرکت های تولیدنماینده مانیتور همچنان محصولات خود را با این وضوح راهی بازار می نمایند همین است.

گوشی های هوشمند هم سرنوشت تقریبا مشابهی دارند. یعنی بیشتریت قریب به اتفاق آن ها نمایشگرهایی +FHD دارند و فقط تعداد کمی از آن ها هستند که وضوح نمایشگر آن ها +QHD است. البته این روزها چنین وضوحی را فقط در یک مدل آن هم پرچم دار پریمیوم هر شرکت شاهد هستیم. نه حتی پرچم دارهای مدل استاندارد، پلاس و در بعضی مواقع پرو.

اما حقیقت چیست و چرا شرکت های تولیدنماینده گوشی های هوشمند علی رغم اینکه به اعداد و ارقام بالا (حداقل روی کاغذ) علاقه دارند، اندکی به تعداد پیکسل ها اضافه نمی نمایند تا هم کاربران محتوا را با کیفیت بیشتری ببینند و هم برای خودشان تبلیغات مثبتی بوجود بیاید؟

گوشی هایی با نمایشگر 4K وجود دارند

اما قبل از اینکه به آنالیز دلایل عدم وجود نمایشگر 4K در گوشی های هوشمند بپردازیم، باید این نکته را نیز یادآور شویم که در حال حاضر گوشی هایی با نمایشگر 4K وجود دارند. برای مثال اولین محصولی که با چنین نمایشگر باکیفیتی راهی بازار شد، سونی اکسپریا Z5 پریمیوم بود که در سال 2015 و با نمایشگر فوق العاده باکیفیت با چگالی 806 پیکسل بر هر اینچ راهی بازار شد. از آن پس در تعدادی از پرچم داران این شرکت شاهد نمایشگرها 4K بودیم اما شرکت های دیگر از چنین ترند جذابی پیروی نکردند.

در دنیایی که بسیاری از شرکت ها کوشش می نمایند فقط با اعداد و ارقام، کاربران را به سمت گوشی ها و به طور کلی محصولات خود جذب نمایند، قطعا بکارگیری نمایشگر 4K اصلا کار سختی نخواهد بود اما در عمل، وجود نمایشگری با این کیفیت برای یک گوشی هوشمند خیلی توجیه منطقی ندارد.

نمایشگر 4K برای گوشی های هوشمند بسیار فراتر از رتینا است

اپل چندین سال است که در نمایشگر گوشی های خود از استاندارد رتینا بهره می برد. شرکت آمریکایی که حتی سال گذشته توانست آیفون 13 پرو مکس را با برترین نمایشگر در بین گوشی های هوشمند راهی بازار کند (از دیدگاه وب سایت DisplayMate)، بعد از سال ها تجربه دریافت که لزوما بالا و پایین بردن اعداد قرار نیست معجزه کند. به جای آن استاندارد نوی را تحت عنوان رتینا در نمایشگر محصولاتش مورد استفاده قرار داد. رتینا در واقع یک آستانه پیکسلی است که چشم کاربران توانایی تماشا تراکمی بیشتر از آن را در یک زاویه دید معمولی ندارد

اگرچه استفاده از گوشی هوشمند کاملا به سلیقه کاربر بستگی دارد و هر کسی با زاویه دید مختلفی به گوشی خود نگاه می نماید اما به صورت کلی با فاصله 10 الی 20 اینچی، به سطح رتینا می رسیم و دیگر کیفیت بالاتر و بهتر از آن را نمی توانیم با چشم خودمان تشخیص دهیم. بنابراین وقتی کاربر می تواند با چگالی 300 پیکسل بر هر اینچ محتوا را با کیفیتی مشاهده کند که فرق آن را نمی تواند با چگالی 800 پیکسل بر هر اینچ تشخیص دهد، چرا شرکت ها قیمت نمایشگر را افزایش داده و به سراغ 4K بروند؟

استفاده از ابزار Is This Retina که یک محاسبه گر آنلاین به شمار میرود نشان داده که یک نمایشگر 6.5 اینچی با پنلی به وضوح 4K از فاصله 5 اینچ به بعد، به سطح رتینا می رسد. بعید است کاربری گوشی خود را با فاصله کمتر از 5 اینچ روبروی خود نگه دارد. در حال عادی بیشتر کاربران از فاصله 10 الی 20 اینچی گوشی خود را نگه می دارند که همانطور که گفته شد، یک نمایشگر 4K تفاوتی را نسبت به نمایشگرهای دیگر رقم نمی زند.

پیکسل های بیشتر انرژی بیشتری مصرف می نمایند

برخلاف تلویزیونی که درون خانه شما قرار گرفته است، مانیتور 4K یا لپ تاپی که مشغول کار با آن هستید که انرژی مورد احتیاج خود را به وسیله یک باتری بسیار بزرگ یا برق شهری دریافت می نمایند، گوشی های هوشمند به یک باتری بسیار کم ظرفیت به عنوان منبع تغذیه متوسل هستند. بنابراین شرکت های سازنده باید روش های مختلفی را برای بهبود مصرف انرژی در نظر بگیرند. از آن جایی که نمایشگر یک گوشی بزرگ ترین بخش و در نتیجه پرمصرف ترین قطعه آن نیز به شمار میرود، بنابراین هرچه تعداد پیکسل ها در هر اینچ افزایش پیدا کند، مصرف انرژی نیز به شدت افزایش پیدا می نماید تا هر پیکسل بتواند روشن بماند.

حتی پرچم داران نو با نمایشگرهای 1440P هم گاهی اوقات به صورت اتوماتیک وضوح تصویر را کم می نمایند تا بدین ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی گردد و در عین حال تصاویر با کیفیت قابل قبولی برای کاربران به نمایش در بیایند. یک نمایشگر 4K به شدت روی دوام باتری تأثیر منفی می گذارد و باعث می گردد ظرف کمتر از 24 ساعت، گوشی را بیش از دو یا سه بار شارژ کنید.

طول عمر بالای باتری همواره بخش مهمی از خواسته های کاربران را تشکیل داده و هنوز هم چیزی در این رابطه تغییر نکرده است. بنابراین اگر شرکت ها بخواهند صرفا با اعداد بازی نمایند و نمایشگرهای 4K را در حالی که اصلا احتیاجی به آن ها نداریم فقط با هدف تبلیغات در گوشی های خود استفاده نمایند، باید قید یک سری از امکانات خوب را هم بزنند تا تعادلی که باید، بوجود بیاید.

سخت افزار گوشی های هوشمند آماده کیفیت 4K نیست

رندر کردن محتوا در وضوح 4K کار ساده ای نیست و به منابع سخت افزاری بسیار قدرتمندی احتیاج دارد. حتی نوترین کنسول های بازی یا گرافیک های بسیار قدرتمند موجود هم در بعضی مواقع توان انجام چنین کاری را ندارند. به همین دلیل هم هست که وضوح FHD همچنان وضوح مورد علاقه گیمرها به شمار میرود و کمتر کسی به سراغ خرید نمایشگر 4K می رود.

قدرت سخت افزاری گوشی های هوشمند بالاست و نمی توان این موضوع را با پیشرفت های اخیری که در این زمینه انجام شده نادیده گرفت. اما نباید فراموش کرد توانی که برای رندر محتوا در وضوح 4K احتیاج است، حدودا 4 برابر بیشتر از مقداری است که گوشی برای رندر محتوا در وضوح FHD احتیاج دارد. به جز ویدیوها و محتوای دو بعدی نظیر صفحات وب یا تصاویر، بسیاری از محتوای دیگر باید از وضوحی کمتر از 4K به این مقدار تغییر کیفیت بدهند. چرا که به صورت بومی از چنین کیفیتی بهره مند نیست.

حتی زمانی که یک محتوا به صورت بومی از کیفیت 4K بهره مند باشد و روی نمایشگر 4K گوشی ما به نمایش در می آید، کاملا از لحاظ کیفیت مشابه همان چیزی است که روی نمایشگر 1080P یا 1440P گوشی خود با یک فاصله معمولی مشاهده می کنیم. بنابراین با توانی که گوشی های هوشمند امروزی دارند، خیلی منطقی نیست شرکت ها از نمایشگرهای 4K در آن ها استفاده نمایند.

بهتر است برای بخش های دیگری هزینه گردد

طبیعتا نمایشگر 4K نه فقط کیفیت بیشتر بلکه قیمت بسیار بالاتری هم دارد. تصور کنید یک نمایشگر OLED این روزها حداقل یک سوم قیمت یک گوشی را تشکیل می دهد. حال اگر این نمایشگر 4K هم باشد، قطعا هزینه زیادی را روی دست شرکت های تولیدنماینده و در نتیجه کاربران خواهد گذاشت. این شرکت ها باید بتوانند بین قابلیت های گوناگون و قیمتی که یک گوشی دارد تعادل ایجاد نمایند. در غیر این صورت قطعا در فروش دچار مشکل خواهند شد. چرا که در نهایت شاهد یک گوشی با نمایشگر 4K بدون استفاده ای خواهیم بود که بیش از 1000 دلار قیمت دارد در صورتی که می شد با کیفیتی کمتر، چند صد دلار در هزینه صرفه جویی یا آن هزینه را برای بهبود سایر بخش ها استفاده کرد.

نظر شما چیست؟ آیا تمایلی به استفاده از گوشی های هوشمند با نمایشگر 4K دارید یا فکر می کنید کیفیت موجود کاملا رضایت بخش است؟

منبع: How-to-Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13500

به "چرا گوشی های هوشمند هنوز نمایشگر 4K ندارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گوشی های هوشمند هنوز نمایشگر 4K ندارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید