دشت مورپیسه کاکان در یاسوج، زادگاه لاله های واژگون

به گزارش کنفرانس هکا، دشت مورپیسه کاکان در یاسوج

کهگیلویه و بویراحمد یکی از زیباترین و سرسبزترین استان های کشور است و به دلیل جاذبه های طبیعی و تاریخی که در آن وجود دارد سالانه گردشگران و طبیعت گردان زیادی به سمت آن سفر می کنند. این استان با داشتن 280 تفرجگاه طبیعی، حدود 2600 اثر تاریخی، 750 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم نواز، مکانی مناسب برای گردشگران و به خصوص طبیعت گردان است. در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره دشت مورپیسه کاکان که یکی از جاذبه های گردشگری این استان به شمار می رود صحبت کنیم. این جاذبه طبیعی در نزدیکی شهر یاسوج و در فصل بهار و ماه اردیبهشت چشم اندازی بی نظیر و رویایی را فراهم می آورد؛ برای این که بیشتر با این دشت مورپیسه کاکان در یاسوج آشنا شوید در ادامه می توانید با ما همراه باشید.

دشت مورپیسه کاکان در یاسوج، زادگاه لاله های واژگون

همانطور که در بالا هم اشاره داشتیم، شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از سرسبزترین استان های ایران به شمار می رود و جاذبه های گردشگری بسیاری برای طبیعت گردان در خود دارا می باشد. دشت مورپیسه کاکان در یاسوج از جمله همین گزینه های گردشگری برای علاقمندان به طبیعت است که در این شهر قرار گرفته است. برای بازدید از آن فصل های بهار و به خصوص ماه اردیبهشت بسیار مناسب می باشد. شهرستان بهمئی از منطقه ها سردسیری کهگیلویه و بویراحمد است که به علت داشتن جاذبه های طبیعی از جمله شهرهای شناخته شده استان محسوب می گردد. این شهرستان به واسطه زیبایی ها و آب و هوای بسیار مطبوعی که دارد هر ساله در فصول سبز، پذیرای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت می باشد. یکی از این آثار طبیعی زیبا دشت مورپیسه کاکان است.

روستای کاکان زادگاه دشت مورپیسه

پس از این که به شهرستان بهمئی در یاسوج سفر کردید برای بازدید از دشت مورپیسه کاکان باید به روستایی به همین نام که در 30 کیلومتری جنوب شرقی یاسوج قرار گرفته است بروید. این روستا آب و هوای بسیار خوبی و دلپذیری دارد و بخصوص در فصل های بهار و تابستان می توانید بهترین تعطیلات را در دشت ها و باغ های این روستا بگذرانید. به غیر از این که روستای کاکان بخش سرسبز و خوش آب و هوای کهگیلویه و بویراحمد محسوب می گردد به عنوان یکی از روستاهای تاریخی و با قدمت طولانی که نیز معروف است و مطابق با اسناد موجود قدمت آن به 2000 سال پیش باز می گردد. در قسمت هایی از این روستا، کتیبه های مربوط به دوره هخامنشی کشف شده است.

فلسفه نام گذاری روستای کاکان

روایت های مختلفی درباره این که چرا به این روستا کاکان می گویند نیز وجود دارد. در این مورد، سندی در فارسنامه ناصری موجود است که ضمن بر شمردن خصوصیات طبیعی منطقه کاکان و کمهر گفته است: چند سالی است که این منطقه را قنام خان کشکولی تصاحب کرده و گویا این منطقه را که دشتی هموار و سرشار از چشمه های آب شیرین و زمینی حاصل خیز است را به زیر کشت گندم می برند. اما عده دیگری نیز عقیده دارند که نام این روستا کان کان بوده و فلسفه این نام گذاری دو کلمه معدن در معدن یا معدن معدن ها نیز بوده است. علت چنین تعبیری را وجود معادن و کانی های زیرزمینی است که از جمله آن را می توان گوگرد، نمک، نفت و آهن و… دانست که بیشتر در منطقه تل خالی است. گروهی دیگری نیز بر این عقیده هستند که کاکان و ماکان دو فرزند تیمور لنگ بوده که کاکان در این منطقه به کشت و زرع با زیردستان خوده کرده است و همین خود علتی است که این روستا با نام کاکان نیز مطرح باشد. در بین نقل قول های یاد شده، قول دوم که نام گذاری منطقه کاکان را ناشی از معادن و منابع آن می نامد منطقی تر و با سندتر است.

با توجه به اطلاعات موجود در حال حاضر این منطقه به منظور ایجاد منطقه گردشگری به بخش خصوص واگذار شده است و این اقدام منجر به خرید زمین ها از کشاورزان شده است. روستای کاکان همانطور که اشاره شد منطقه ای بسیار سرسبز و تماشای است و چشم مقدار طبیعی بسیاری دارد از همین رو برای جذب گردشگری بسیار مناسب می باشد. از جمله دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه به غیر از دشت مورپیسه کاکان نیز عبارت از آبشار شگفت انگیر مارگون است.این آبشار در مرز بین دو استان کهگیلویه و بویر احمد و فارس واعق شده است و از طرف یاسوج در شرق این شهر و از سمت استان فارس در شمال غربی آن نیز واقع شده و چشم انداز منحصربه فرد و تماشایی را فراهم آورده است. در اینجا نوای دلنشین جوش و خروش آب، آبی زلال و خنک، درختانی سرسبز، طبیعتی خیره کننده و کوهستانی باابهت انتظارتان را می کشد. آبشار معجزه ای از طبیعت را به نمایش در آورده و با ویژگی های منحصربفردش به گفته برخی زیباترین آبشار خاورمیانه است در کنار همه زیبایی های آبشار، آب و هوای کوهستانی این ناحیه هم که در روزهای گرم تابستان خنک و مطبوع است انگیزه بازدید از این آبشار می گردد. حتما برایتان جالب است که بدانید در اینجا با بزرگ ترین و بلندترین آبشار چشمه ای دنیا طرف هستید و حتی اگر در گرم ترین روزهای سال هم به داخل این آب بروید آب آن سرد و دمایش کمتر از 10 درجه سانتی گراد است.

معرفی دشت مورپیسه کاکان در یاسوج

موضوع مورد بحث ما در این مطلب دشت مورپیسه در یاسوج بوده و بعد از توضیحاتی که درباره استان کاکان ارائه کردیم، حال می خواهیم درباره دشت مورپیسه در یاسوج صحبت کنیم. این دشت پر از لاله های رنگارنگ و واژگون است که قسمت وسیعی را در برگرفته است و زیبایی های بی نظیری را همچون بهشت برای بازدیدکنندگان خود فراهم می آورد. دامنه های مملو از لاله های واژگون و دیگر گل های وحشی، زیبایی منحصر به فردی به این دره بخشیده است. چشم انداز این دره رویایی برای طبیعت دوستان، جاذبه ای بسیار جالب توجه و استثنایی است. دشت مورپیسه کاکان در 35 کیلومتری شهر یاسوج قرار گرفته است و زیبایی آن غیر قابل توصیف است.

گل لاله واژگون دشت مورپیسه کاکان در یاسوج

لاله واژگون از منحصر بفردترین گونه گل ها و گیاهان بومی و وحشی منطقه ها کوهستانی ایران است که به عقیده گیاه شناسان به سرعت در حال انقراض بوده و زیستگاه و تعداد این گونه گیاهی بسیار کاهش یافته است. عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز شده و در فصل بارش انتها می یابد. لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله است که تا به امروز 15 گونه آن در ایران شناسایی شده است. تا به امروز 60 گونه از این گیاه شناخته شده است. پیاز آن به صورت یک غده متورم، گوشت دار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و اگر تازه باشد، سمی بوده و قابل خوردن نیست. این گونه که مقاومت زیادی در برابر سرما و سازگاری ویژه ای با دامنه های سنگلاخی و صخره ای دارد، هرساله به علت برداشت غیرقابل کنترل گل و پیاز از رویشگاه های طبیعی، بیش از پیش در معرض نابودی قرار گرفته است.

دسترسی به دشت مورپیسه کاکان در یاسوج

به منظور دسترسی به دشت مورپیسه کاکان در یاسوج، به علت نزدیکی این دشت به دو شهر یاسوج و سی سخت هر ساله امکان بازدید برای تعداد زیادی از مسافران فراهم آورده می گردد. در جهت جاده یاسوج به یزد جاده ای به سمت آبشار مارگون و شهرستان سپیدان منشعب می گردد که پیش از رسیدن به استان فارس می توانید دشت های مرتفع و زیبای مورپیسه را مشاهده کنید. در فصل بهار و به خصوص در ماه اردیبهشت که گل های لاله واژگون نیز رشد می کنند و چشم انداز بی نظیری را به وجود می آورند. دشت لاله های واژگون مورپیسه، به سان قالیچه ای رنگارنگ است که در دامنه رشته کوه دنا جان آدمی را به تماشا فرا می خواند.

منبع: الی گشت
انتشار: 30 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13559

به "دشت مورپیسه کاکان در یاسوج، زادگاه لاله های واژگون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت مورپیسه کاکان در یاسوج، زادگاه لاله های واژگون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید