تشخیص محل تومورهای سرطانی با روشی ساده و مقرون به صرفه

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF)، مهدی ملایی، عضو هیات علمی و استاد تمام دانشگاه ولی عصر رفسنجان مجری طرح فراوری نقاط کوانتومی فوق نورگسیل به منظور کاربردهای اپتیکی و بیولوژیکی گفت: در گستره نانومواد، نانو نیمه رساناها به ویژه نانو نیمه رساناهای گروه II-VI به علت کاربردهای گسترده توجه بیشتری را به خود جلب کردند. به علت خاصیت های منحصربه فرد وابسته به میزان و ناشی از محدودیت های کوانتومی نانو نیمه رساناها کاربردهای گسترده اپتیکی، الکترونیک و بیولوژیکی پیدا نموده اند.

تشخیص محل تومورهای سرطانی با روشی ساده و مقرون به صرفه

وی افزود: در بین نانو نیمه رساناها نقاط کوانتومی به علت خاصیت نشر نور در محدوده مرئی و قابل تنظیم بودن گسیل آنها اهمیت ویژه ای دارد. این نانو نیمه رساناها با کنترل مقدار در دیودهای نوری نسل تازه که در نمایشگرهای QLED به عنوان تازهترین نسل نمایشگرها و همین طور به منظور کاربردهای بیولوژیک به خصوص تشخیص محل تومورهای سرطانی به طور گسترده مورداستفاده قرار می گیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ولی عصر رفسنجان اضافه نمود: محققان روش های متعددی به منظور فراوری نانوذرات با بازده گسیل بالا ارائه نموده اند. عمده روش های ارائه شده جزء روش های ارگانو متال با دمای سنتز بالای 200 درجه سانتیگراد و با استفاده از مواد اولیه بسیار سمی است که البته این روش ها از روش های بسیار گران قیمت فراوری محسوب می شوند و ارزان هم نیستند.

وی تأکید کرد: ارائه روش های نوین دمای پایین برای سنتز نانوذرات با گسیل نوربالا بسیار موردتوجه بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین علت در این پژوهش هدف ارائه روشی است با دمای پایین، سریع و ارزان به منظور فراوری نقاط کوانتومی با گسیل نوربالاست تا بتوان در کاربردهای مختلف اپتیکی، الکتریکی و فوتوکاتالیستی از آنها استفاده کرد.

ملایی به اهمیت و ضرورت اجرای این طرح اشاره نمود و اضافه نمود: باتوجه به اهمیت کاربردی نقاط کوانتومی با گسیل شدید و سرمایه گذاری کشورهای مختلف در این زمینه که حتی کشورهای پیشرفته ای نظیر آلمان هم شرکت هایی در زمینه فراوری این مواد نانویی داشته اند؛ لذا فراوری نقاط کوانتومی گسیل بالا و کسب دانش فنی فراوری این مواد در داخل کشور مهم است.

وی به خروجی های این طرح اشاره نمود و گفت: نقاط کوانتومی فوق نورتاب دارای کاربردهای گسترده اپتیکی و بیولوژیکی است که می توان به استفاده از این به عنوان لایه گسیل نور در تازهترین نسل نمایشگرها دارای وضوح تصویر اشاره نمود. علاوه بر این نقاط کوانتومی دارای قابلیت کاربرد در زمینه های پزشکی و بیولوژیکی به منظور تشخیص محل تومورهای سرطانی و بعلاوه استفاده در لیزرها و سنسورها و سلول های خورشیدی نیز هستند.

وی ادامه داد: در این پژوهش روش های استفاده شده برای فراوری نقاط کوانتومی فوق نور گسیل جز روش های ساده و دمای پایین و بسیار سریع و ارزان محسوب می شوند. هزینه های فراوری نقاط کوانتومی در قیاس با روش های مرسوم و معمول خیلی کمتر است و کیفیت و بازده کوانتومی گسیل نقاط کوانتومی فراوری نیز بسیار خوب خواهد بود.

ملایی اظهار داشت: طرح سنتز نانوذرات فوق نور گسیل برای حذف رنگ دانه های آلی از محیط آب و به عنوان ازبین برنده باکتری کاربرد دارد و یک ساله این طرح تمام شد؛ ولی تا تعهدات طرح به طور کامل انجام گردد و مقالات خروجی داده گردد تقریباً 2 سال طول کشید؛ اما خوشبختانه توانستیم نتایج تحقیق را (ISI) به چاپ برسانیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 فروردین 1402 بروزرسانی: 16 فروردین 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14057

به "تشخیص محل تومورهای سرطانی با روشی ساده و مقرون به صرفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص محل تومورهای سرطانی با روشی ساده و مقرون به صرفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید