توضیحات کمالوندی درباره رسیدن به ظرفیت غنی سازی پیش از برجام

به گزارش کنفرانس هکا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره افزایش فراوری و رسیدن به ظرفیت غنی سازی پیش از برجام توضیحاتی را ارائه کرد.

توضیحات کمالوندی درباره رسیدن به ظرفیت غنی سازی پیش از برجام

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در تبادل نظر با خبر 14 شبکه یک سیما درباره نشست امروز آژانس بین المللی انرژی اتمی که محتمل است درباره گام های ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی باشد، گفت: امروز جلسه شورای حکام برگزار می گردد که البته این یک پیش جلسه است و جلسه اصلی فردا برگزار خواهد شد، و مباحثی در ارتباط با نحوه اجرای پادمان در ایران می باشد که هر از چند وقت اینطور جلسات برگزار می گردد و جناب آقای غریب آبادی نماینده دائم کشورمان در وین در جلسه شرکت خواهند کرد و مواضع ایران را تشریح خواهند کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره رسیدن به ظرفیت فراوری 9500 سو گفت: همانطور که آقای دکتر صالحی شرح داده اند، ما با ماشین های جدیدی که در گام سوم مستقر کردیم -حدود پانزده نوع ماشین جدید هم داریم- در واقع پسماند و محصول را قاطی نمی کنیم و این ها را جدا می کنیم، این کار مفهومش این بود که حدود 2600 سو به ظرفیتمان اضافه شده است. امروز هم کار فردو به پایان رسید و البته به تدریج ظرفیت افزایش پیدا می نماید، با توجه به اینکه 4 آبشار به ظرفیت فعلی اضافه می گردد ما چیزی در حدود 700 سو هم اضافه شده و به این ترتیب در حدود 9500 سو ما ظرفیت خواهیم داشت، که این چیزی نزدیک به همان ظرفیت قبل از برجام است. البته ظرفیت قبل از برجام حدود 1000 سو بیشتر از این است، ولی در هر حال تفاوتی که دارد این است که ما ماشین های زیادی از نوع پیشرفته در حال کار داریم و هرچقدر هم جلوتر برویم برداشتمان نیز بیشتر خواهد شد بعلاوه اینکه ما می توانیم به دانشی برسیم که بتوانیم کیفیت و کارایی این ماشین ها را بالاتر ببریم.

کمالوندی در ادامه گفت: نکته ای که می خواهم اضافه کنم اینکه در واقع حدود 2 تن یعنی معادل 2000 کیلوگرم گاز هگزا فلورایدی که به سایت فردو منتقل کردیم، این فراوریی است که از پسماندهای سال های گذشته داشتیم. ما چیزی در حدود 25 تن فراوری از محل پسماندها داشتیم و این خودش کار بزرگی است آن هم در شرایطی که ما دسترسی به کیک زرد نداریم، که از این مقدار 2 تن آن به فردو منتقل شد. و مفهوم آن این است که ما طی سال های آینده -6 یا 7 سال آینده- می توانیم از همین محل فراوریاتی که از پسماند بوده بتوانیم نیازهای فردو را تامین کنیم، که این کار هم به لحاظ مالی و هم استراتژیک کار مهمی محسوب می گردد.

آموزشگاه ما: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7142

به "توضیحات کمالوندی درباره رسیدن به ظرفیت غنی سازی پیش از برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات کمالوندی درباره رسیدن به ظرفیت غنی سازی پیش از برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید