یک علت که ثابت می نماید حذف سری گلکسی نوت اشتباه بزرگی بود!

به گزارش کنفرانس هکا، سامسونگ بعد از عرضه سری گلکسی نوت 20، تصمیم گرفت دیگر سری گلکسی نوت را فراوری نکند و از آن پس فقط در سال یک پرچم دار و آن هم از سری S داشته باشد. اما یک علت وجود دارد که ثابت می نماید حذف سری گلکسی نوت اشتباه بزرگی از سوی سامسونگ بوده است.

یک علت که ثابت می نماید حذف سری گلکسی نوت اشتباه بزرگی بود!

سامسونگ رسما تأیید نموده که دیگر خبری از سری گلکسی نوت نخواهد بود و بنابراین دیگر هیچوقت محصولی تحت این عنوان از سوی سامسونگ معرفی و به بازار عرضه نخواهد شد. سری گلکسی نوت حذف شد اما یک محصول دیگر کاملا با همان زبان طراحی و مشخصات جای آن را گرفته است؛ گلکسی S اولترا. محصولی که شباهت بسیار زیادی به سری نوت دارد و فقط نام آن ها، از یکدیگر متمایزشان می نماید. گلکسی S22 اولترا اولین گوشی با مشخصات کامل سری گلکسی نوت است. این محصول نه تنها زوایای تختی دارد بلکه از قلم نیز پشتیبانی می نماید. اما این پشتیبانی به اینجا محدود نمی گردد؛ سامسونگ حتی درون خود گوشی درگاهی را برای نگه داری قلم در نظر گرفته تا کاربر دیگر مثل سال گذشته مجبور نباشد قلم را با پرداخت مبلغی زیاد به صورت لوازم جانبی خریداری کند.

سامسونگ با این سیاست هوشمندانه، خود را از فشار نقدها کاربران و علاقه مندان به سری گلکسی نوت تا حدودی رها کرد. از طرفی راه برای عرضه گوشی های تاشو هم هموارتر شد. در نظر بگیرید اگر قرار بود سری گلکسی نوت به زندگی ادامه دهد، هر سال رونمایی از آن با گوشی های تاشو همزمان می شد و بدین ترتیب یک رویداد شلوغ، پر از گوشی های متنوع و گیج نماینده را شاهد می بودیم. از سویی دیگر اگر قرار بود شرکت این گوشی ها را همزمان با سری S راهی بازار می کرد، فروش یکدیگر را مختل می کردند. بنابراین اقدام هوشمندانه، حذف یک سری از پرچم دارها بود که این قرعه به نام سری گلکسی نوت سامسونگ افتاد.

تمام این گفته ها به کنار، یک علت وجود دارد که باعث می گردد این اقدام را خیلی نپسندیم. اگرچه سامسونگ هم راه را برای عرضه سری گلکسی S و هم برای گوشی های تاشو هموارتر کرد و از طرفی سری گلکسی نوت را هم به نوعی با مدل S اولترا حذف ننموده، اما مشکل دقیقا همین جاست که مدل S اولترا جایگزین سری نوت شده است.

گلکسی S22 اولترا تقریبا می توان گفت هیچ وجه اشتراکی با سایر گوشی های سری گلکسی S ندارد. این گوشی طبق طراحی و سیاست سامسونگ در این زمینه، کاملا گلکسی نوت 22 اولترا است. یعنی هیچ مشخصه ای از گوشی های سری گلکسی S را جز مصدر گوشی بودن در خود ندارد. این تنها راه حلی است که جلوی کاربران و علاقه مندان به سری گلکسی نوت قرار گرفته است؛ اگر سری گلکسی نوت را می خواهید باید 1300 دلار بپردازید! آن هم محصولی را در اختیار خواهید داشت که 6.8 اینچی و بسیار بزرگ است.

علاقه مندان به سری نوت قرار نیست همگی دستان بزرگی داشته باشند. بنابراین منطق حکم می کرد اگر قرار به حذف سری نوت بود، حداقل دو مدل از آن به سری گلکسی S اضافه می شد تا هر سال تعداد گوشی های سامسونگ در رده پرچم دار به 4 برسد؛ دو مدل از سری S با قابلیت های این سری و دو مدل از سری نوت با قابلیت های آن. از طرفی سامسونگ با این کار می توانست یک مدل معمولی و یک مدل پریمیوم از هر سری را نیز طراحی کند. دقیقا کاری که اپل میخواهد با سری آیفون 14 انجام دهد. آیفون 14 و 14 پرو، آیفون 14 مکس و 14 پرو مکس. سامسونگ هم می توانست گلکسی S و S اولترا، گلکسی نوت و نوت اولترا را هر سال معرفی کند.

گلکسی S22 اولترا بزرگ، سنگین و بسیار قدرتمند و از همه مهم تر گران قیمت است. طبیعتا هر کسی توانایی خرید آن را ندارد. بنابراین این پرسش بوجود می آید که چرا کسی که به سری نوت علاقه دارد باید به خرید S22 اولترا محدود گردد؟ اگر سامسونگ سیاست خود را تغییر ندهد، باید گلکسی S23 اولترا را هم با همین طراحی ببینیم. یعنی سال بعد هم شرایط علاقه مندان به سری گلکسی نوت سامسونگ تغییری نخواهد داشت.

با این کاری که سامسونگ اکنون انجام داده، شاید حتی تعداد زیادی از کاربران سری گلکسی نوت از این شرکت ناامید شده و برند مورد علاقه خود را تغییر دهند. به خصوص اینکه یک سال کامل، اصلا خبری از سری گلکسی نوت نبود و کاربران در صورت تمایل باید یک محصول از سری گلکسی S با قابلیت پشتیبانی از قلم خریداری نموده و قلم را به صورت جداگانه تهیه می کردند. اقدامی که باعث شد اصلا سری گلکسی S 21 نتواند آنطور که انتظار می رفت فروش داشته باشد. خصوصا اینکه گلکسی S21 اولترا با پشتیبانی از قلم اصلا مورد استقبال کاربران قرار نگرفت. علت اصلی اینکه سامسونگ تصمیم گرفت S22 اولترا را اینگونه طراحی و راهی بازار کند هم همین بود چون کاربران سری گلکسی نوت واقعا از این بابت ناراضی بودند.

با این حال به نظر می رسد محصولات چند سال بعد، گوشی های تاشو یا نمونه های مبتنی بر واقعیت افزوده باشند. محصولاتی که مشخصه گوشی های معمولی امروزی را نخواهند داشت و از قابلیت های بسیار بیشتر و عجیب تر و نوآورانه تری بهره خواهند برد. شاید به همین دلیل هم باشد که می بینیم شرکت کره ای خیلی تمرکز خاصی روی این بخش نمی گذارد. یا شاید هم این تمام چیزی باشد که سامسونگ در چنته دارد. فعلا که بخش بزرگی از فروش گوشی های شرکت را سری میان رده و اقتصادی گلکسی A تشکیل می دهند و در این بین واقعا جای خالی پرچم دارانی با قیمت 700 دلار حس می گردد. البته سامسونگ گوشی های فن ادیشن را هم با این قیمت راهی بازار می نماید و عملا باید گفت هر سال چهار پرچم دار دارد اما این گوشی ها هم از قلم پشتیبانی نمی نمایند فرق خاصی با مدل استاندارد از پرچم داران سری S ندارند.

اپل مثلا در این بین سیاست هوشمندانه تری دارد. شرکت آمریکایی با عرضه یک گوشی کاملا قدیمی اما با پردازنده نو و قیمت بسیار مناسب، مدت هاست سود کلانی به جیب می زند اما از آن طرف تعداد پرچم دارهایش را هم به 4 رسانده تا هم قیمت بین آن ها به صورت گسترده ای پخش گردد و هم هر کاربر متناسب با توان اقتصادی خود، یک مدل را خریداری کند. هرچند به نظر می رسد اپل از این بابت که کاربران در هر صورت گوشی هایش را خریداری می نمایند اندکی راضی است و این راضیی را در محروم ساختن کاربرانش از یک سری ویژگی های خوب نشان می دهد اما با این حال سیاستی که در پیش گرفته باعث شده سود بیشتری کسب کند و کاربران بیشتری را هم به سمت خود بکشاند.

قطعا سامسونگ هم اینطور نیست که صرفا برای راضیی کاربران سیاست خود را ادامه دهد. این شرکت هم در پی سود بیشتر است ولی راهی را انتخاب نموده که به نظر می رسد آنطور که باید آینده درخشانی ندارد. شاید سال جاری، یا سال آینده، این اپل باشد که جایگاه این شرکت را در صدر جدول بهترین تولیدنماینده گوشی هوشمند در دنیا تصاحب می نماید. همین اتفاقات و سیاست های نادرست بود که نوکیا با آن عظمت را به ورطه نابودی کشاند، HTC و LG را محو کرد، سونی را به برندی غریبه برای کاربران امروزی تبدیل کرد و باعث شد یک سری برندهای متفرقه سر از آب بیرون بیاورند که تا چند سال پیش نامی از آن ها وجود نداشت!

حال باید دید برنامه های سامسونگ برای آینده چیست. آیا شرکت تصمیم می گیرد تعداد گوشی های پرچم دار خود را در یک سال به 4 برساند تا برای هر نماینده از اپل یک پاسخ داشته باشد و از طرفی کاربران سری نوت را هم راضی نگه دارد یا اینکه باز هم به همین سیاستی که به شخصه معتقد هستم خیلی سیاست جالبی نیست ادامه خواهد داد؟ نظر شما در این رابطه چیست؟

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13619

به "یک علت که ثابت می نماید حذف سری گلکسی نوت اشتباه بزرگی بود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک علت که ثابت می نماید حذف سری گلکسی نوت اشتباه بزرگی بود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید