بررسی بهتر مغز بیماران اسکیزوفرنیک با روش تصویربرداری جدید

به گزارش کنفرانس هکا، پژوهشگران کالج سلطنتی لندن و دانشگاه کینگز لندن در مطالعه اخیرشان از روش تصویربرداری جدیدی خبر داده اند که توسط آن می توانند یک پروتئین در مغز را که نقش مهمی در بیماری اسکیزوفرنی دارد، مورد بررسی قرار دهند.

بررسی بهتر مغز بیماران اسکیزوفرنیک با روش تصویربرداری جدید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، تیمی از محققان انگلیسی برای اولین بار توانسته اند مغز انسان زنده را با استفاده از یک روش تصویربرداری جدید مورد بررسی قرار دهند و نشان دهند که چگونه اختلال عملکرد شناختی که در اسکیزوفرنی دیده می شود، ممکن است به دلیل نبود یک پروتئین کلیدی که نقش مهمی در تسهیل ارتباط بین نورون ها در مغز دارد، باشد.

روان گسیختگی یا اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی که بیشتر روانپزشکان و روانشناسان به آن سرطان خاموش نیز می گویند، یک اختلال روانی شایع است که از ویژگی های شاخص آن فقدان توانایی در اندیشیدن، عاطفه ضعیف، انجام رفتارهای نامعقول و ناتوانی در درک واقعیت است. البته باید افزود که منظور از ناتوانی در درک واقعیت به معنای توهمات مغزی فرد بیمار است. این بیماری در بین همه بیماری های عمده روان شناختی از همه وخیم تر و شدیدتر است و معمولا خود را به صورت توهم شنیداری، توهم های جنون آمیز یا عجیب و غریب، یا تکلم و تفکر آشفته نشان می دهد و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه است و فرد را از همه جوانب زندگی عقب می اندازد. شروع علائم معمولا در دوران نوجوانی رخ می دهد. این اختلال عمدتا ادراک را تحت تأثیر قرار می دهد، اما معمولا به مسائل مزمن در رفتار و احساسات نیز می انجامد.

اولیور هوز (Oliver Howes)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: درمان های فعلی برای اسکیزوفرنی فقط یک جنبه از بیماری (علائم روانی) را هدف قرار می دهد، اما علائم ناتوان کننده شناختی مانند از بین رفتن توانایی برای برنامه ریزی و به خاطر سپردن، اغلب باعث ناتوانی در طولانی مدت می شود و هیچ درمانی برای آنها وجود ندارد. ما تصور می کنیم که از بین رفتن سیناپسی این علائم را تحت تأثیر قرار می دهد.

چندین دهه است که محققان عملکرد سیناپسی را به عنوان یکی از ویژگی های مهم پاتوفیزیولوژیک اسکیزوفرنی فرض کرده اند. اما به غیر از معاینه های مغزی پس از مرگ و آزمایش بر روی حیوانات، هیچ راهی تا به امروز برای بررسی این فرضیه در مغز انسان زنده وجود نداشت.

پیشتر دانشمندان تنوع ژنتیکی در ژن SV2A را با افزایش خطر ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی مرتبط دانسته بودند. این ژن در تولید پروتئینی که در ارتباط سیناپسی کمک می کند، نقش دارد. در این تحقیق آنها از یک ردیاب برش نگاری با گسیل پوزیترون رادیواکتیو که به تازگی به طور خاص برای بررسی پروتئین های SV2A توسعه یافته، استفاده کردند.

این روش محققان را قادر کرد تا برای اولین بار از فعالیت پروتئین در مغز زنده تصویربرداری کنند.

طی این مطالعه آنها مغز 18 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی را با استفاده از فناوری تصویربرداری جدید اسکن کردند و نتایج را با اسکن مغزی 18 فرد سالم مقایسه کردند. نتایج نشان داد که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دارای سطح پایین تر از SV2A در دو ناحیه اصلی مغز یعنی کورتکس سینگولیت جلویی (anterior cingulate cortex) و قشر جلوی مغز هستند. قدم بعدی برای محققان استفاده از این تکنیک تصویربرداری جدید برای فاش کردن آنچه در مغز انسان در اولین مراحل بیماری اتفاق می افتد، است.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

رپورتاژ رایگان: 10az10: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

روسیه: روسیه: سفر به کشور پهناور تزارها، مسکو، سن پطرزبورگ، سوچی و کازان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8272

به "بررسی بهتر مغز بیماران اسکیزوفرنیک با روش تصویربرداری جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی بهتر مغز بیماران اسکیزوفرنیک با روش تصویربرداری جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید