پیش بینی هایی راجع به آینده که اشتباه از آب درآمدند

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران: انسان ها از آغاز تاریخ همیشه به پیش بینی آینده علاقه داشتند. با پیشرفت چشم گیر علم و فناوری، این علاقه نیز بیشتر شد و انسان ها می خواستند چیز هایی بیشتری راجع به آینده خود بدانند.

پیش بینی هایی راجع به آینده که اشتباه از آب درآمدند

اما همه این پیش بینی ها به واقعیت تبدیل نشده اند و فقط تعداد کمی از آن ها رنگ واقعیت را به خود دیده اند. تعدادی از این پیش بینی ها در عصر خود جنجال های زیادی به پا کرده اند که البته در نهایت نیز اشتباه از آب درآمده اند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا به بررسی چندین مورد از پیش بینی هایی که در گذشته اجرا شده اند و به واقعیت تبدیل نشده اند بپردازیم.

1. قد همه زنان حداقل به 180 سانتی متر خواهد رسید

در سال 1950 دوروتی روی طی تحقیقی اظهار داشت که تا سال 2000 میلادی، قد همه زنان در جهان حداقل به 180 سانتی متر خواهد رسید. او با استناد به این موضوع که تغذیه مردم جهان در حال بهبود یافتن است و در آینده انسان ها میزانی متوازن از پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی را دریافت می کنند، این تئوری را مطرح نمود. پیش بینی ای که گذشت زمان اشتباه بودن آن را ثابت کرد. البته امروزه درصد کمی از زنان، قدی بالاتر از 180 سانتی متر نیز دارند، اما دوروتی روی این تئوری را راجع به همه زنان مطرح کرده بود.

2. تلفن در حد یک اسباب بازی خواهد ماند

در سال 1976 ویلیام اورتون تاجر معروف آن زمان، تلفن تازه در حال ظهور را تنها یک اسباب بازی توصیف کرد. اورتون این نظریه را بعد از آنکه الکساندر گراهام بل حق ثبت تلفن را به مبلغ 100 هزار دلار به اورتون پیشنهاد داد، مطرح نمود. معامله ای که بعد ها اورتون آرزوی پذیرفتن آن را می کرد. اورتون بر این اعتقاد بود که وقتی همه می توانند به وسیله تلگراف و پیام های کتبی با هم ارتباط برقرار کنند دیگر نیازی به استفاده از این وسیله نامتعارف و عجیب نخواهد بود. اگر ویلیام اورتون تلفن های همراه امروزی را می دید قطعا حرفش را پس می گرفت.

3. ماشین ها تنها در زمان کوتاهی محبوب خواهند بود

در سال 1903 رئیس ایالت میشیگان در ایالات متحده به رئیس شرکت ماشین سازی فورد، هنری فورد توصیه کرد که پول های خود را بیش از این صرف صنعت ماشین سازی نکند. چرا که مردم اسب را به ماشین ها ترجیح می دهند. اما امروزه حتی تصور جابه جا شدن مردم با اسب ها نیز خنده دار به نظر می رسد. این پیش بینی نیز اشتباه از آب درآمد و صنعت ماشین سازی باعث دگرگونی و پیشرفت زندگی انسان ها شد.

4. همه چیز با استیل ساخته خواهد شد

توماس ادیسون شاید لامپ را اختراع کرده باشد، اما این دلیل نمی شود که او راجع به همه چیز دیدگاهی صحیح داشته باشد. ادیسون طی مصاحبه ای در سال 1911 اظهار داشت که در آینده همه چیز از استیل ساخته خواهد شد. او در این مصاحبه اظهار داشت که یک نوزاد در قرن بیستم در گهواره ای فلزی خواهد بود و خانواده این کودک بر روی میز ناهار خوری فولادی خواهند نشست و حتی دیوار ها نیز از استیل ساخته خواهند شد. اگرچه امروزه انسان از وسایل آهنی زیادی در زندگی خود استفاده می کند، اما تا به آن حد که ادیسون پیش بینی کرده بود نیز در این امر زیاده روی نکرده است.

5. شستن کل خانه به وسیله یک شلنگ

در سال 1950 سردبیر روزنامه نیویورک تایمز، والدمار کائمفرت مجموعه ای از نوشته ها را با عنوان معجزه هایی که در 50 سال آینده خواهید دید منتشر کرد. او در این مقاله ذکر کرد که وقتی یک زن خانه دار در قرن 21 اقدام به شستن خانه خود می کند، می تواند همه خانه را با کمک یک شلنگ با آب بشوید. چرا که تمام وسایل خانه از جنس پارچه های مصنوعی و پلاستیک های ضد آب خواهند بود. این پیش بینی نیز علی رغم ایده جالب خود، هرگز رنگ واقعیت به خود ندید.

6. مغز انسان در حین رانندگی با سرعت بالا از کار می افتد

در سال 1904 نیویورک تایمز مناظره ای بین یک متخصص مغز و یک پزشک برای پی بردن به خطرات احتمالی رانندگی با سرعت های بالا صورت گرفت. یکی از مهم ترین نتایج این مناظره این بود که مغز انسان قادر نیست در رانندگی با سرعت بالا به کار خود ادامه دهد. در ادامه این گزارش نیز ذکر شده است که مغز انسان احتمالاً در سرعتی نزدیک به 120 کیلومتر بر ساعت از کار خواهد افتاد. امروزه فکر کردن به این پیش بینی که در آن زمان صورت گرفته است، خنده دار به نظر می رسد، ولی در آن زمان مردم زیادی به این پیش بینی باور داشته اند.

7. مردم بعد از مدت کوتاهی از تلویزیون ها خسته خواهند شد

در سال 1946، مدیر ارشد یک شرکت معروف فیلم سازی که دارل زاناک نام داشت، اظهار داشت که مردم بیشتر از 6 ماه نمی توانند از تلویزیون استفاده کنند و به زودی مردم از خیره شدن به این جعبه کوچک خسته خواهند شد. نمی توان با قاطعیت گفت که آیا واقعاً او به این موضوع ایمان داشته است یا فقط این حرف را به دلیل ترس از خلوت تر شدن سالن های سینما زده است. اما امروزه تصور یک خانه بدون تلویزیون نیز برای ما ممکن نیست و این جعبه جادویی نقشی غیرقابل انکار در زندگی انسان ها دارد.

8. زیردریایی ها غرق خواهند شد

نویسنده داستان های تخیلی، هوبرت جورج ولز در طی اظهار نظری اظهار داشت که ایده زیردریایی، ایده ای مضحک است و سرانجامی جز غرق شدن ندارد و باعث کشته شدن سرنشینان خود می شود. او در سال 1901 نیز بار دیگر این سخن خود را تایید کرد. ولز علی رغم داستان های فوق العاده خود، اما در این مورد به صورت آشکار دچار اشتباه شد و زیردریایی ها به یکی از بهترین اختراع های بشر تبدیل شدند.

9. قحطی جهان را در بر خواهد گرفت

در سال 1970، پل ارلیج پزشک و دانشمند برنده جایزه نوبل گفت که در 10 سال آینده نزدیک به 200 میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را به علت قحطی از دست خواهند داد. او این موضوع را با توجه به کمبود منابع غذایی و رشد زیاد جمعیت جهان مطرح نمود. اگرچه متاسفانه امروزه عده زیادی در سراسر جهان در فقر کامل زندگی می کنند و عده ای نیز به علت سوءتغذیه جان خود را از دست می دهند، اما نظریه ارلیج به نوعی همه انسان های جهان را شامل می شد و به حقیقت نیز تبدیل نشد.

10. کاهش محبوبیت تلفن های همراه

قبل از محبوبیت باور نکردنی تلفن های هوشمند، برخی از افراد نسبت به استفاده هر شخص از یک تلفن همراه شک داشتند. در اواخر سال 2007 مدیر عامل شرکت ماکروسافت، استیو بالمر گفت که ایده تلفن همراه هوشمند در آینده ای نزدیک با شکست روبرو خواهد شد. اما برخلاف این عقیده، امروزه تلفن های همراه هوشمند یکی از پرفروش ترین محصولات در سرتاسر جهان محسوب می شوند.

منبع: PsotFun

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6804

به "پیش بینی هایی راجع به آینده که اشتباه از آب درآمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی هایی راجع به آینده که اشتباه از آب درآمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید