7 چهره از مردان مخوف پایتخت

به گزارش کنفرانس هکا، اعضای یک باند که همگی از طایفه فیوج هستند در نقش مامور از گردشگران و مسافران خارجی کف زنی و سرقت می کردند.

7 چهره از مردان مخوف پایتخت

به گزارش، اوایل سال جاری با توجه به افزایش پرونده های سرقت از گردشگران خارجی به خصوص مسافران کشور های ترکیه، عراق و سوریه گروه ویژه ای از ماموران پایگاه پنجم پلیس مطلعی تهران به دستور بازپرس شعبه یکم دادسرای ناحیه 34 تهران برای تحقیقات ویژه وارد عمل شدند.

کارمطلعان در آنالیز این پرونده ها پی بردند سارقان با خودرو های پراید، پژو 405، پژو پارس، پژو 206 و هیوندای سانتافه در نزدیکی فرودگاه مهرآباد، بازار تهران و نقاط مرکزی اقدام به شناسایی سوژه های خود نموده اند و به بهانه این که همراهشان دلار های جعلی دارند یا از اعضای گروهک تروریستی داعش هستند آن ها را سوار بر خودرو نموده و سپس با نشان دادن یک کارت و همراه داشتن بی سیم خود را مامور پلیس معرفی و شروع به بازرسی بدنی و کیف های طعمه هایشان نموده اند و در یک لحظه محتویات داخل کیف، پول و ارز آن ها را به سرقت برده اند.

کارمطلعان که خود را در برابر یک باند حرفه ای می دیدند با حضور در یکی از محل های سرقت که اطراف خیابان ناصر خسرو بود شروع به آنالیز تصاویر دوربین مداربسته کردند و توانستند خودروی پژو 405 سارقان را شناسایی نمایند. تیم پلیسی در ادامه با به دست آمدن شماره پلاک خودروی سارقان پی بردند که خودرو متعلق به یکی از سارقان سابقه دار به نام سهراب است که مدتی قبل به خاطر کف زنی و سرقت به شیوه مامور قلابی در شهر رامسر دستگیر شده، اما پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است. همین کافی بود تا عملیات پلیسی برای دستگیری سهراب و همدستانش شروع گردد که در این شاخه از تحقیقات ماموران با اقدامات فنی و پلیسی پیروز به شناسایی شش نفر دیگر از اعضای باند شدند و توانستند روز 13 آبان سال جاری در چند عملیات همزمان و جداگانه در شمال، شمال غرب و استان البرز هفت سارق مامورنما را دستگیر نمایند و خودرو هایی که با آن ها سارقان به محل سرقت می رفتند نیز به دست آمد.

کارمطلعان در تحقیق از متهمان پی بردند بیشتر اعضای این باند از طایفه فیوج هستند که دارای سوابق کیفری بوده و از اتباع خارجی، رانندگان ترانزیت در شهر های تهران، اردبیل، تبریز، آستارا و البرز در نقش مامور قلابی، کف زنی می کردند.

محمدعلی 34 ساله که سابقه ای ندارد قصد داشت به کشور مالزی سفر کند تا در آن جا با کف زنی هزینه های زندگی خود را تامین کند که قبل از خروج از کشور دستگیر شد و به کف زنی هایش در باند 9 نفره اعتراف کرد.

نه، اولین بار است که دستگیر شدم.

کف زنی در نقش مامور قلابی.

در خیابان ها با عنوان مامور به سراغ مسافران خارجی و بیشتر عرب زبان ها می رفتیم و به بهانه پول های جعلی و حمل مواد مخدر اقدام به بازرسی بدنی آن ها می کردیم و با آنالیز پول هایشان در چشم برهم زدنی با کف زنی از آن ها سرقت می کردیم.

نه، یک بی سیم اسباب بازی همراهمان بود.

هفت بار همراه همدستانم رفتم و معمولا پشت فرمان بودم که 11 میلیون تومان به دست آوردم.

بله، قصد داشتم به مالزی بروم و حتی بلیت پرواز هم تهیه نموده بودم، اما دستگیر شدم، قصد داشتم این کار را در آن جا ادامه بدهم.

کف زنی! من در کشور های هندوستان، ترکیه و مالزی دست به کف زنی زدم و اولین بار است که در ایران این کار را می کنم.

به بهانه دیدن پول هایشان یا وقتی در زمان خرید شمارش می کنیم دست به کف زنی می زدم.

بله، کف زنی در طایفه ما رایج است و رسمیت دارد.

بله، سه فرزند دارم و پشیمانم.

شاید، ولی قصد داشتم در سفر به خارج از کشور این کار را انجام بدهم.

داوود 34 ساله می گوید از روی بیکاری و بی پولی دست به این کار زدم.

دو بار با مدارک جعلی قصد رفتن به کشور ترکیه را داشتم که دستگیر شدم.

دامادمان پیشنهاد داد که با خودرو به یاری شان بروم.

بله

کاش اهل طایفه فیوج نبودم، ارث شان بین همه فراگیر شده است که ما را به بدبختی کشانده، ولی بعد از این دیگر این ارثیه ادامه نخواهد یافت.

مکانیک بودم.

گول حرف های دامادمان را خوردم و بی پولی و مستاجری به من فشار آورده بود.

پشیمانم.

حسین 45 ساله که اهل طایفه فیوج است در حالی که افسر پرونده او را به عنوان رئیس باند معرفی نموده است ادعا می نماید به تنهایی دست به کف زنی در نقش مامور قلابی زده و به تازگی به ایران آمده است.

نه.

نه، من به تنهایی این کار را کردم و کاری به بقیه افراد باند نداشتم.

در نقش مامور به سراغ خارجی ها می رفتم و کف زنی می کردم.

نه، یک کاغذ الکی نشان می دادم و باور می کردند.

من سارق نیستم، 26 سال خارج از کشور بودم و به تازگی به ایران آمدم.

نه، در آن جا هتل دارم.

من از ایرانی سارقی نکردم، اهل طایفه فیوج هستم و وسوسه شدم این کار را انجام دهم.

از همه عذرخواهی می کنم. مرا ببخشید.

اکبر 55 ساله که تاکنون خلاف ننموده است ادعا می نماید برای تفریح با این باند همراه شده و فکر نمی نموده که کارش به پلیس کشیده گردد.

نه، 55 سال است که بدون خلاف زندگی کردم و لقمه حلال سر سفره زن و بچه هایم بردم.

من اگر می خواستم خلاف کنم بعد از این همه سال دست به خلاف نمی زدم و در همان دوران جوانی این کار را می کردم، باور کنید برای تفریح با دوستانم همراه شدم که حالا پشیمانم.

پنج میلیون تومان.

میلیاردی هم به دست می آوردم ارزش نداشت.

بله، به خاطر همین از دولت ایران و مردم کشورم عذرخواهی می کنم.

بنا بر این گزارش، با توجه به دستگیری همه اعضای این باند و اعتراف صریح به سرقت، ارزش ریالی سرقت شده تاکنون تقریباً 15 میلیارد ریال برآورد شده است و متهمان با صدور قرار قانونی از سوی بازپرس شعبه یکم دادسرای ناحیه 34 تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر شکات در اختیار اداره پنجم پلیس مطلعی تهران بزرگ قرار گرفتند که بازپرس پرونده با تقاضای چاپ عکس متهمان خواست تا کسانی که در دام این ماموران قلابی گرفتار شده اند به اداره 5 پلیس مطلعی تهران مراجعه نمایند.

برخورد فرهنگی

سید مرتضی ایمانی - جرم شناس

متاسفانه سال های زیادی است که بار ها درباره طایفه فیوج و جرایم آن ها می شنویم و عجیب این که درباره این تبهکاران تنها اقدامات قضایی و پلیسی صورت می گیرد و هیچ نهاد فرهنگی پا پیش نگذاشته است تا فرزندان این طایفه را با کار های فرهنگی روشن کند تا در آینده مانند گذشتگانشان راه را به خطا نروند. برعکس خیلی از تبهکاران در ایران و حتی کشور های خارجی، اهالی طایفه فیوج بسیار ویژه آموزش می بینند خیلی از آن ها به راحتی به زبان های خارجی آن هم چندین زبان مسلط هستند به گونه ای که می توانند با همین تسلط طعمه هایشان را فریب دهند. همین موضوع نشان از استعداد اعضای این طایفه دارد که اگر مسئولان به جای سامان دهی این استعداد ها منتظر بمانند که اعضای این طایفه جرمی مرتکب شوند تا برخورد قضایی با آن ها صورت بگیرد شاهد افزایش جرم در این طایفه خواهیم بود.

شاهد بوده ایم که از همین طایفه شخصیت هایی با انتخاب جهت درست به درجات بالایی رسیده اند که البته تعداد آن ها خیلی معدود است، اما باید بدانیم که یک طایفه با شرایط خاص وجود دارد که از زندان هراسی ندارند و هیچ اقدام قانونی سد راه آن ها نیست و برای کنترل چنین تبهکاران طایفه ای خاص تنها راهکار این است که مسئولان با دیدی فرهنگی و با شناسایی ریش سفیدان طایفه، آن ها را وارد جهتی درست نمایند تا در آینده شاهد شکوفایی استعدادهایشان در جهت های درست علمی و مالی کشور باشیم.

باید به آژانس های مسافرتی نیز توصیه گردد تا گردشگران خارجی را توجیه و با شگرد های باند فیوج آشنا نمایند و به آن ها بگویند در هر شکلی فقط به پلیس با لباس فرم اعتماد نمایند و هیچ نهاد نظامی دیگری قرار نیست با آن ها برخوردی داشته باشد باید آن ها را مطلع کرد که از شمارش پول هایشان توسط افراد غریبه جلوگیری نمایند چرا که کف زنان، حرفه ای هستند حتی می توان با یاری پلیس کلیپ هایی در این خصوص تهیه کرد و در اختیار تور های گردشگری قرار داد تا در این جهت نیز از وقوع چنین جرایمی جلوگیری گردد.

منبع: روزنامه خراسان

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7186

به "7 چهره از مردان مخوف پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 چهره از مردان مخوف پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید