ویژگی یک کارفرمای خوب چیست؟

به گزارش کنفرانس هکا، یک روانشناس گفت: از آنجایی که افراد ساعات زیادی از روز را در محیط کاری خود سپری می کنند، بخش قابل توجهی از استرس آن ها از محیط کارشان نشأت می گیرد.

ویژگی یک کارفرمای خوب چیست؟

زهرا زین الدینی روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، در خصوص تأثیر یک کارفرمای خوب در زندگی کارمندان اظهار کرد: از آنجایی که افراد ساعات زیادی از روز را در محیط کاری خود سپری می کنند، بخش قابل توجهی از استرس آن ها از محیط کارشان نشأت می گیرد.

او با بیان اینکه وجود یک کارفرمای خوب بر سلامت روان کارمندان تأثیر مستقیم دارد، اضافه نمود: رفتار مناسب کارفرما، سرعت و نتیجه کار کارمندان را افزایش می دهد.

این روانشناس گفت: یک کارفرمای خوب به کارمندان خود اختیار می دهد و به آن ها در انجام امور اعتماد دارد و در تمام مسائل جزیی و کوچک دخالت نمی کند، چراکه از اداره امور بزرگتر باز می ماند، اما از دور آن ها را مدیریت می کند.

زین الدینی ادامه داد: یک کارفرمای خوب، در زمانی مناسب از فعالیت های کارمندان خود قدردانی می کند و این رفتار او این حس را در کارمندان القا می کند که تلاش های بی وقفه آن ها مورد توجه قرار می گیرد و در آنان انگیزه بیشتری ایجاد می کند.

او با اشاره به اهمیت خوش خلقی و خوشرویی کارفرمایان اضافه نمود: این ویژگی باعث کاهش استرس و خستگی کارمندان می شود و در چنین جوی مسائل راحت تر حل خواهد شد و افراد احساس امنیت روانی بیشتری دارند.

زین الدینی اضافه نمود: یک کارفرمای خوب مسئولیت اشتباهاتش را می پذیرد و آن ها را به گردن فرد دیگری نمی اندازد و زمانی که مسئله ای در محیط کار پیش می آید، به دنبال مقصر نیست، بلکه می خواهد موضوع پیش آمده را حل نماید و تجارب حاصل از چالش های به وجود آمده را به کارکنانش آموزش دهد، بدین ترتیب کارمندان احساس امنیت بیشتری می کنند و نگرانی کمتری از توبیخ شدن خواهند داشت.

این روانشناس شرح داد: یک کارفرمای خوب با کارکنانش ارتباط خوبی برقرار می کند و از مهارت همدلی کردن و گوش دادن فعال در روابطش به خوبی استفاده می کند، زیرا اگر او بتواند به نظرات، ایده ها و مسائل کارکنانش فعالانه گوش دهد و همدلی لازم را با آن ها داشته باشد و اقدامات لازم را در رابطه با آن ها انجام دهد، آنگاه می تواند باعث پیشرفت و بهبود کار شود.

راهکارهای مناسب برای غلبه بر نگرانی

او اضافه نمود: کارفرمای خوب به سلامت روان کارمندان خود کمک قابل توجهی خواهد کرد، زیرا آن ها احساس می کنند که کارفرمایشان فردی بی تفاوت نیست و آن ها را می تواند به خوبی درک کند.

زین الدینی با بیان اینکه یک کارفرمای خوب انعطاف پذیر است و فقط به پیشبرد اهداف کاری خود نمی اندیشد، گفت: او معتقد است که باید به زندگی شخصی کارکنانش احترام بگذارد و این حق را برایشان قائل است که آن ها هم زمان کافی را به زندگی شخصی خودشان اختصاص دهند و بین کار و زندگی بتوانند تعادل ایجاد کنند.

این روانشناس اضافه نمود: همچنین شرایط خاص مانند بیماری و مرگ عزیزان آن ها را نیز درک می کند و همدلی لازم را با شرایط آن ها دارد و اقدامات لازم در جهت کاهش مسائل کارکنانش را انجام می دهد.

زین الدینی شرح داد: بر اساس پژوهش های انجام شده، رفتار کارفرمایان تأثیر مهمی بر سلامت روان کارکنان دارد و استرس شغلی را به میزان قابل توجهی می تواند کاهش دهد.

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4730

به "ویژگی یک کارفرمای خوب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی یک کارفرمای خوب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید