همه آنچه باید درباره فجرانه کالابرگ بدانید

به گزارش کنفرانس هکا، در مرحله نو طرح کالابرگ الکترونیک که در قالب طرح فجرانه از 18 بهمن ماه در حال اجراست، شرط 200 هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی از 120 به 220 هزار تومان افزایش یافته است.

همه آنچه باید درباره فجرانه کالابرگ بدانید

خبرنگاران: درحالی بیش از هشت ماه از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک به صورت سراسری در کشور می گذرد که در مرحله تازه، این طرح در قالب فجرانه اجرا می شود؛ در این میان به دلیل وجود برخی ابهامات مطرح شده از سوی شهروندان، وزارت رفاه به برخی پرسش ها در این زمینه پاسخ داده است.

به گزارش ایسنا، در طرح کالابرگ الکترونیک که از خردادماه امسال به اجرا درآمده است، 11 قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم چرب، پنیر، ماست کم چرب، مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر طبق نظر انستیتوی تغذیه ایران به تایید رسیده و در سبد غذایی این طرح تعریف شده است؛ طرحی که هفت دهک اول درآمدی پیش از اجرای طرح فجرانه، در صورت رعایت شرطی مشمول دریافت یارانه تشویقی می شدند و اگر 200 هزار تومان از مبلغ یارانه خود را از میان 11 قلم کالای سبد غذایی تعریف شده خریداری می کردند، مشمول دریافت یارانه تشویقی 120 هزار تومانی می شدند.

اما در مرحله تازه طرح کالابرگ الکترونیک که در قالب طرح فجرانه از 18 بهمن ماه در حال اجراست، شرط 200 هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی از 120 به 220 هزار تومان افزایش یافته است.

سبد 11 قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین های لازم برای هر فرد شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم مرغ و حبوبات با قیمت های مبنای سال 1401 انتخاب شده و مابه التفاوت آن قیمت ها با قیمت روز (1402) از محل یارانه تازه دولت تأمین خواهد شد.

در پی اجرای این طرح، وزارت رفاه به برخی ابهامات و پرسش های مردمی پاسخ داده است:

چه کسانی مشمول دریافت اعتبار می شوند؟

تمامی خانواده های یارانه بگیر در دهک های 1 تا 7 مشمول دریافت اعتبار می شوند.

استفاده از اعتبار به چه صورت است؟

مبلغ اعتبار تخصیص یافته بر روی کدملی سرپرست خانوار از طریق تمام کارت های بانکی سرپرست خانوار در فروشگاه های عضو طرح قابل استفاده است.

مبلغ اعتبار چقدر است؟

به ازای هر نفر در خانوار 220 هزار تومان اعتبار تخصیص می یابد.

آیا امکان جابه جایی اعتبار بین گروه های کالایی مقدور است؟

خیر؛ فقط امکان جابه جایی اعتبار در گروه لبنیات (شیر، ماست، پنیر) امکان پذیر است و هر کالایی اعتبار خود را داراست.

آیا در صورت استفاده از طرح فجرانه از یارانه سرپرست خانوار کسر می شود؟

خیر، در طرح تازه کالابرگ الکترونیکی فقط از اعتبار 220 هزار تومانی تخصیصی به کد ملی سرپرست خانوار کسر شده و یارانه بگیران یارانه خود را به صورت نقدی، ماهانه و مجزا دریافت خواهند کرد.

من مشمول دریافت بوده ام اما اعتبار را دریافت نکرده ام؟

پس از نصب برنامه کاربردی شما نسبت به مشاهده موجودی اعتبار اقدام کنید. تمامی خانوارهایی مشمول یارانه طبق لیست اعلامی سازمان هدفمندسازی یارانه ها مشمول طرح بوده و اعتبار به کد ملی سرپرست خانوار تخصیص می یابد.

من مشمول دریافت یارانه نیستم، با این وضع باید چه کنم؟

جهت ثبت نام به سامانه www.my.gov.ir مراجعه کنید. در صورتی که یارانه بگیر بوده و حذف شده اید، جهت ثبت درخواست بررسی شرایط خانوار برای دریافت یارانه به سامانه www.hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنید.

آیا با تمام اعتبار می توان یک قلم کالا خرید؟

خیر برای استفاده از تمام اعتبار 220 هزار تومانی حتما باید 11 قلم کالای اساسی خریداری شود.

اعتبار در حساب کدام یک از اعضای خانوار تخصیص یافته است؟

اعتبار به کد ملی سرپرست خانوار تخصیص یافته است و از کلیه کارت های بانکی سرپرست خانوار قابلیت خرید وجود دارد.

اعتبار به کدام حساب سرپرست خانوار واریز شده است؟

اعتبار به حساب بانکی واریز نمی شود. این اعتبار برروی کد ملی تخصیص و از کلیه کارت های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار است، قابلیت خرید وجود دارد.

پیامک تخصیص/ واریز اعتبار را دریافت نکرده ام!

میزان و مانده اعتبار از دو طریق زیر قابل مشاهده است:

1. از طریق شماره گیری کد دستوری # 1463 * 500 *

2. با استفاده از برنامه کاربردی شما که می توانید از طریق کافه بازار یا مایکت یا مراجعه به سایت شما به آدرس shoma.sfara.ir آن را نصب کنید. گوشی های دارای سیستم عامل IOS باید به صورت مستقیم از سایت شما به آدرس shoma.sfara.ir دانلود کنند.

من مشمول دریافت یارانه بوده ام اما استعلام میزان اعتبار من صفر است!

خانواری که طبق اعلام سازمان هدفمندی یارانه ها، مشمول دریافت یارانه در دهک های یک تا هفت هستند اعتبار به آنها تخصیص پیدا می کند. پس از نصب برنامه کاربردی شما نسبت به مشاهده موجودی اعتبار اقدام کنید.

چگونه از اعتبار استفاده کنم؟

با استفاده از کلیه کارت های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار بوده و با مراجعه به فروشگاه های مجاز که در برنامه کاربردی شما یا سایت shoma.sfara.ir معرفی شده اند، می توانید از خرید اعتباری استفاده کنید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1402 بروزرسانی: 7 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15439

به "همه آنچه باید درباره فجرانه کالابرگ بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه باید درباره فجرانه کالابرگ بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید