حراج تاریخی ایلان ماسک: خدمتکار خانگی انسان نما، زیر 30 هزار دلار

به گزارش کنفرانس هکا، درحالی که به نظر می رسد دنیا بیش از هر وقت دیگری در آستانه به کارگیری ربات های مستخدم انسان نما در خانه ها نزدیک شده ، ایلان ماسک اعلام نموده است که فروش ربات انسان نمای اپتیموس شرکت تسلا احتمالاً از سال 2025 شروع می گردد.

حراج تاریخی ایلان ماسک: خدمتکار خانگی انسان نما، زیر 30 هزار دلار

ربات های انسان نما نسل نو و مورد انتظاری از ربات ها هستند که با استقبال خوبی از جانب مردم و فراوریکنندگان و توسعه دهندگان روبرو شده اند. درحالی که شاید در گذشته این نوع ربات ها فقط در داستان ها و فیلم های علمی-تخیلی حضور داشتند و کسی فکرش را نمی کرد که به همین شکل به زندگی روزمره ما وارد شوند، اما به نظر می رسد این امر در حال وقوع است.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، به نظر می رسد شرکت تسلا در توسعه ربات انسان نمای اپتیموس (Optimus) پیشرفت نوی داشته است و طبق اعلام ایلان ماسک، کارآفرین معروف و مدیرعامل تسلا، فروش این ربات می تواند تا سال میلادی آینده شروع گردد.

ایلان ماسک البته پیش بینی جسورانه ای در خصوص ربات های انسان نما نموده است. وی ضمن افشای تاریخ احتمالی عرضه اپتیموس ادعا کرد که این ربات ها می توانند به ارزشمندترین دارایی شرکت تسلا تبدیل شوند: من فکر می کنم اپتیموس از هر چیز دیگر ارزشمندتر خواهد بود.

ربات اپتیموس در حال حاضر کارهای ساده ای را در کارخانه های این شرکت انجام می دهد. بعلاوه خبری که چند ماه پیش منتشر شد نشان داد که ربات های اپتیموس به کارخانه های بزرگ در سراسر ایالات متحده ارسال شده یا خواهند شد. با توجه به اطلاعات منتشرشده به نظر می رسد که ماسک، رقمی بین 20هزار تا 25هزار دلار را برای فروش این ربات ها در نظر خواهد داشت.

ایلان ماسک به تازگی گفته است: ما قادریم کارهای ساده کارخانه ای یا حداقل این طور بگویم، کارهای کارخانه ای را در آزمایشگاه انجام دهیم. ما فکر می کنیم اپتیموس را در فراوری محدود در کارخانه خود خواهیم داشت و تا قبل از سرانجام امسال خواهد توانست وظایف مفیدی را انجام دهد. سپس فکر می کنم ممکن است بتوانیم آن را تا سرانجام سال آینده به فروش برسانیم. این ها فقط حدس و گمان است. اگر یک ربات انسان نما دارید که قادر به حرکت در واقعیت و انجام وظایف در صورت درخواست است، هیچ محدودیت معناداری برای مقدار مالی آن وجود ندارد.

شواهد حاکی از آن است که شرکت تسلا به طور کامل توسعه هوش مصنوعی را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از هویت خود پذیرفته است، اما ایلان ماسک فکر می نماید که تسلا باید به عنوان یک شرکت هوش مصنوعی یا یک شرکت رباتیک شناخته گردد: اگر شرکت تسلا را یک شرکت خودروسازی صرف می دانید، اساساً این اشتباه است و اگر سؤال اشتباهی بپرسید، پاسخ درست به آن غیرممکن است؛ بنابراین منظورم این است که اگر کسی باور ندارد که تسلا می خواهد خودمختاری را حل نماید، فکر می کنم نباید در شرکت سرمایه گذاری کند.

ماسک مطمئن است که تسلا مسئله فناوری خودران خودروها را با یا بدون او حل خواهد نمود. بااین حال، توسعه ربات انسان نمای اپتیموس موضوع دیگری است، زیرا خطرات خاص خود را دارد. در اوایل امسال ایلان ماسک گفته بود که می خواهد 25 درصد کنترل رأی را در تسلا به دست آورد تا ببیند آیا توسعه اپتیموس ایمن است و به درستی انجام می گردد؟

خبر نو ماسک در زمانی اعلام شده است که تعداد زیادی از شرکت ها روی توسعه ربات های انسان نما سرمایه گذاری نموده اند. چندین شرکت ازجمله هوندا، هیوندای، بوستون داینامیکس و فیگور، فعالانه در حال توسعه انواع ربات های انسان نمای خود هستند.

بااین حال ماسک بر این باور است که تسلا به طور منحصربه فردی در جایگاه رهبری فراوری تجاری چنین ربات هایی قرار گرفته است. همان طور که گفته شد به گفته ماسک، نمونه اولیه اپتیموس در حال حاضر وظایف ساده ای را در کارخانه های تسلا انجام می دهد.

منظره بزرگ تر برای تسلا

با توجه به کاهش فروش خودروهای برقی تسلا، این اطلاعیه در خصوص ربات اپتیموس اهمیت بیشتری پیدا می نماید. این شرکت اخیراً کاهش 9 درصدی سالانه عایدی سه ماهه را گزارش نموده است که بزرگ ترین کاهش آن از سال 2012 است. علاوه بر این، فروش خودروهای تسلا در سه ماهه اول سال 2024 بیش از 20 درصد نسبت به سه ماهه قبل کاهش یافته است.

شاید به همین علت است که ایلان ماسک در خصوص برنامه جاه طلبانه رباتیک خود برای اطمینان بخشیدن به سرمایه گذاران چنین خبرهایی را اعلام می نماید. تأکید او بر ربات های انسان نما نشان دهنده کوشش حساب شده برای تغییر موقعیت تسلا در بازار است؛ شاید او تصور می نماید که فروش ربات ها درنهایت به بخش بزرگی از تجارت تسلا تبدیل می گردد.

درعین حال، ربات اپتیموس به شکل غیرقابل انکاری با سرعتی ثابت در حال پیشرفت است. ویدیویی که به تازگی منتشر شده، نسخه نوی از آن را نشان داد که وظایفی مانند تا کردن یک لباس را در تأسیسات تسلا انجام می دهد.

بااین حال، اظهارات ماسک را باید کمی خوش بینانه تلقی کرد، زیرا او در گذشته نیز چندین بار وعده های پیش از موعد داده است. به عنوان مثال در سال 2019 ادعا کرد که تسلا تا سال 2020 یک میلیون ربوتاکسی در جاده ها خواهد داشت، اتفاقی که هنوز در سال 2024 رخ نداده است.

رقابت شدید

تسلا در این زمینه رو به رشد با رقابت شدیدی روبرو است. شرکت فیگور که با شرکت های بزرگ مایکروسافت و انویدیا پشتیبانی می گردد، اخیراً همکاری خود با خودروساز آلمانی ب ام و را برای استقرار ربات های انسان نما در تأسیسات این شرکت در آمریکا اعلام نموده است. ویدیویی که به وسیله فیگور در ماه فوریه منتشر شد، ربات آن موسوم به فیگور 01 را نشان می دهد که وظایفی مانند درست کردن قهوه را انجام می دهد.به طور مشابه، شرکت بوستون داینامیکس هفته گذشته از ربات انسان نمای اطلس (Atlas) در یک ویدیو رونمایی کرد که در آن مشاهده می گردد که در حال اجرا مانورهای آکروباتیک، از حالت درازکش به ایستاده و راه رفتن است.

رقابت برای دستیابی به ربات های انسان نمای تجاری بادوام در حال داغ شدن است. ورود تسلا با آخرین پیش بینی های جسورانه ایلان ماسک، بُعد نوی به این منظره فناوری که به سرعت در حال تحول است، داده است.

درحالی که سال 2025 برای ورود اپتیموس به بازار ممکن است خیلی بلندپروازانه به نظر برسد، تأثیر آن ها در آینده نزدیک برای متحول کردن نحوه کار و زندگی انسان ها برجسته خواهد بود.

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16946

به "حراج تاریخی ایلان ماسک: خدمتکار خانگی انسان نما، زیر 30 هزار دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حراج تاریخی ایلان ماسک: خدمتکار خانگی انسان نما، زیر 30 هزار دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید