زخم های تازه بر پیکر بی جان پل خواجو

به گزارش کنفرانس هکا، خبرگزاری مهر/ این خبر پیرامون زخم های تازه بر پیکر بی جان پل خواجو برای شما نوشته شده است.

زخم های تازه بر پیکر بی جان پل خواجو

سازه های پل های تاریخی بستر زاینده رود به دلیل خشکی این رودخانه سالهاست که سست شده و هر روز فرو می رود، فرونشست نیز نمکی بر زخم جنگ خشکسالی با پل های تاریخی اصفهان است که هر روز ترکی نو بر پیکر این پل ها نمایان می نماید. هر چند مسئولان میراث فرهنگی اصفهان ترکهای ایجاد شده بر روی پل های تاریخی را نو نمی دانند و اعتقاد دارند این ترکها قدیمی است اما هر رهگذری که از روی پل های تاریخی اصفهان عبور می نماید متوجه حال ناخوش این پل ها می گردد.

اگر از بلایای طبیعی فرونشست و خشکسالی بگذریم به قصه پر غصه نامهربانی شهروندان با این پل های تاریخی می رسیم، ناملایمت هایی که یک روز با شکستن در پشت بام سی و سه پل خودنمایی می نماید و روز دیگر با آتش روشن کردن در دالان ها به وسیله کارتن خواب ها، یادگاری نویسی مهمانان و شهروندان این شهر که دیگر جای خود دارد.

اما این روزها به اعتقاد بعضی از دوستداران میراث فرهنگی و بناهای تاریخی در اصفهان پل های تاریخی این شهر و بویژه پل خواجو دچار زخم های نوی شده که هنوز دلیل آن معین نیست.

شهروندان اصفهانی نیز بر این موضوع صحه گذاشته و بر این باورند زخم های نو بر روی بدنه پل های تاریخی اصفهان و بویژه پل خواجو سرباز نموده است.

این زخم ها در گذشته وجود نداشت

علی یگانه نسب در این باره می گوید: اخیراً حین عبور از پل تاریخی خواجو شاهد بعضی آسیب هایی می شوم که در گذشته وجود نداشت. نمی دانم این زخم ها چگونه ایجاد شده، شاید ناشی از تجمعات آبی در بستر زاینده رود باشد و شاید بعضی افرادی که علم کافی در زمینه تاریخ ندارند عامل ایجاد این شرایط شده باشند.

پل خواجو آسیب جدی نوی ندیده است

بعلاوه علی محمد فصیحی نائینی، مسئول پایش پل های تاریخی اصفهان در مورد آخرین شرایط پل های تاریخی اصفهان و بویژه پل خواجو گفت: بدنه پل خواجو آسیب جدی نوی ندیده و به نظر می رسد این آسیب ها تخریب بوده است.

وی اضافه کرد: اما شرایط فعلی پل های تاریخی اصفهان احتیاجمند بازسازی است و باید این امر هرچه زودتر انجام گردد.

شهرداری نسبت به حفاظت از پل های تاریخی توجه داشته باشد

مسئول پایش پل های تاریخی اصفهان ادامه داد: پل های تاریخی احتیاجمند حفاظت بیشتری هستند اما به دلیل اینکه این پل ها معبر عمومی هستند نمی توانیم آنها را ببندیم و شهرداری باید در این زمینه تمهیدات ویژه تری بیندیشد. وی اضافه کرد: یگان حفاظت ما به صورت مرتب و دائم شرایط پل ها پایش می نماید و تخریب نوی اتفاق نیفتاده است از سویی به دلیل کمبود نیرو و اعتبار قادر به تأمین نیروی مورد احتیاج برای حفاظت پل های تاریخی نیستیم.

منبع: همگردی
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13309

به "زخم های تازه بر پیکر بی جان پل خواجو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زخم های تازه بر پیکر بی جان پل خواجو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید