طرز تهیه رب انار خانگی با تمامی نکات کاربردی

به گزارش کنفرانس هکا، رب انار یکی از چاشنی های خوش طعم خاورمیانه ای و آفریقایی ست که از آن در غذاهای خوشمزه ای مثل فسنجان و اکبر جوجه استفاده می گردد. شما می توانید رب انار دست ساز داشته باشین و از آن در غذاهای خود بهره ببرید. شما می توانید رب انار خانگی را با روش خودتان درست کنید ولی پیشنهاد ما این است که حتما نکات انتهای این متن را در نظر داشته باشید.

طرز تهیه رب انار خانگی با تمامی نکات کاربردی

طرز تهیه رب انار خانگی با آب انار

این نوع رب انار را همان طور که از اسمش تعیین است، با استفاده از آب انار درست می نمایند. این نوع از رب انار خانگی، قیمتی به مراتب بیشتر از رب انار گرفته شده از دانه انار دارد و علت آن استفاده نکردن از گوشت انار است. در ادامه، قدم به قدم مراحل آماده سازی رب انار خانگی با آب انار را به شما آموزش می دهیم.

اولین قدم: آماده کردن آب انار

در مرحله اول، انارهایتان را شسته و ترجیحا از انارهای مخصوص آب گیری استفاده کنید. آن ها را آماده آب گرفتن کنید که ترجیح ما آب گیری از دانه انار است تا طعم تلخی پوست انار را به آب آن منتقل نکنید؛ سپس با استفاده از دستگاه آب گیری که بهتر است دستگاه های سنتی آب گیری باشد، آغاز به گرفتن آب انار کنید. این مرحله ممکن است احتیاج به زمان و انرژی زیادی داشته باشد و می توانید از اعضای خانواده در یاری بگیرید. در آخر آب اناری را که گرفته اید صاف کنید و آماده مرحله بعد شوید.

دومین قدم: جوشاندن آب انار

در مرحله بعد، آب انار را در دیگ یا قابلمه ای بزرگ بریزید و با حرارت زیاد آن را به درجه جوش برسانید. زمانی که قل زدن آب انار را دیدید، شعله را کم کنید و مراقب باشید که آب انار شما ته نگیرد. به صورت مداوم به هم زدن آب انار بپردازید و اجازه دهید آب آن به خوبی گرفته گردد و تبخیر گردد. ممکن است روند تمام شدن آب انار کمی طول بکشد اما با انجام این کار، می توانید از رب اناری باکیفیت و خوش طعم بهره مند شوید.

سومین قدم: تست کیفیت

در آخر، زمانی که احساس کردید رب به حالتی که مورد دلخواهتان است رسیده است، میزانی از آن را جدا کنید و اجازه دهید سرد گردد. اگر از غلظت به دست آمده راضی بودید، به مواد داخل دیگ کمی نمک اضافه کنید و اجازه دهید تا خنک گردد.

چهارمین قدم: بسته بندی

در مرحله آخر رب انار سرد شده خودتان را در ظروف شیشه ای تمیز بریزید و نگهداری کنید. می توانید این رب را در محیط خشک و خنک نگهداری کنید و الزامی به نگهداری آن در یخچال نیست.

طرز تهیه رب انار از دانه انار

یکی دیگر از روش های گرفتن رب انار در خانه، استفاده از دانه های انار است که همان طور که گفتیم، قیمت کمتری نسبت به روش قبل داشته و میزان بیشتری رب انار را به شما تحویل خواهد داد. در ادامه، قدم به قدم مراحل درست کردن رب انار خانگی از دانه های انار را برای شما توضیح می دهیم.

قدم اول: آماده کردن دانه های انار

انار هایی که برای این کار آماده نموده اید را شسته و به دو قسمت برای دانه گیری تقسیم کنید. بهتر است از انارهای مخصوص رب گیری استفاده کنید و در پی این نوع از انارها بگردید. پس از دانه کردن انارها و آماده کردن آن ها، زایده ها و خرابی ها را از دانه ها جدا کنید. قسمت های سفید داخل انار و دانه های خراب، مزه رب شما را خراب می نمایند و هرچه وسواس بیشتری در این مرحله به خرج دهید، رب باکیفیت تری خواهید داشت. در آخر هم دانه های به دست آمده را یک بار بشویید و آماده مرحله بعد کنید.

دومین قدم: پختن دانه های انار

در این مرحله، دانه های انار را در یک دیگ مسی بزرگ بریزید و با افزودن دو الی سه لیوان آب به دیگ، آغاز به پختن انار کنید. در این مرحله انارهای شما آغاز به آب انداختن نموده و می پزند. پس از اتمام این مرحله با آوردن یک آب کش آب انار را از باقی ترکیب جدا نموده و با پشت قاشق، هرچه آب در دانه های به جای مانده است را به دیگ مسی حاوی آب انار بیفزایید تا فقط تفاله و هسته انار در آب کش باقی بماند.

سومین قدم: جوشاندن آب انار

در مرحله بعد، آب گرفته شده از دانه ها را در یک دیگ مسی جادار ریخته و روی شعله بگذارید تا بجوشد. هنگام جوشیدن آب انار گرفته شده، بالای دیگ بایستید و کف روی رب را با ملاقه از دیگ جدا کنید. همچون گرفتن رب انار از آب انار، در این مرحله نیز با هم زدن مداوم رب، جلوی ته گرفتن آن را بگیرید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا به غلظت مورد نظر شما برسد. پس از حدود شش ساعت باید حباب های داخل دیگ را در حال پرت شدن از دیگ مسی ببینید و این اولین نشانه از آماده شدن رب شماست. در این زمان، مرتب به هم زدن ادامه دهید و از ته گرفتن محتویات داخل دیگ، جلوگیری کنید.

چهارمین قدم: بسته بندی

حالا که رب شما به غلظت مناسب رسید، دیگ را از روی شعله برداشته و اجازه دهید حسابی خنک گردد و در آخر با افزودن نمک به محتویات دیگ، از فاسد شدن آن جلوگیری کنید. رب انار خانگی خودتان را در ظروف شیشه ای تمیزی ریخته و از آن نگهداری کنید. همچون رب انار گرفته شده از آب انار، می توانید از این رب نیز در محیط خشک و خنک نگهداری نموده و الزاما احتیاجی به نگهداری آن در یخچال نخواهید داشت.

فوت وفن های رب انار خانگی

این بخش را از دست ندهید. شما هر چقدر هم ماهر باشید قطعا باید فوت وفن های خاصی را دنبال کنید تا رب انار خانگی شما با دیگران متفاوت باشد.

چگونه رب اناری خیلی ترش داشته باشیم؟

رب اناری که در فسنجان شمالی استفاده می گردد از نوعی انار خاص به نام ترشه انار (انار جنگلی) گرفته می گردد و طعم بی نظیر این رب انار، به علت استفاده از این نوع انار است. شما اگر می خواهید طعمی نزدیک به این طعم را تجربه کنید و به ترشه انار دسترسی ندارید، می توانید با افزودن آب انار ترش، آب نارنج و یا آبغوره به رب انار خانگی تان، طعم ترش تری به آن بدهید. پس با این نکته می توانید یک رب انار ترش داشته باشید.

چگونه رب اناری تیره رنگ داشته باشیم؟

شمالی ها برای تهیه سیاه فسنجان خود از رب انار سیاه استفاده می نمایند و به آن رنگی سیاه می بخشند. در مرحله جوشاندن رب انار با انداختن یک تکه آهن تمیز که روی شعله قرار داشته است، رنگ سیاه را به رب انار می افزایند. در بعضی موارد نیز این تکه آهن را مستقیما به خورش فسنجان اضافه می نمایند و رنگ و رخ سیاه را به فسنجان می دهند. اگر می خواهید بیشتر درباره طرز تهیه فسنجان بدانید به طرز تهیه خورش فسنجان با ترفند هایی برای روغن انداختن بهتر، مراجعه کنید.

حتما از دیگ بزرگ استفاده کنید و نمک فراموش نگردد

برای تهیه هر نوع رب و مخصوصا رب انار بهتر است از دیگ های بزرگ استفاده کنید، چون این مواد حین جوشیدن آغاز به بالا آمدن نموده و ممکن است سر بروند. در خصوص نمک نیز برای خاصیت ضد فساد آن، استفاده می گردد و بهتر است حتما زمانی که رب خنک شده بود از آن استفاده کنید که رنگ رب انار تان کدر نگردد.

نکاتی برای نگهداری رب انار خانگی در طولانی مدت

همان طور که گفتیم برای نگهداری از رب انار لزوما احتیاجی به نگهداری در یخچال ندارید و می توانید در محیطی مثل کابینت نیز از رب انار خانگی تان نگهداری کنید. البته این نکته نیز حائز اهمیت است اگر می خواهید برای مدت طولانی آن را نگه دارید بهتر است غلظت رب را بیشتر نموده و میزان بیشتری از آب داخل رب انار را خارج کنید. با این دستورات تقریبا از هر ده کیلو انار می توانید دو کیلو رب انار خوشمزه تحویل بگیرید.

در آخر اینکه

اگر قصد دارید که از ربی خوش طعم و سالم بهره مند شوید، با درست کردن آن در خانه و به صورت سلیقه ای می توانید برترین نتیجه را بگیرید. هم از نظر طعمی و هم از نظر سلامتی، درست کردن رب انار به صورت خانگی می تواند برای شما سودمند باشد. بعضی شرکت های بومی نیز هستند که رب انار را به صورت خانگی درست نموده به شما می فروشند که در این مورد باز هم رب اناری که خودتان درست می کنید، قطعا از نظر کیفیت و طعم، برای ذائقه خودتان مناسب تر خواهد بود.

منابع:

toriavey

californiagrown

simplyrecipes

thespruceeats

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 بهمن 1402 بروزرسانی: 28 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15162

به "طرز تهیه رب انار خانگی با تمامی نکات کاربردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه رب انار خانگی با تمامی نکات کاربردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید