کمیسیون مشترک برجام: برطرف تحریم ها بخش حیاتی توافق هسته ای است

به گزارش کنفرانس هکا، لندن - خبرنگاران - کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه در خاتمه یازدهمین نشست خود در وین با صدور بیانیه ای توضیح داد؛ برطرف تحریم ها که امکان عادی سازی روابط تجاری و مالی با ایران را می دهد، بخش حیاتی برجام است.

کمیسیون مشترک برجام: برطرف تحریم ها بخش حیاتی توافق هسته ای است

به گزارش خبرنگاران، متن کامل بیانیه که هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا قرائت کرد به توضیح زیر است:

نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 15 اسفندماه 1397 در وین برگزار گردید. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را بر عهده دارد.

نشست به ریاست خانم هلگا اشمید، به نمایندگی از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپایی، و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک، در سطح معاونین وزرای خارجه/ مدیران سیاسی برگزار گردید.

اعضای برجام مجدداً بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و مؤثر آن در تمام بخش ها تأکید نمودند. آن ها خاطرنشان کردند که برجام یک عنصر کلیدی در ساختار دنیای عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می باشد که بر اساس قطعنامه 2231 با اتفاق آرا مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرارگرفته است.

اعضای تداوم اجرای تعهدات مرتبط هسته ای علی رغم اعمال مجدد تحریم های آمریکا و آثار آن بر اقتصاد ایران، همان طور که 14 گزارش پی درپی آژانس بین المللی انرژی اتمی، از جمله آخرین گزارش مورخ 3 اسفندماه، تائید نموده است، مدنظر قرار داده و از آن استقبال کردند. آن ها همچنین از نقش حرفه ای و بی طرفانه ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی، که تنها نهاد مسئول نظارت و تائید اجرای تعهدات مربوط به هسته ای ایران در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد (JCPOA) و شورای امنیت سازمان ملل متحد است، تقدیر کردند.

اعضا کماکان پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تأسیسات فردو به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری را موردحمایت قرار خواهند داد. اعضا همچنین مجدداً حمایت خود را از پروژه هایی که در حوزه همکاری هسته ای صلح آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام قرار دارند اعلام و از ادامه اجرای آن ها استقبال کردند. مضافاً، اعضاء مجدداً، آمادگی کانال خرید برجام برای ارزیابی درخواست های مرتبط به انتقال اقلام به ایران و عزم خود برای حمایت بیشتر از مشارکت بین المللی در این زمینه را اعلام کردند.

اعضاء اذعان کردند که در کنار اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران، برطرف تحریم ها که امکان عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را می دهد، یک بخش حیاتی از برجام است.

اعضاء تعهدات خود در مورد برطرف تحریم ها را، در پرتو بیانیه نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام مورخ 15 تیرماه 1397، بیانیه وزرای مورخ 2 مهرماه 1397 و متعاقب نشست مورخ 14 اسفند ماه 1397 کارگروه اجرای برطرف تحریم ها، آنالیز و مرور کردند. آن ها همچنین آثار اعمال مجدد تحریم های آمریکا که به موجب برجام برطرف شده بودند را آنالیز و کوشش های مرتبط با حفظ منافع ناشی از برطرف تحریم ها را مورد ارزیابی قراردادند.

اعضاء، مشخصاً نظر به فوریت و ضرورت حصول نتایج ملموس، از ثبت اینستکس به عنوان یک سازوکار ویژه جهت ایجاد ارتباطات مؤثر اقتصادی، و همچنین از عزم فرانسه، آلمان و انگلستان به عنوان سهامداران اولیه آن برای تسهیل تجارت قانونمند با ایران در تطابق با قوانین و مقررات بین المللی و اروپایی، استقبال کردند. در همین زمینه، مدیر اینستکس، آقای فیشر، روز قبل، گزارشی از اقدامات در حال اجرا ارائه کرد. اتحادیه اروپایی به حمایت خود از فعال سازی این سازوکار در اسرع وقت و در همکاری نزدیک با نهاد متناظر ایرانی که در حال تأسیس است ادامه خواهد داد. همچنین از تعهد برای توسعه فعالیت های اینستکس به شمول سایر دولت های علاقه مند اروپایی و کوشش برای شمول آن در مراحل بعدی بر فعالان اقتصادی کشورهای ثالث، حمایت می نماید.

به همین دلیل، اعضاء ابتکارهایی متخذه برای حمایت از تجارت و روابط اقتصادی با ایران، از جمله مأموریت های تخصصی بخشی، تشویق و برقراری ارتباط میان مؤسسات متوسط و کوچک ایرانی و طرف های خارجی، برقراری تماس با بانک ها، فعالان اقتصادی و شرکای مهم در تمامی دنیا را مد نظر قراردادند.

مضافاً، اعضاء با تأکید بر استمرار تعهد خود، اقدامات برای حمایت از اهداف ذیل را موردآنالیز قراردادند:

حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه های مختلف با ایران.

تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی.

تداوم روابط حمل ونقل دریایی، زمینی، هوایی و ریلی.

تقویت پوشش اعتبار صادراتی

حمایت روشن و مؤثر از فعالان اقتصادی که با ایران تجارت می نمایند، به ویژه شرکت های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می شوند.

تشویق سرمایه گذاری های بیشتر در ایران

حمایت از فعالان اقتصادی در سرمایه گذاری ها و دیگر فعالیت های تجاری و اقتصادی که با، یا در رابطه با، ایران انجام می دهند.

گرد هم آوردن کارشناسان بخش دولتی و خصوصی، از جمله به وسیله تقویت شوراهای تجاری.

حمایت عملی از تجارت و سرمایه گذاری در ایران

حمایت از شرکت ها در برابر آثار فرا سرزمینی تحریم های ایالات متحده.

اعضا بر تصمیم خود برای حمایت از راهکارهای عملیاتی در مورد برطرف تحریم ها تأکید و توافق کردند پیشرفت های حاصله را به دقت زیر نظر داشته باشند و جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به نحو مقتضی برای پیشبرد کوشش های مشترک تشکیل دهند. آن ها همچنین کوشش های خود در راستای حفظ برجام از جمله در مورد برطرف تحریم ها به وسیله تعاملات تخصصی کارشناسی حسب مورد با تشکیل کارگروه های فرعی زیرمجموعه کارگروه برطرف تحریم ها را تشدید خواهند کرد.

به گزارش خبرنگاران، یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرای امور خارجه ایران و گروه 1+4 (آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) به ریاست هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در هتل کوبورگ وین برگزار گردید.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2199

به "کمیسیون مشترک برجام: برطرف تحریم ها بخش حیاتی توافق هسته ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیسیون مشترک برجام: برطرف تحریم ها بخش حیاتی توافق هسته ای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید