نایسر در میانه روستا و شهر

به گزارش کنفرانس هکا، لیلا علی بیگی - سنندج- خبرنگار: اصطلاح متصل به شهر و منفصل از خدمات مصداق شاخص ناحیه منفصل شهری نایسر است که به تلنبار شدن حجم گسترده ای از معضلات شهری در آن منجر شده و چاره ای جز استقلال از سنندج برای آن نیست.

نایسر در میانه روستا و شهر

طی سال های اخیر به دلیل افزایش میزان مهاجرت به حواشی روستاها و شهرها، نواحی منفصل شهری نیز در تقسیم بندی شهرها جا باز نموده اند. کردستان دارای بیشترین نواحی منفصل شهری در کشور است و سنندج به دلیل مرکزیت و محل تمرکز فعالیت های عمده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بودن، در زمینه تعداد نواحی منفصل شهری نسبت به سایر شهرهای استان آمار بالاتری دارد. سرعت مهاجرت روستاییان به سنندج نسبت به سایر شهرهای استان بیشتر بوده و در نواحی منفصل شهری یعنی ننله، نایسر، گریزه و حسن آباد با شدت بیشتری بوده است. چون این مهاجرت ها به امید بهبود وضعیت زندگی و دستیابی به امکانات بهتر رخ می دهد، اغلب افراد کم درآمد را شامل می گردد.

  • تنها راه برون رفت از معضلات

یک کارشناس توسعه عمران شهری می گوید: نواحی منفصل شهری به عنوان یک منطقه از نواحی اصلی شهر و جزو مناطق تحت نظر شهرداری محسوب می شوند اما همچنان از خدمات و امکانات شهری بی بهره اند. در این میان نایسر با جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر بزرگ ترین منطقه منفصل شهری در سنندج به شمار می رود که حدودا معادل 20 درصد جمعیت کل شهر است.

علی پوریایی ادامه می دهد: از سوی دیگر مهاجرت بی رویه افراد از روستاهای اطراف و حتی از استان های دیگر که اغلب هم استطاعت اقتصادی ندارند، بر ساخت وسازهای بدون مجوز و غیراستاندارد دامن زده اند. در بسیاری از نقاط این منطقه هنوز عملیات ابتدایی شبکه فاضلاب انجام نشده و برای سازمان های متولی مسائل زیرساختی جدی به وجود آورده است. رشد قارچ گونه جمعیت مهاجر و ساخت خانه مسکونی در حریم برق و روی تپه ها چنان کلکسیونی از معضلات شهری و روستایی به وجود آورده که گاه مسئولان به مزاح می گویند که اختصاص بودجه های کلان نفتی نیز توان درمان درد این منطقه را ندارد. وی اضافه می نماید: حال بعد از سال ها دست وپنجه نرم کردن نایسر با مسائل، مسئولان و بعضی کارشناسان شهری به این نتیجه رسیده اند که تنها راه برون رفت از حجم وسیع معضلات تبدیل شدن آن به شهر است.

  • شهر شدن با اعتبارات و امکانات بیشتر

مدیر شهرداری ناحیه منفصل شهری نایسر نیز با بیان این که مسائل بسیار زیادی در نایسر وجود دارد، اضافه می نماید: در حال حاضر تنها راه برون رفت نایسر از مسائلش تبدیل شدن به شهر است که در این صورت اعتبارات و امکانات شهری بیشتری به آن تعلق خواهد گرفت. مرتضی سنندجی با اشاره به پیگیری های شهرداری برای تبدیل شدن نایسر به شهر می گوید: اقدامات اولیه در این خصوص صورت گرفته و امیدواریم که در آینده با سفر ریاست جمهوری به استان این مهم نهایی و عملی گردد. وی ادامه می دهد: ناگفته نماند که در تیرماه امسال مطلبی در مورد ارتقای این ناحیه منفصل شهری به شهر در کانال تلگرامی سید مهدی فرشادان نماینده شهرهای سنندج، دیواندره و کامیاران منتشر شد که نور امید را در دل ساکنان این منطقه انداخت. به همین منظور خبرنگار خبرنگاران جزئیات این خبر را پیگیری کرد.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران ارتقای ناحیه منفصل شهری نایسر به شهر را یکی از ثمربخش ترین امور زیرساختی در جهت رفاه ساکنان این منطقه می داند و می گوید: در صورت مبدل شدن نایسر به ناحیه شهری، نگاه منفصل شهری به آن برداشته شده و قطعا امکانات شهری بیشتری برای توسعه و آبادانی آن تخصیص خواهد یافت. سید مهدی فرشادان تصریح می نماید: ناحیه منفصل شهری نایسر دارای جمعیت بسیار زیادی بوده و به همین دلیل استانداردهای لازم را برای ارتقا یافتن به شهر دارد.

وی با بیان این که ارتقای نایسر به شهر تقاضای مردم این ناحیه و مسئولان شهری و استانی نیز بوده، اظهار می نماید: برای ارتقای نایسر به شهر با وزیر کشور رایزنی کردیم که در نهایت موافقت وزارت کشور را جلب کرد و طرح مورد نظر به بخش تقسیمات کشوری ارجاع داده شد. نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران با اشاره به این که انجام این مهم نیازمند حمایت و پیگیری تمام ارگان های مسئول است، عنوان می نماید: نظر مثبت همگانی برای ارتقای ناحیه منفصل شهری نایسر به شهر وجود دارد و نیمی از کارهای اجرایی آن پیش رفته است که امیدواریم در آینده ای نزدیک به پایان برسد.

فرشادان ادامه می دهد: با توجه به این که مسئولان شهرداری و شورای شهر سنندج در چند سال اخیر به ناتوانی در مدیریت ناحیه منفصل شهری نایسر به دلیل مسائل اقتصادی که گریبانگیر شهرداری و دولت است، اذعان نموده اند، به نظر می رسد حل و فصل مسائل نایسر در توان و عهده شهرداری نیست و مدیریت صحیح این منطقه، انفصال کامل آن از شهر سنندج و اختصاص یک مدیریت واحد شهری و مستقل را می طلبد که این جز با ارتقای آن به شهر امکان پذیر نخواهد بود.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4749

به "نایسر در میانه روستا و شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نایسر در میانه روستا و شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید