بینایی شگفت انگیز کرمی که چشم عقاب دارد!

به گزارش کنفرانس هکا، محققان دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه لوند از کشف کرمی شگفت زده شده اند که بینایی آن مشابه پستانداران است و تصور می نمایند که ممکن است زبان مخفیانه ای داشته باشند که فقط به وسیله گونه های خودشان دیده می گردد.

بینایی شگفت انگیز کرمی که چشم عقاب دارد!

به گزارش خبرنگاران ، کرم وانادیس دارای چشمان بزرگی است. در واقع، اگر چشم های ما از نظر نسبی به میزان چشم های این کرم دریایی مدیترانه ای بزرگ بود، به یک چرخ دستی بزرگ و بازوهای قوی احتیاج داشتیم تا 100 کیلوگرم اضافه وزن را با خود حمل کنیم.

به نقل از ایسنا، چشمان این کرم حدود بیست برابر بیشتر از سایر بخش های سر آن وزن دارد و در این جانور ریز و شفاف دریایی به طرز عجیبی نامتناسب به نظر می رسد.

کرم های وانادیس در اطراف جزیره ایتالیایی پونزا، درست در غرب ناپل، یافت می شوند. آنها کرم ها شب زی هستند و زمانی که خورشید در آسمان است، از دید خارج می شوند. اما این کرم ها پس از تاریک شدن هوا با همنوعان خود چگونه ارتباط برقرار می نمایند؟ و چه فایده ای دارند؟

آندرس گارم(Anders Garm)، زیست شناس عصبی و دریایی از گروه زیست شناسی دانشگاه کپنهاگ می گوید: ما شروع به کشف این رمز و راز کردیم که چرا یک کرم تقریبا نامرئی و شفاف که در تاریکی شب تغذیه می نماید اینگونه تکامل یافته و چشم های بزرگی به دست آورده است. به این ترتیب، اولین هدف این بود که پاسخ دهیم که آیا چشم های بزرگ به این کرم بینایی خوبی می بخشد یا خیر.

معلوم است که بینایی وانادیس ها عالی و پیشرفته است. تحقیقات نشان داده است که این کرم می تواند از چشمان خود برای تماشا اجسام کوچک و ردیابی حرکات آنها استفاده کند.

این واقعا جالب است زیرا چنین توانایی معمولا برای ما مهره داران، همراه با بندپایان یعنی حشرات، عنکبوت ها و غیره و سرپایان مانند اختاپوس و ماهی مرکب وجود دارد. این اولین بار است که چنین بینایی پیشرفته ای فراتر از این گروه ها دیده می گردد. در واقع، تحقیقات ما نشان داده است که این کرم بینایی فوق العاده ای دارد. گارم می گوید به رغم اینکه یک ارگانیسم نسبتا ساده با مغزی کوچک است، بینایی آن با چشم موش ها برابری می نماید.

این همان چیزی است که چشم و دید خارق العاده کرم را در قلمرو حیوانات منحصر به فرد می نماید. کار این محقق بر درک این موضوع متمرکز است که چگونه سیستم های عصبی ساده می توانند عملنمودهای بسیار پیچیده ای داشته باشند.

نور فرابنفش و زبان مخفی

در حال حاضر، محققان در کوشش هستند تا دریابند چه چیزی باعث شده این کرم به چنین بینایی خوبی دست یابد. بخش های بدن کرم ها به جز چشم هایشان که برای عملکرد احتیاج به ثبت نور دارند، شفاف هستند. از آنجایی که دیده شدن باید برای وانادیس ها هزینه داشته باشد، چیزی در خصوص مزایای تکاملی چشمان آن باید وجود داشته باشد که بیشتر از عواقب آن باشد.

آنچه که کرم ها از این چشم های بزرگ به دست می آورند هنوز معین نیست به ویژه به این علت که آنها حیوانات شب زی هستند که در طول روز، زمانی که چشم ها معمولا برترین عملکرد را دارند، دیده نمی شوند.

هیچ کس تا به حال این کرم را در طول روز ندیده است، بنابراین ما نمی دانیم کجا پنهان می شوند. بنابراین نمی توان این احتمال را رد کرد که کرم ها از چشم های خود در روز نیز استفاده می نمایند. اما آنچه می دانیم این است که مهم ترین فعالیت های آن، مانند یافتن غذا و جفت گیری، در شب اتفاق می افتد.

این کرم ها طول موج های نوری متفاوتی نسبت به ما انسان ها می بینند. دید آنها به نور ماوراء بنفش است که برای چشم انسان نامرئی است. و به گفته گارم، این ممکن است نشان دهد که هدف چشمان آن تماشا سیگنال های زیست تاب در دریای سیاه شبانه است.

زیست تابی(Bioluminescence)، به فراوری و انتشار نور به وسیله موجودات زنده که در اثر واکنش های شیمیایی در بدن آنها اجرا شده باشد گفته می گردد.

ما یک نظریه داریم که خود کرم ها نورانی هستند و به وسیله نور با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند. موجودات اگر از نور آبی یا سبز معمولی به عنوان زیست تاب استفاده نمایند، در خطر جذب شکارچیان نیز هستید. اما اگر در عوض، کرم از نور ماوراء بنفش استفاده کند، برای حیواناتی غیر از گونه های خود نامرئی می ماند. بنابراین، فرضیه ما این است که آنها دید فرابنفش واضحی را توسعه داده اند تا زبان مخفی داشته باشند.

این همه چیز را واقعا هیجان انگیز می نماید، زیرا نور فرابنفش زیست تاب هنوز در هیچ حیوان دیگری مشاهده نشده است. بنابراین، امیدواریم بتوانیم این را به عنوان اولین نمونه ارائه کنیم.

موضوعی هیجان انگیز برای تحقیقات رباتیک

در نتیجه این کشف، آندرس گارم و همکاران پژوهشی او بعلاوه کار خود را با محققان رباتیک در دانشگاه جنوب دانمارک(SDU) شروع کردند که الهام بخش فناوری در زیست شناسی هستند. آنها با هم یک هدف مشترک دارند که آنالیز نمایند آیا می توان مکانیسم پشت این چشم ها را به خوبی درک کرد تا آن را به فناوری تبدیل کرد یا خیر.

به گفته گارم، چشمان وانادیس در رابطه با نظریه تکاملی نیز جالب است، زیرا می تواند به حل یکی از سنگین ترین بحث های آکادمیک پیرامون این نظریه یاری کند.

چشم های وانادیس به سادگی ساخته شده اند، اما عملکردی پیشرفته دارند. در عین حال، آنها در یک بازه زمانی نسبتا کوتاهِ تکاملی یعنی تنها چند میلیون سال تکامل یافته اند. این بدان معناست که آنها باید مستقل از چشم انسان رشد نموده باشند و رشد بینایی، حتی با سطح عملکرد بالا، در مدت زمان نسبتا کوتاهی امکان پذیر است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 فروردین 1403 بروزرسانی: 23 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16670

به "بینایی شگفت انگیز کرمی که چشم عقاب دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بینایی شگفت انگیز کرمی که چشم عقاب دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید