راهنمای نصب کارت گرافیک؛ آموزش گام به گام

به گزارش کنفرانس هکا، آیا قصد نصب کارت گرافیک روی سیستم کامپیوتر خود را دارید؟ در این مقاله به شما یاری می کنیم تا کارت گرافیک نو خود را روی کامپیوتر نصب کنید.

راهنمای نصب کارت گرافیک؛ آموزش گام به گام

اگر به تازگی کارت گرافیک تازهی را خریداری نموده اید اما هیچ ایده ای ندارید که چطور باید آن را روی مادربرد کامپیوتر خود به اصطلاح سوار کنید، با انجام چند مرحله می توان نصب کارت گرافیک را در سریع ترین زمان ممکن انجام داد. با این حال، به چالش های موجود در این فرایند هم در مقاله پیش رو می پردازیم.

آیا باید کارت گرافیک را ارتقا بدهید؟

ارتقای کارت گرافیک یکی از آسان ترین کارهایی است که شما می توانید برای ارتقای سیستم خود انجام دهید. این ارتقا بیشتر برای گیمرها کاربرد دارد که می خواهند تازهترین بازی های ویدیویی روز جهان را با بالاترین کیفیت ممکن تجربه نمایند. در واقع اگر شما بتوانید یک کارت گرافیک مناسب را روی سیستم خود نصب کنید، نرخ فریم بر واحد ثانیه (FPS) بسیار خوبی را در بازی ها خواهید دید.

آپگرید یا ارتقا به تازهترین کارت گرافیک می تواند تفاوت بزرگی در عملکرد سیستم ایجاد کند. اگر کارت گرافیک تازه شما از قابلیت هایی مثل Ray Tracing، DLSS یا حتی FidelityFX Super Resolution پشتیبانی کند، نتایج به مراتب بهتر خواهد بود.

اگر از خرید کارت گرافیک قبلی شما چند سال می گذرد، با خیال راحت کارت گرافیک تازه را بخرید؛ چرا که تفاوت ها به شدت خیره نماینده خواهند بود. البته هنگام خرید کارت گرافیک باید دقت کرد؛ به این علت که هر کارت گرافیکی را نمی توان روی هر نوع مادربورد نصب کرد. در ادامه این موضوع را شرح می دهیم.

آیا ارتقا کارت گرافیک ارزان است؟

با وجود این که ارتقای کارت گرافیک هزینه بسیار زیادی را معمولا نسبت به سایر ارتقاهای سخت افزاری طلب می نماید، باید ابتدا در نظر گرفت که خرید یک کارت گرافیک معین چه مقدار هزینه را در پی دارد. در ابتدا شما باید تصمیم بگیرید که تا چه حد قصد دارید از تجربه یک بازی ویدیویی تازه لذت ببرید. آیا در پی کسب نرخ فریم 144 هستید یا صرفا نرخ فریم 60 هم برای شما رضایت بخش خواهد بود؟ شاید هم سخت افزارهای میان رده می توانند جذابیت داشته باشند.

پس از این که تصمیمتان را گرفتید، باید مطمئن شوید که کارت گرافیک مورد نظر شما به اصطلاح گلوگاه (Bottleneck) ایجاد نکند. در صورت عدم هماهنگی بین کارت گرافیک و قطعات مادربرد امکان دارد حدبیشتر قدرت قطعات سخت افزاری به نمایش کشیده نگردد. به این ایراد گلوگاه اطلاق می گردد. بنابراین هنگام انتخاب کارت گرافیک باید مطمئن شوید که کارت گرافیک به طور کامل با مادربرد و سایر اجزا سازگار است.

آیا منبع تغذیه برای کارت گرافیک تازه مناسب است؟

جدا از بحث های عملکرد کارت گرافیک و اضافه شدن فناوری های تازه به روند پردازشی، باید در قدم بعدی این مورد را آنالیز کرد که آیا منبع تغذیه کامپیوتر در برابر تامین انرژی برای راه اندازی کارت گرافیک کم می آورد یا خیر. کارت های گرافیک بالا رده در حال حاضر به انرژی بیشتری برای پردازش احتیاج دارند. بنابراین قبل از خرید کارت گرافیک تازه حتما به مقدار قدرت منبع تغذیه فعلی کامپیوتر خود نگاه کنید.

برای مثال کارت گرافیک انویدیا RTX 4090 می تواند به تنهایی تا 450 وات هم انرژی مصرف کند. بنابراین برای این مدل کارت گرافیک باید حداقل یک منبع تغذیه 850 وات در نظر گرفت. اگر هم تمایل دارید تا منبع تغذیه با ظرفیت بیشتر را بخرید، برای ارتقاها در آینده دور شاید مناسب باشند. در هر صورت در نظر داشته باشید که تمام اجزای موجود روی مادربرد به انرژی احتیاج دارند و صرفا کارت گرافیک از منبع تغذیه استفاده نمی نماید.

اگر شما هیچ ایده ای ندارید که یک کارت گرافیک معین به چه مقدار انرژی احتیاج دارد، با استفاده از ماشین حساب های مربوط به منبع تغذیه می توان به این سوال پاسخ داد. برای مثال می توان به وب سایت Outervision اشاره نمود که یک ماشین حساب بسیار دقیق در این زمینه محسوب می گردد.

آیا منبع تغذیه از آداپتورهای برق تازه (کانکتورهای 12VHPWR) پشتیبانی می نمایند؟

با روی کار آمدن کارت های گرافیک سری 40 انویدیا، این شرکت برای اتصال محصولات تازه خود از کانکتورهای برق تازه PCIe 5.0 یا همان 12VHPWR بهره می برد. این کانکتورها یک نوع متفاوت به شمار می روند که می توانند تنها به وسیله یک کانکتور تا 600 وات انرژی را اجرا نمایند.

بیشتر پردازنده های گرافیکی RTX سری 40 با یک آداپتور عرضه می شوند که شما می توانید دو، سه یا چهار کابل برق 8 پین PCIe را به آنها متصل کنید. این آداپتورها با هر مدل منبع تغذیه مدرن باید کار نمایند. این نکته بسیار مهم است که هر دو انتهای کابل های برق 12VHPWR به طور کامل متصل شوند؛ چرا که در صورت شل بودن اتصال امکان دارد ایراداتی نظیر داغ شدگی بیشتر از مقدار به خصوص در کارت گرافیک RTX 4090 رخ دهد.

شما می توانید منبع تغذیه ATX 3.0 را هم در حال حاضر با کابل برق PCIe 5.0 12VHPWR بخرید که 600 واتی هستند. به این طریق می توان با یک کانکتور اتصال را برقرار کرد.

آیا کارت گرافیک تازه در داخل کیس کامپیوتر جا می گردد؟

قبل از خرید کارت گرافیک تازه باید این مورد را هم حتما در نظر گرفت که آیا اصلا کارت گرافیک در داخل کیس کامپیوتر فعلی جا می گردد یا خیر. بیشتر کارت های گرافیک تازه مثل RTX 4080 و RTX 4090 از جنبه ابعادی بسیار بزرگ بوده و در داخل هر کیس کامپیوتر قرار نمی گیرند.

شما باید معینات پردازنده گرافیکی را به وسیله وب سایت های رسمی آنالیز کنید و ابعاد قطعه دلخواهتان را در داخل کیس کامپیوتر خود آنالیز کنید. بعلاوه اسلات PCIe موجود روی مادربرد را هم باید آنالیز کرد. آیا اصلا می توان کارت گرافیک را روی مادربورد نصب کرد یا خیر. این مورد هم روی معینات کارت گرافیک در سایت های رسمی وجود دارد.

چگونه کارت گرافیک قدیمی را از روی مادربورد در بیاوریم؟

با فرض بر این که همه چیز آماده است و شما هم همین الان کارت گرافیک تازه را در اختیار دارید. الان می توانید کارت گرافیک قدیمی را از مادربرد بیرون بیاورید. مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. تمام کابل های خارجی و سیستم خود را از برق بیرون بکشید.

2. سیستم خود را روی یک زمین مسطح و بدون برق قرار دهید.

3. منبع تغذیه را هم در صورتی که هنوز روشن به جای مانده خاموش کنید. سپس دکمه مربوط به روشن یا خاموش بودن پاور را هم چک کنید.

4. کیس را باز کنید.

5. کابل های برق را از کارت گرافیک قدیمی خود بیرون بکشید.

6. به بخش تحتانی مادربورد دسترسی پیدا کنید و گیره اسلات PCIe x16 را فشار داده تا کارت گرافیک شل گردد.

7. پیچ های موجود روی کیس که کارت گرافیک را به اسلات فیکس نموده را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید.

8. به آرامی کارت گرافیک را به بیرون بکشید.

9. به آرامی کارت گرافیک قدیمی را به یک سمت بکشید تا به طور کامل خارج گردد.

چگونه کارت گرافیک تازه را نصب کنیم

در مرحله بعد شما احتیاج دارید تا کارت گرافیک تازه را نصب کنید. تنها کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

1. مطمئن شوید که کارت گرافیک تازه قبل از نصب داخل کیس قرار می گیرد.

2. پلیت های پشتی ورودی و خروجی I/O را از کیس کامپیوتر حذف نموده تا بتوان کارت گرافیک را داخل جایگاه قرار داد.

3. در این مرحله باید کانکتور کارت گرافیک را به اسلات PCIe x16 مادربورد متصل کنید.

4. به آرامی کارت گرافیک را هل دهید تا صدای یک کلیک را بشنوید تا از چفت شدن قطعه در داخل جایگاه مطمئن شوید.

5. کابل های برق را به سیستم کامپیوتر متصل نموده و سپس منبع تغذیه را روشن کنید.

6. کیس را مجدد سر پا نموده و تمامی کابل های مورد احتیاج را متصل کنید.

7. دکمه روشن شدن پاور را بزنید تا سیستم عامل ویندوز بالا بیاید.

نصب تازهترین درایورها و بهینه سازی سیستم

حالا که کارت گرافیک را به صورت فیزیکی روی مادربورد نصب نموده اید، باید تازهترین درایور کارت گرافیک را هم روی سیستم عامل خود نصب کنید. اگر کارت گرافیک قبلی روی سیستم خود نصب نموده اید که شرکت سازنده آن با شرکت کارت گرافیک تازهتان یکسان است، شما می توانید فعلا این مرحله را نادیده بگیرید. در غیر این صورت، باید حتما درایور سازگار با کارت گرافیک خود را نصب کنید. به زبان ساده تر، درایور مربوط به AMD را نمی توان روی کارت های گرافیک شرکت انویدیا نصب کرد و بالعکس.

آنالیز نرخ تازه سازی تصویر و رزولوشن؛ قدم آخر

اگر شما تمام مراحل موجود در این مقاله را انجام داده اید، حالا نوبت به آن رسیده دو مولفه مهم یعنی نرخ تازه سازی تصویر (Refresh Rate) و رزولوشن (Resolution) را آنالیز کنید. البته مانیتوری که به کیس کامپیوتر متصل شده هم باید معینات فنی قابل قبولی داشته باشد. برای آنالیز رزولوشن سیستم عامل روی ویندوز 10 باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. روی فضای آزاد دسکتاپ راست کلیک نموده و سپس گزینه Display Settings را کلیک کنید.

2. در بخش Display Resolution شما می توانید ابعاد پیکسلی صفحه نمایش را به صورت طولی و عرضی مشاهده کنید. با وجود این که ویندوز به صورت هوشمند برترین رزولوشن را برای شما انتخاب می نماید، با کلیک روی رزولوشن می توانید سایر رزولوشن ها را هم انتخاب کنید. هر چند، انجام این کار توصیه نمی گردد.

برای فهمیدن نرخ تازه سازی تصویر در ویندوز 10 هم باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. در نوار جست وجوی منوی استارت عبارت Settings را تایپ و سپس اینتر کنید.

2. در صفحه تازه به مسیر System > Display > Advanced display Settings بروید.

3. در صفحه ای که می بینید ابتدا اطلاعات مربوط به صفحه نمایش را مشاهده خواهید کرد. در بخش انتهایی صفحه با عبارت Refresh Rate روبرو می شوید. اگر قابلیت انتخاب چند نوع نرخ فریم برای شما وجود دارد، پیشنهاد می کنیم بالاترین عدد را انتخاب کنید. البته باید در نظر گرفت که هر مقدار نرخ فریم بالاتر باشد، مقدار انرژی بیشتری به وسیله کارت گرافیک و به تبع کل اجزای سیستم مصرف می گردد اما با گرافیک خیره نماینده تری در محیط دسکتاپ و صد البته در بازی های ویدیویی روبرو خواهید شد.

منبع: pocket-lint

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 بهمن 1402 بروزرسانی: 2 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14439

به "راهنمای نصب کارت گرافیک؛ آموزش گام به گام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای نصب کارت گرافیک؛ آموزش گام به گام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید