فرودگر ناسا برای یک ماموریت عجیب به فضا پرتاب می گردد!

به گزارش کنفرانس هکا، در ماه مه سال آینده، ناسا میخواهد یک فضاپیما را به فضا پرتاب کند تا ذرات گرد و غبار ریزی که از فضای بین ستاره ای به منظومه شمسی ما جاری می شوند را مورد مطالع قرار دهد.

فرودگر ناسا برای یک ماموریت عجیب به فضا پرتاب می گردد!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، هدف اصلی این ماموریت که کاوش و نقشه برداری شتاب بین ستاره ای (IMAP) نام دارد، مطالعه حباب بزرگ و ایجاد شده از خورشید معروف به هلیوسفر است که منظومه شمسی ما را احاطه نموده است. هلیوسفر زمین و سیارات دیگر را در برابر تشعشعات کیهانی که از بیرون وارد منظومه شمسی ما می گردد محافظت می نماید.

IMAP دارای 10 ابزار علمی برای مشاهدات درجا و از راه دور خواهد بود. یکی از آنها، آزمایش گرد و غبار میان ستاره ای بزرگ (IDEX)، برای جذب و تجزیه و تحلیل ذرات گرد و غبار ریز از فضای بیرونی طراحی شده است که به وسیله هلیوسفر و به منظومه شمسی ما نفوذ می نمایند.

اسکات تاکر، مدیر این پروژه در دانشگاه کلرادو، بولدر، در بیانیه ای گفت: آنها بسته های کوچکی از اطلاعات هستند که مربوط به مدت های بسیار دور هستند.

دانشمندان زمانی از این ذرات غبار تنها به عنوان قطع نماینده های مقدار گیری فواصل دقیق تا ستاره ها یاد می کردند اما اکنون دیده می گردد که آنها اطلاعات ارزشمندی در خصوص شکل گیری کهکشان ها، ابرهای مولکولی و سیارات دارند. این لکه های کیهانی در ستارگان شکل می گیرند و به وسیله مرگ های ستاره ای انفجاری معروف به ابرنواخترها به فضا راهنمایی می شوند. آنها اطلاعات ارزشمندی را در خصوص فرآیندهای شکل گیری ستاره های خود در بر دارند.

گرفتن این ذرات کار آسانی نیست، زیرا وسعت آنها چند میلیونم اینچ است و با سرعتی در حدود 100000 مایل در ساعت (160000 کیلومتر در ساعت) حرکت می نمایند. تاکر گفت: ما باید هم ذرات بسیار سریع و بزرگ و هم ذرات کوچکتر و کندتر را برداریم و آنها را با همان ابزار مقدار گیری کنیم.

منبع: SPACE

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 بهمن 1402 بروزرسانی: 4 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14494

به "فرودگر ناسا برای یک ماموریت عجیب به فضا پرتاب می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرودگر ناسا برای یک ماموریت عجیب به فضا پرتاب می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید