لب تشنگان هیرمند

به گزارش کنفرانس هکا، فرشته بامری - خبرنگار: شهرستان هیرمند با بیش از 350 روستا در 245 کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی ولایت نیمروز افغانستان با بحران بی آبی دست و پنجه نرم می نماید.

لب تشنگان هیرمند

در حالی که ساکنان 41 روستا در هیرمند مدت هاست با مسائل بی آبی روبه رو هستند؛ مسئولان پیش بینی نموده اند مسائل آب در این منطقه در تابستان سال جاری نیز همچنان ادامه دارد.

  • 4 یا 5 ساعت آب برای روستاها

یکی از این روستاهای هیرمند ملاعلی است. این روستا از توابع بخش قرقری و در شهرستان هیرمند قرار گرفته است. یکی از ساکنان روستای ملاعلی می گوید: اهالی این روستا فقط 5-4 ساعت آب دارند و اغلب با افت فشار آب روبرو هستند. به گفته مهدی صیادی اهالی ناچار به ذخیره آب در گالن ها یا استفاده از تانکر برای ذخیره آب هستند.

وی می افزاید: با گرم شدن هوا مصرف آب، چه آشامیدنی و چه استحمام، افزایش یافته است. در چنین شرایطی نبود آب مسائل ما را صدچندان نموده است. روشن کردن کولر بدون آب نیز کاری غیرممکن است. صیادی ادامه داد: روستاییان حین مصرف آب نگران تمام شدن آب ذخیره شده هستند. ما همیشه با این دلهره که اگر ذخیره آب ما تمام گردد چه کنیم، روز و شب را سپری می کنیم.

یکی از بانوان این روستا هم می گوید: ما برای پخت و پز هم مثل بقیه شهروندان و مردم به آب احتیاج داریم در حالی که اغلب سعی می کنیم از آب کمتری برای پخت غذا استفاده کنیم. سکینه بزی ادامه می دهد: شست وشو و نظافت، عاملی برای پیشگیری از بیماری هاست اما ما در حین شست وشو هم نگران هستیم مبادا آب تمام گردد در حالی که اگر آب لوله کشی داشتیم با خیال راحت به شست وشو و نظافت می پرداختیم.

  • 15 لیتر آب، سهم هر روستایی

بزی با اشاره به تانکرهای آب رسانی که به روستا می آیند، ادامه می دهد: هر بار که تانکرهای آب به روستا می رسد هر نفر می تواند حدود 15لیتر آب دریافت کند که این میزان آب فقط احتیاج آشامیدنی اهالی را تامین می نماید.

  • پروژه انتقال آب زهک به هیرمند

فرماندار هیرمند می گوید: در شهرستان هیرمند 41 روستا وجود دارد که با تنش آبی روبرو اند. از این تعداد 20روستا به صورت سقایی آب رسانی می شوند و رفع مسائل آب در روستاهای این شهرستان منوط به افتتاح خط دوم انتقال آب شرب از زهک به هیرمند است.

محمدعلی پیری در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به این که این پروژه در سال 94 کلید خورد اما هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: این پروژه طی سال های مختلف با تنگناهای اقتصادی روبرو بوده و به همین دلیل هنوز به خاتمه نرسیده است. وی ادامه داد: در بازدیدی که از این پروژه داشتم تعیین شد این طرح مراحل خاتمهی خود را سپری می نماید و مسئولان پروژه قول دادند تا 2 ماه آینده به بهره برداری برسد و مشکل قطعی و کیفیت آب رفع گردد؛ اما از آن جا که هنوز تنگناهای اقتصادی وجود دارد به نظر می رسد تابستان سال جاری هم با مسائل آبی در این مناطق روبه رو باشیم.

سرپرست معاونت طرح و توسعه آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان هم در این باره می گوید: هم اکنون 1300 روستای استان که شبکه آب ندارند با 122 تانکر آب رسانی سقایی می شوند. به گفته حسن عابدی سهمیه هر نفر برای آب رسانی سقایی حدود 15 لیتر است که با توجه به سهمیه اندک، چه روستاهایی که آب رسانی می شوند و چه آن هایی که نمی شوند، عمده احتیاج آبی شان را از چاه ها و گودال های آب تامین می نمایند. عابدی اضافه کرد: برای آب رسانی مداوم و شبکه دار کردن حدود 3 هزار روستای بدون شبکه، 18 مجتمع آب رسانی در دست اجراست. ساخت بعضی از این مجتمع ها از سال 86 شروع شده و هنوز به بهره برداری نرسیده است و حداقل 2 هزار میلیارد تومان برای تکمیل این مجتمع ها احتیاج است.

  • انباشت بدهی و احتمال قطعی آب

عابدی با اشاره به انباشت بدهی تانکرهای آب رسانی سیار، آب شیرین کن های بخش خصوصی و احتمال قطع آب رسانی سقایی ادامه داد: بر اساس برآورد شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، تانکرهای آب رسانی سیار، چاه و آب شیرین کن های بخش خصوصی 5 میلیارد تومان از شرکت آب طلب دارند و این طلبشان از 5 سال گذشته تاکنون همچنان برقرار است. به گفته وی با این برآورد احتمال قطعی آب رسانی سقایی هم وجود دارد.

در همین رابطه نماینده مردم جنوب بلوچستان در مجلس می گوید: بدهی انباشت به تانکرها و چاه های آب بخش خصوصی موجب می گردد تانکرها ناگهان در اعتراض به طلب پرداخت نشده شان آب رسانی را قطع نمایند. این اعتراض و قطع مسبوق به سابقه هم است؛ 2 سال پیش آب شیرین کن پسابندر و تانکرهای آن به خاطر بدهی 15 ماهه شان، سهمیه آب رسانی سقایی به 4 روستای پسابندر، گواتر، پست و بریس را قطع کردند.

عبدالغفور ایران نژاد می افزاید: هرچند سهمیه 15 لیتری برای هر نفر برای روستاییان کفاف زندگی را نمی دهد و باید از منابع آب خدادادی هم استفاده کرد، این 15 لیتر برای خورد و خوراک خوب است و بهداشتی است و از احتمال شیوع بیماری جلوگیری می نماید. وی ادامه داد: امیدواریم با راهکارهایی که اندیشیده خواهد شد مسائل و تنش های آبی مرتفع گردد.

  • شاخص دسترسی به شبکه آب

خشکسالی فراگیر برای استانی که بیشتر مردمانش با منابع آب خدادادی رفع احتیاج می نمایند محرومیتی عمیق و جدی است. وزارت نیرو برآورد نموده، سیستان و بلوچستان کمترین شاخص دسترسی به شبکه آب در میان 31 استان ایران را دارد و شاخص دسترسی اش با متوسط کشوری اختلاف فاحشی دارد.

  • بارش های بی اثر

الله بخش ریگی رئیس گروه تحقیقات هواشناسی استان، می گوید: 61 درصد گستره سیستان و بلوچستان درگیر خشکسالی بسیار شدید است. در فروردین سال جاری 35 میلی لیتر در سیستان و بلوچستان باران باریده که 31 درصد بارش یک سال آبی را شامل می گردد اما این بارش که بیشتر رگباری بود، تاثیری بر خشکسالی ندارد چراکه باید 40 درصد بارش های یک سال زراعی در 40 درصد بازه زمانی همان سال ببارد تا ثاتیرگذار باشد. تعرق و تبخیر بیش از اندازه موجب می گردد بارش های کوتاه و پرتوان تاثیری بر خشکسالی نگذارد.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4819

به "لب تشنگان هیرمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لب تشنگان هیرمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید