حراج تاریخی ایلان ماسک : خدمتکار خانگی انسان نما، زیر 30 هزار دلار

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا: ربات های انسان نما نسل تازه و مورد انتظاری از ربات ها هستند که با استقبال خوبی از جانب مردم و تولیدکنندگان و توسعه دهندگان روبرو شده اند. درحالی که شاید در گذشته این نوع ربات ها فقط در داستان ها و فیلم های علمی-تخیلی حضور داشتند و کسی فکرش را نمی کرد که به همین شکل به زندگی روزمره ما وارد شوند، اما به نظر می رسد این امر در حال وقوع است.

حراج تاریخی ایلان ماسک : خدمتکار خانگی انسان نما، زیر 30 هزار دلار

به نظر می رسد شرکت تسلا در توسعه ربات انسان نمای اپتیموس (Optimus) پیشرفت تازهی داشته است و طبق اعلام ایلان ماسک، کارآفرین معروف و مدیرعامل تسلا، فروش این ربات می تواند تا سال میلادی آینده آغاز شود.

ایلان ماسک البته پیش بینی جسورانه ای در مورد ربات های انسان نما کرده است. وی ضمن افشای تاریخ احتمالی عرضه اپتیموس ادعا کرد که این ربات ها می توانند به ارزشمندترین دارایی شرکت تسلا تبدیل شوند: من فکر می کنم اپتیموس از هر چیز دیگر ارزشمندتر خواهد بود.

ربات اپتیموس در حال حاضر کار های ساده ای را در کارخانه های این شرکت انجام می دهد. همچنین خبری که چند ماه پیش منتشر شد نشان داد که ربات های اپتیموس به کارخانه های بزرگ در سراسر ایالات متحده ارسال شده یا خواهند شد. با توجه به اطلاعات منتشرشده به نظر می رسد که ماسک، رقمی بین 20هزار تا 25هزار دلار را برای فروش این ربات ها در نظر خواهد داشت.

ایلان ماسک به تازگی گفته است: ما قادریم کار های ساده کارخانه ای یا حداقل این طور بگویم، کار های کارخانه ای را در آزمایشگاه انجام دهیم. ما فکر می کنیم اپتیموس را در تولید محدود در کارخانه خود خواهیم داشت و تا قبل از سرانجام سال جاری خواهد توانست وظایف مفیدی را انجام دهد. سپس فکر می کنم ممکن است بتوانیم آن را تا سرانجام سال آینده به فروش برسانیم. این ها فقط حدس و گمان است. اگر یک ربات انسان نما دارید که قادر به حرکت در واقعیت و انجام وظایف در صورت درخواست است، هیچ محدودیت معناداری برای اندازه مالی آن وجود ندارد.

شواهد حاکی از آن است که شرکت تسلا به طور کامل توسعه هوش مصنوعی را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از هویت خود پذیرفته است، اما ایلان ماسک فکر می کند که تسلا باید به عنوان یک شرکت هوش مصنوعی یا یک شرکت رباتیک شناخته شود: اگر شرکت تسلا را یک شرکت خودروسازی صرف می دانید، اساساً این اشتباه است و اگر سؤال اشتباهی بپرسید، پاسخ درست به آن غیرممکن است؛ بنابراین منظورم این است که اگر کسی باور ندارد که تسلا می خواهد خودمختاری را حل نماید، فکر می کنم نباید در شرکت سرمایه گذاری کند.

ماسک مطمئن است که تسلا مسئله فناوری خودران خودرو ها را با یا بدون او حل خواهد کرد. بااین حال، توسعه ربات انسان نمای اپتیموس موضوع دیگری است، زیرا خطرات خاص خود را دارد. در اوایل سال جاری ایلان ماسک گفته بود که می خواهد 25 درصد کنترل رأی را در تسلا به دست آورد تا ببیند آیا توسعه اپتیموس ایمن است و به درستی انجام می شود؟

خبر تازه ماسک در زمانی اعلام شده است که تعداد زیادی از شرکت ها روی توسعه ربات های انسان نما سرمایه گذاری کرده اند. چندین شرکت ازجمله هوندا، هیوندای، بوستون داینامیکس و فیگور، فعالانه در حال توسعه انواع ربات های انسان نمای خود هستند.

بااین حال ماسک بر این باور است که تسلا به طور منحصربه فردی در جایگاه رهبری تولید تجاری چنین ربات هایی واقع شده است. همان طور که گفته شد به گفته ماسک، نمونه اولیه اپتیموس در حال حاضر وظایف ساده ای را در کارخانه های تسلا انجام می دهد.

با توجه به کاهش فروش خودرو های برقی تسلا، این اطلاعیه در مورد ربات اپتیموس اهمیت بیشتری پیدا می کند. این شرکت اخیراً کاهش 9 درصدی سالانه درآمد سه ماهه را گزارش کرده است که بزرگ ترین کاهش آن از سال 2012 است. علاوه بر این، فروش خودرو های تسلا در سه ماهه اول سال 2024 بیش از 20 درصد نسبت به سه ماهه قبل کاهش یافته است.

شاید به همین دلیل است که ایلان ماسک در مورد برنامه جاه طلبانه رباتیک خود برای اطمینان بخشیدن به سرمایه گذاران چنین خبر هایی را اعلام می کند. تأکید او بر ربات های انسان نما نشان دهنده تلاش حساب شده برای تغییر موقعیت تسلا در بازار است؛ شاید او تصور می کند که فروش ربات ها درنهایت به بخش بزرگی از تجارت تسلا تبدیل می شود.

درعین حال، ربات اپتیموس به شکل غیرقابل انکاری با سرعتی ثابت در حال پیشرفت است. ویدیویی که به تازگی منتشر شده، نسخه تازهی از آن را نشان داد که وظایفی مانند تا کردن یک لباس را در تأسیسات تسلا انجام می دهد.

بااین حال، اظهارات ماسک را باید کمی خوش بینانه تلقی کرد، زیرا او در گذشته نیز چندین بار وعده های پیش از موعد داده است. به عنوان مثال در سال 2019 ادعا کرد که تسلا تا سال 2020 یک میلیون ربوتاکسی در جاده ها خواهد داشت، اتفاقی که هنوز در سال 2024 رخ نداده است.

تسلا در این زمینه رو به رشد با رقابت شدیدی روبرو است. شرکت فیگور که با شرکت های بزرگ مایکروسافت و انویدیا پشتیبانی می شود، اخیراً همکاری خود با خودروساز آلمانی ب ام و را برای استقرار ربات های انسان نما در تأسیسات این شرکت در آمریکا اعلام کرده است. ویدیویی که از طریق فیگور در ماه فوریه منتشر شد، ربات آن موسوم به فیگور 01 را نشان می دهد که وظایفی مانند درست کردن قهوه را انجام می دهد. به طور مشابه، شرکت بوستون داینامیکس هفته گذشته از ربات انسان نمای اطلس (Atlas) در یک ویدیو رونمایی کرد که در آن مشاهده می شود که در حال انجام مانور های آکروباتیک، از حالت درازکش به ایستاده و راه رفتن است.

رقابت برای دستیابی به ربات های انسان نمای تجاری بادوام در حال داغ شدن است. ورود تسلا با آخرین پیش بینی های جسورانه ایلان ماسک، بُعد تازهی به این چشم انداز فناوری که به سرعت در حال تحول است، داده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 7 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16948

به "حراج تاریخی ایلان ماسک : خدمتکار خانگی انسان نما، زیر 30 هزار دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حراج تاریخی ایلان ماسک : خدمتکار خانگی انسان نما، زیر 30 هزار دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید