چرا گوشی های هوشمند روز به روز بزرگ تر می شوند؟

به گزارش کنفرانس هکا، به احتمال زیاد متوجه شده اید که گوشی های هوشمند کوچک دیگر جایی در بازار ندارند. گوشی های استاندارد نسبت به ده سال پیش بسیار بزرگ تر شده اند و در عوض روز به روز گوشی های بزرگ تر و دارای پسوند پرو در بازار بیشتر می شوند. شاید فکر کنید که این روند تقصیر شرکت های سازنده است اما باید بگوییم که چنین اتفاقی تقصیر آن ها نیست. این ما کاربران هستیم که چنین روندی را آغاز کرده ایم و سازندگان گوشی ها هم با توجه به تقاضا به چنین رویکردی روی آورده اند. در این مطلب به دلایل محبوبیت گوشی های هوشمند بزرگ و کنار گذاشتن گوشی های کوچک می پردازیم.

چرا گوشی های هوشمند روز به روز بزرگ تر می شوند؟

فروش پایین گوشی های کوچک

هر زمان که شرکتی نسخه کوچک یک گوشی را در کنار نسخه بزرگ تر آن عرضه می کند، نسخه کوچک به میزان کافی فروش نمی رود. این موضوع حتی در مورد اپل، شرکتی با قدرت و اعتبار بالای برند، هم صدق می کند. آیفون 13 مینی، با وجود تحسین منتقدان، تنها بخش کوچکی از فروش کل آیفون 13 و آیفون 13 پرو را به خود اختصاص داد. اپل انتظار نداشت که مدل مینی به میزان مدل معمولی فروش داشته باشد، اما با این حال، ارقام فروش حتی از انتظارات پایین تر هم قرار گرفت. پس از دو بار تلاش ناموفق، اپل خط تولید نسخه مینی را متوقف کرد.

این پدیده حتی زمانی که بین برندهای مختلف مقایسه می کنید هم صادق است. آیفون های قدیمی نسبت به گوشی های سامسونگ گلکسی و سایر دستگاه های اندرویدی کوچک تر بودند. داشتن صفحه نمایش بزرگ تر یکی از دلایل ترجیح دادن گوشی اندرویدی نسبت به آیفون بود و در آن زمان، اپل به میزان حال حاضر بر بازار تسلط نداشت. اپل با نمایشگرهای بزرگ تر روی آیفون 5 و 6 به این موضوع واکنش نشان داد و این روند ادامه پیدا کرد تا جایی که حالا می توانید یک آیفون با صفحه نمایش به بزرگیِ بیشتر رقبا داشته باشید. البته در این میان با گوشی های تاشو هم روبرو هستیم که نمایشگر اصلی بسیار بزرگی دارند و اپل هنوز یک آیفون تاشو راهی بازار نکرده است.

شیوه استفاده ما از گوشی های هوشمند تغییر کرده

چرا ما در پی صفحه نمایش های بزرگتر هستیم؟ واقعیت این است که گوشی های هوشمند ما دیگر فقط تلفن نیستند. حتی برقراری تماس دیگر کارکرد اصلی آن ها به شمار نمی رود. گوشی های هوشمند، کامپیوترهای جیبی ما محسوب می شوند. با آن ها در وب می گردیم و صفحه نمایش های بزرگتر باعث می شوند تا متن بیشتری را به راحتی ببینیم. از آن ها برای تماشای ویدیو استفاده می کنیم و به طور کلی، تمایل داریم تا محتوا را روی بزرگترین صفحه نمایشی که در دسترس است، تماشا کنیم. گوشی های هوشمند، ابزار اصلی عکاسی ما شده اند و صفحه نمایش های بزرگتر برای مشاهده و ویرایش عکس ها مناسب ترند. همچنین، بازی کردن روی صفحه نمایش های بزرگتر لذت بخش تر است.

برای بسیاری از کاربران، گوشی هوشمند تنها کامپیوتری است که در اختیار دارند و در این میان قابلیت هایی مانند سامسونگ DeX هم باعث شده کاربران حرفه ای از این گوشی ها، به عنوان کامپیوتر تمام عیاری استفاده کنند. اما برای عده ای دیگر، رسیدن به همین نتیجه ناشی از محدودیت های مالی است. اگر تنها توانایی خرید یک دستگاه را داشته باشید، مطمئناً سراغ گزینه ای با بزرگترین صفحه نمایش موجود خواهید رفت.

گوشی های کوچک فضای کمتری برای قطعات دارند

برای اینکه گوشی های هوشمند بتوانند تمام کارهایی را که ما می خواهیم انجام دهند، تولیدکنندگان مجبورند اجزای الکترونیکی بسیار بیشتری را در هر دستگاه جای دهند. فناوری نسبت به گذشته بسیار کوچک تر شده است، اما همچنان محدودیت های فیزیکی وجود دارد که باید با آن ها کنار آمد.

مسئله صرفاً کوچک تر کردن پردازنده ها و حافظه نیست؛ زیرا همواره امکانات سخت افزاری گوشی ها باید بهبود پیدا کند تا جذابیت بیشتری برای خرید داشته باشند. گوشی های هوشمند اکنون قطعات بیشتری را در خود جای داده اند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، کاربران برای خرید از چیپ NFC گوشی خود بهره می برند. گوشی ها با GPS و شتاب سنج عرضه می شوند. شارژ بی سیم نیازمند سیم پیچ های مغناطیسی است. برخی از گوشی ها، مانند ناتینگ فون، حتی چراغ های LED عجیب و غریبی را در پشت خود دارند.

دوربین های گوشی های هوشمند ممکن است به شدت به پردازش وابسته باشند، اما یک لنز بزرگ تر همچنان امکان ورود نور بیشتر و عکس بهتر را فراهم می کند. به دلیل همین محدودیت های فیزیکی، گلکسی زد فولد با وجود داشتن ضخامت بیشتر، نسبت به سری S اولترا از دوربین های ضعیف تری استفاده می کند. با توجه به اینکه تعداد زیادی از افراد کیفیت دوربین را در تصمیم خرید خود لحاظ می کنند، این دلیل کافی برای داشتن یک گوشی بزرگ تر است.

گوشی های بزرگ تر، کمتر داغ می شوند

گوشی های هوشمند به خنک کننده غیرفعال وابسته هستند و پردازنده های مرکزی قدرتمند برای دفع گرما به فضا نیاز دارند. این چیپست ها باید فضای کافی در اختیار داشته باشند تا با مسئله ای از نظر عملکردی روبرو نشوند. یکی از دلایلی که مدل های کوچک تر گوشی های هوشمند نسبت به مدل اصلی ضعیف تر هستند، به همین موضوع برمی گردد. در چنین شرایطی شرکت سازنده به جای اینکه قدرت چیپست قدرتمند را برای گوشی کوچک تر کاهش دهد، معمولا ترجیح می دهد از چیپست ضعیف تری استفاده کند تا در هزینه ها هم صرفه جویی کرده باشد.

با وجود اینکه برخی گوشی های گیمینگ با فن داخلی هم عرضه شده اند، ولی چنین راهکاری در کل چندان منطقی نیست. گذشته از انتخاب های خاص، گوشی های بزرگ تر به شرکت ها فضای بیشتری می دهند تا روش هایی را برای کاربردی تر و قدرتمندتر کردن دستگاه ها در عین قابل حمل بودن، آزمایش کنند.

گوشی های قدیمی نوکیا می توانستند تا حدودی کوچک باشند، چرا که کارایی چندانی نداشتند. تلفن های هوشمند امروزی بزرگ تر هستند و همچنان هنگام انجام برخی از کارهایی که از آن ها انتظار داریم، می توانند در دست بسیار داغ شوند. آن ها این امتیاز را ندارند که تمام روز منتظر تماس بعدی بمانند. آن ها در حال تلاش برای پخش جریانی یوتیوب در یک پنجره کوچک همزمان با بازی ماین کرفت هستند، در حالی که در پس زمینه نوتیفیکیشن های اسلک ظاهر می شوند.

زنجیره تامین طرفدار گوشی های بزرگ است

برند سازنده گوشیتان چه در چین، اروپا، کره و یا آمریکا باشد، فرقی نمی کند. تقریبا تمام گوشی ها محصولاتی هستند که از قطعات ارسالی از سراسر دنیا تشکیل شده اند. آن دستگاهی که در دست شماست، حاصل تلاش یک تیم بین المللی است.

این زنجیره تأمین دنیای به ساخت گوشی های بزرگ تر عادت کرده است. در هر کجای دنیا که باشید، گوشی ها بزرگ تر شده اند. هیچ کشوری وجود ندارد که درصد زیادی از ساکنان آن، آیفون 12 مینی یا ایسوس زنفون 9 (که البته گوشی کوچک فوق العاده ای بود) استفاده کنند. شرکت ها به ساخت قطعاتی که در بدنه های روز به روز بزرگ تر جا می گیرند، عادت کرده اند.

اگر می خواهید گوشی ای به طور قابل توجهی کوچک تر از جریان اصلی بازار بسازید، باید سفارشات اختصاصی برای قطعات آن ثبت کنید. این یعنی باید هزینه ای بیشتر از زمانی که از قطعات آماده در بازار استفاده می کنید، پرداخت نمایید. این درخواست دشواری است، چرا که باید در نظر بگیرید گوشی های کوچک تر به خوبی به فروش نمی رسند و احتمال بازگشت سرمایه شما پایین تر است. بدتر اینکه، اگر تصمیم بگیرید یک گوشی مناسب افراد خاص بسازید، به احتمال زیاد پردازنده ها و دوربین های ضعیف تری هم خواهد داشت. در نتیجه، کارایی آن به عنوان یک دستگاه همه کاره بسیار کم تر خواهد شد.

در این میان، خبر خوبی هم وجود دارد: گوشی های تاشو. با پیشرفت نمایشگرهای تاشو، تولیدکنندگان فضای بیشتری برای آزمایش روی دستگاه هایی پیدا می کنند که در صورت نیاز کوچک می شوند و در عین حال به میزان ای بزرگ هستند که تمام کارهای مورد نیاز ما را انجام دهند. بنابراین، اگر در پی یک گوشی کوچک هستید، ناامید نشوید. ممکن است شکل مورد نظر شما را نداشته باشد، اما همچنان راه حلی وجود دارد.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 فروردین 1403 بروزرسانی: 28 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16770

به "چرا گوشی های هوشمند روز به روز بزرگ تر می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گوشی های هوشمند روز به روز بزرگ تر می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید