نسخه پیچی امارات درباره مذاکره و توافق جدید با ایران

به گزارش کنفرانس هکا، یک مقام ارشد اماراتی در یک سخنرانی درباره نشستن ایران بر سر میز مذاکره با قدرت های جهانی و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای حصول به یک توافق جایگزین برجام که برنامه موشکی ایران را هم دربر بگیرد، ابراز امیدواری کرده است.

نسخه پیچی امارات درباره مذاکره و توافق جدید با ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات در یک سخنرانی در ابوظبی مدعی شده که ایران باید برای رسیدن به یک توافق جدید به منظور کاستن از تنش های منطقه و احیای اقتصادش، با قدرت های جهانی و کشورهای حاشیه خلیج فارس بر سر میز مذاکره بنشیند.

به نوشته روزنامه ینی شفق، قرقاش در سخنرانی در ابوظبی پایتخت امارات درباره شرایط منطقه و تنش ها با ایران گفت: تشدید بیشتر تنش ها در شرایط جاری به نفع هیچ کس نیست و ما قویا اعتقاد داریم که فضا برای موفقیت دیپلماسی دسته جمعی وجود دارد.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات از توافق هسته ای برجام به شدت انتقاد کرد و همچنین درباره انتخاب غلط از بین دو گزینه جنگ و این توافق هسته ای ناقص هشدار داد.

وی با نسخه پیچی برای توافق جایگزین برجام مدعی شد که توافق جدید با ایران نباید فقط منحصر به موضوع هسته ای باشد و باید به نگرانی ها درباره برنامه موشک بالستیک ایران و همچنین دخالت های منطقه ای این کشور از طریق نیروهای نیابتی بپردازد.

اظهارات قرقاش درباره دخالت های منطقه ای ایران در شرایطی مطرح شده که رسانه های بین المللی و مقام های خارجی بارها از اقدامات غیرقانونی و دخالت های مکرر امارات در امور کشورهای مختلف از قبیل یمن، لیبی و سودان خبر داده و از مواضع امارات انتقاد کرده اند.

وزیر مشاور در امور خارجی امارات که در نشست سالیانه مناظره استراتژیک در ابوظبی سخنرانی می کرد، مدعی شده که کشورهای منطقه باید در مذاکرات برای توافق جدید با ایران حضور داشته باشند.

قرقاش مدعی شد: به نظر من امکان یک راستا برای توافق با ایران وجود دارد؛ توافقی که شاید همه به زودی آماده شروع و همراهی کردن با آن باشند. این موضوع طولانی خواهد بود و به صبر و شجاعت نیاز خواهد داشت.

وی سپس بر اهمیت اتفاق نظر جامعه بین المللی به ویژه آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه غرب آسیا در قبال ایران تاکید کرده است.

نسخه پیچیدن های این مقام اماراتی درباره ناقص بودن برجام و لزوم حصول به یک توافق جدید در شرایطی مطرح شده که ایران بارها اعلام کرده که برجام تنها درباره موضوع هسته ای بوده و این کشور هیچ مذاکره ای درباره مسائل دیگر از قبیل برنامه موشکی دفاعی ایران نخواهد کرد.

ادعاها درباره توافق جایگزین برجام در شرایطی صورت گرفته که دیگر کشورهای این توافق بین المللی به رغم پایبندی کامل ایران به این توافق، تعهدات برجامی خودشان را انجام نداده اند و بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، دیگر کشورهای باقیمانده در این توافق در عمل به تعهداتشان به اعلام حمایت سیاسی از توافق بسنده کرده اند و اقدامی عملی در جهت تحقق تعهدات و وعده های مکرر خود انجام نداده اند.

م

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7202

به "نسخه پیچی امارات درباره مذاکره و توافق جدید با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه پیچی امارات درباره مذاکره و توافق جدید با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید