شکوفایی زبان فارسی در عصر دیجیتال با درنای فارسی 13 میلیارد پارامتری

به گزارش کنفرانس هکا، چشم انداز پردازش زبان طبیعی، با ظهور مدل های زبانی بزرگ دستخوش دگرگونی شده است. این مدل ها نحوه تعامل ماشین ها با زبان انسان و درک آن را متحول کرده است. در حالی که بازار جهانی مملو از مدل های زبانی متعدد به زبان انگلیسی و سایر زبان های رایج دنیاست. فارسی زبانان با کمبود چنین مدل های زبانی اختصاصی روبرو هستند. به همین دلیل، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود در توسعه و ارائه راهکارهای هوشمند و عرضه بیش از 100 سرویس هوشمند، از گروه مدل های زبانی پیشرفته بر پایه زبان فارسی رونمایی کرد.

شکوفایی زبان فارسی در عصر دیجیتال با درنای فارسی 13 میلیارد پارامتری

گروه مدل های زبانی درنا با ظرفیت های گوناگون 3، 7 و 13 میلیارد پارامتری است که از طریق این مجموعه توسعه داده شده و قرار است در آینده ای نزدیک از مدل پیشرفته تر 34 میلیارد پارامتری نیز رونمایی شود.

درنای فارسی این پتانسیل را دارد که نقشی پررنگ و مشخص کننده در حفظ و ترویج زبان و فرهنگ فارسی در دنیای تکنولوژی داشته باشد و به ساخت ابزارهای هوشمند داخلی کمک کند. این گروه از مدل های زبانی فارسی با ارائه قابلیت های پردازشی قوی، راه را برای کاربردهای نوآورانه در حوزه های مختلف، از ترجمه تا تحلیل احساسات، از چت بات ها تا تولید محتوای فارسی هموار می کند.

در حالی که این گروه مدل های زبانی فارسی پتانسیل بسیار زیادی دارند، توسعه آن ها بدون چالش نیست. ایجاد یک الگوی زبان فارسی در سطح جهانی مستلزم غلبه بر موانع متعددی است. در مراحل اولیه توسعه، ایجاد زیرساخت های لازم و تخصیص منابع برای توسعه مدل می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین حمایت دولت و سیاست های مناسب در پیمودن این مرحله ضروری است.

چالش مهم دیگر در دسترس بودن داده های باکیفیت بالا، متنوع و گسترده به زبان فارسی است؛ زیرا که کیفیت مدل های زبانی با کیفیت داده های مورد استفاده برای آموزش آن ها نسبت مستقیم دارد، لذا دسترسی به مجموعه داده های جامع و فاقد سوگیری که تنوع زبان فارسی را دربرمی گیرد؛ پیش نیاز توسعه مدل های زبانی بزرگ و پیچیده است. بنابراین بخش خصوصی و دانشگاهی می توانند با اشتراک گذاشتن چنین داده هایی از پیشرفت درنای فارسی حمایت کنند.

غلبه بر این چالش ها مستلزم تلاش هماهنگ همه ذینفعان درگیر در اکوسیستم هوش مصنوعی است. عزم ملی، هم دلی و هم افزایی بین بازیگران مختلف می تواند راه را برای چشم اندازی روشن از آینده هموار کند. درنای فارسی با رویکردی یکپارچه می تواند بر این موانع غلبه کند تا زبان فارسی در عصر دیجیتال شکوفا شود.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 29 بهمن 1402 بروزرسانی: 29 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15205

به "شکوفایی زبان فارسی در عصر دیجیتال با درنای فارسی 13 میلیارد پارامتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکوفایی زبان فارسی در عصر دیجیتال با درنای فارسی 13 میلیارد پارامتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید