ارتباط مصرف موادغذایی فوق فرآوری شده با بروز بیماری های مختلف

به گزارش کنفرانس هکا، براساس نتایج منتشر شده از یک پژوهش که در مجله تخصصی BMJ منتشر شده است، بروز برخی از بیماری ها با افزایش مصرف جهانی غذاهای فوق فرآوری شده مانند غلات، نوشیدنی های گازدار، غذاهای آماده و فست فود ارتباط دارد و رژیم های غذایی سرشار از غذاهای فوق فرآوری شده، می تواند بسیار خطرناک باشد.

ارتباط مصرف موادغذایی فوق فرآوری شده با بروز بیماری های مختلف

متخصصان از دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز در ایالات متحده، دانشگاه سیدنی و دانشگاه سوربن در فرانسه در این پژوهش، نوع تغذیه حدود 10 میلیون نفر را بررسی و تاکید کردند که لازم است که در سطح دنیا اقداماتی برای کاهش غذاهای فوق فرآوری شده انجام شود.

آنها معتقدند که ارتباط مستقیمی بین قرار گرفتن در معرض غذاهای فوق فرآوری شده و 32 پارامتر سلامتی که شامل مرگ و میر، سرطان و پیامدهای سلامت روانی، تنفسی، قلبی عروقی، گوارشی و متابولیک، یافت شده است.

غذاهای فوق فرآوری شده شامل کنسروها، تنقلات، نوشابه های گازدار، غلات شیرین و غذاهای آماده یا نیمه آماده که تحت فرآیندهای صنعتی متعددی قرار می گیرند و اغلب حاوی رنگ های خوراکی، امولسیفایرها، طعم دهنده ها و سایر اضافه نمودنی ها هستند. این محصولات معمولا دارای قند، چربی یا نمک زیاد هستند و ویتامین و فیبر کمی دارند.

هرچند مطالعات قبلی نیز نشان داده بود که محصولات فوق فرآوری شده برای سلامت مضر هستند اما تا پیش از این بررسی جامعی صورت نگرفته و ارزیابی گسترده ای از شواهد در این زمینه ارائه نشده بود.

براساس این مطالعه مصرف بالای غذاهای فوق فرآوری شده با 50 درصد افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، 48 تا 53 درصد بیشتر خطر اضطراب و اختلالات روانی رایج و 12 درصد بیشتر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. همچنین شواهدی مبنی بر ارتباط بین این محصولات با بیماری آسم، سلامت دستگاه گوارش، برخی سرطان ها و عوامل خطرساز متابولیک قلبی، مانند چربی خون بالا وجود دارد.

دکتر کریس ون تولکن، دانشیار دانشگاه کالج لندن و یکی از متخصصان برجسته در خصوص غذاهای فوق فرآوری شده، می گوید که یافته های این پژوهش کاملاً مطابق با تعداد زیادی از مطالعات مستقل است که به وضوح رژیم غذایی سرشار از UPF را به چندین پیامد مخرب سلامت از جمله مرگ زودهنگام مرتبط می دانند.

او همچنین اضافه نمود: ما می دانیم که این غذاها اغلب دارای چربی اشباع شده، نمک و شکر آزاد هستند و به بدن آسیب می رسانند. این محصولات خوراکی معمولا به گونه ای تبلیغ و به بازار عرضه می شوند که مصرف مازاد را افزایش می دهد.

به گزارش یورونیوز، به گفته متخصصان محصولات فوق فرآوری شده معمولا در جوامع محروم بیشتر به فروش می رسند.

محققانی از برزیل در یک مقاله علمی مرتبط می گویند که غذاهای فوق فرآوری شده اغلب مواد ارزان قیمتی هستند که با دخالت مواد شیمیایی دستکاری می شوند و با استفاده از ترکیبی از طعم ها، رنگ ها، امولسیفایرها و سایر اضافه نمودنی ها خوش طعم و مجذوب کننده می شوند.

در همین حال، یک مطالعه جداگانه که در مجله سلامت عمومی Lancet منتشر شده است، نشان می دهد که اگر همه رستوران ها، فست فودها، کافه ها و غذاخوری ها کالری را در منوی غذایی خود قرار دهند، می توان از بیش از 9000 مرگ ناشی از بیماری های قلبی در دو دهه آینده در انگلیس جلوگیری کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 اسفند 1402 بروزرسانی: 12 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15585

به "ارتباط مصرف موادغذایی فوق فرآوری شده با بروز بیماری های مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط مصرف موادغذایی فوق فرآوری شده با بروز بیماری های مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید