بیانیه اعتراضی باشگاه پرسپولیس به سرنوشت پرونده گل گهر

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، باشگاه پرسپولیس با توجه به طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده شکایت از باشگاه گل گهر و ابهامات موجود در رسیدگی و اعلام رای تا مسائل پس از آن، بیانیه ای را صادر کرد.

بیانیه اعتراضی باشگاه پرسپولیس به سرنوشت پرونده گل گهر

در این بیانیه آمده است: با یک حکم عجیب و غریب در نحوه رسیدگی، مستندات و صدور و اعمال رای روبه رو هستیم. در پرونده بازیکن خارجی گل گهر با توجه به آنچه از سوی کارشناسان و مقام های رسمی مطرح شد، نتیجه گیری ای رخ داده که طی آن همه جوانب امر آنالیز نشده. اتفاقاتی که در ادامه در حال روی دادن است نیز احساس خوبی را منتقل نمی نماید. سه تیم سود برده اند و دیگران همه متضرر شده اند. این مساله تاثیر عجیب و حساب شده ای روی لیگ گذاشت.

این رای بعلاوه در حالی صادر شد که در جریان رسیدگی با مسائل و ابهامات زیادی روبه رو بود. کارشناسان فن در صحبت های خود اشاره به اشتباهات فراوانی داشتند که در جریان رسیدگی رخ داد. حتی به قوانین و آیین نامه های خود فدراسیون اشاره کردند که موید همین نکته بود و بر اساس آن ها اصولاً صدور چنین حکمی جایز نبود. در این ارتباط مثال هایی از فوتبال جهان و حتی رقابت های داخلی هم ارائه شد که صدور چنین رایی را زیر سوال می برد. در متن رای هم که ابهام و عدم آنالیز کافی دیده می گردد. هنوز یکی از سوالات این است که چرا اصرار بر تعجیل در اعلام رای بود آن هم رایی که شاکله لیگ را به هم ریخت و پشتوانه قانونی کافی هم نداشت.

ماجرا به همین جا ختم نمی گردد. پیش از این مدت زمان تعیینی اعلام شده بود که کمیته استیناف نظر خود را اعلام کند. پس چه شد؟ اگر آنالیز به این اندازه زمان احتیاج داشت چرا کمیته انضباطی باید با آن سرعت رای را صادر می کرد؟ این کشتن زمان فعلی چه هدفی را دنبال می نماید؟ آیا کسی توجه دارد؛ عادت کردن به این امتیازات و جدول چه تبعاتی دارد؟ به راستی چرا دیگر باشگاه ها که متضرر شده اند دیگر واکنشی ندارند؟ برای آنها چه اتفاقی افتاده است؟ باشگاه گل گهر دیگر چرا صدایی ندارد؟ چه مسائلی در میان است که احیاناً سال ها بعد درباره اش روشنگری اتفاق بیفتد؟

چطور است که بخش بین الملل فدراسیون فوتبال که سهم زیادی در این پرونده داشته، نقشش گم شده و سازمان لیگ که کارت بازی صادر نموده پاسخگو نیستند. نمی گردد در خروجی رای، فقط باشگاه پرسپولیس و بقیه باشگاه هایی که سکوت نموده اند ضرر نمایند!

سخن ما این است که کمیته استیناف هر چه زودتر نتیجه آنالیز خود را اعلام کند. اگر تخلفی رخ داده که محرز شده است بگوید. اگر در صورت تخلف، مستند قانونی برای صدور رای اهدای امتیاز به چند تیم وجود دارد، آن را تعیین کند. روشنگری کند که چه عاملی باعث می گردد که بر خلاف رویه های بین المللی و داخلی عمل گردد که سود خاصی نصیب خواص و ضرر نصیب اکثریت گردد؟ اگر هم نه و رای باطل است که آن را بگوید. تکلیف باشگاه ها و لیگ روشن گردد.

از سوی دیگر، با توجه به حساسیت امر و ابهام درباره بروز تخلف و بعلاوه بندهای قانونی برای صدور رای، علت اعمال رای قطعی نشده در جدول مسابقات که در عمل باعث فشار روی کمیته استیناف برای تایید آن شده چیست؟ گذر زمان بعلاوه باعث عادت به این امتیازات و چینش جدول می گردد و همه این ها در عمل فوتبال ایران و کمیته استیناف را برابر عمل اجرا شده قرار می دهد و می تواند منجر به مصلحت اندیشی ها گردد که به عادت موجود دست زده نگردد.

همه ما می دانیم لیگ فصل جاری تا چه حد سنگین و با رقابت فشرده همراه است. حتی یک گل می تواند شرایط نهایی جدول را دگرگون کند چه رسد به اینکه بر اساس یک پرونده با ابهام هایی که دارد به چند تیم امتیازاتی بدهند. نباید این گونه امتیاز گرفتن در فوتبال ایران به رسم و بدعت تبدیل گردد چون می توان برای تکرار آن، انواع سناریوها را اجرا کرد. از سوی دیگر سوال است که آیا در سال های گذشته بازیکنانی چون پاتوسی و استنلی نبوده اند که با بدون بازی های ملی در این لیگ حضور پیدا کردند؟ چرا در آن موقع خبری از این حرف ها و آرا نشد؟ آیا منافع تیم هایی خاص در میان بود که باید لحاظ می گشت؟

از سوی دیگر چرا به پرونده ای موازی و مشابه با همین پرونده باشگاه گل گهر توجه نشد و حکمی صادر نگشت. در آن پرونده هم بر اساس قوانین داخلی با موضوع بازیکن خارجی روبه رو هستیم. قاعدتاً رفتار و رای باید برای هر دو مشابه باشد. در آن پرونده تعییناً از سوی ناظر بازی اعلام شد که دو بازیکن تیم تهرانی بدون مجوز وارد بازی شده اند. اگر قانونی هست باید برای همه اجرا گردد و اگر قانونی نیست که آن رای چه طور صادر شد؟ چه قدرتی وجود دارد که می تواند یک جایی منجر به صدور رای بدون قانون گردد یا اینکه جلوی اجرای قانون را گرفته باشد؟ باشگاه نساجی تا به امروز بارها اعتراض نموده که چرا به شکایتش رسیدگی نمی گردد.

یکسری مسایل واضح و روشن وجود دارد که به آنها توجهی نشده و جای سوال دارد. درست در همین زمان هم پرسپولیس و سپاهان باید بر اساس یک رای در زمین بی طرف از هم میزبانی نمایند که این هم باز به سود تیم خاصی شده است که همه این ابهامات را موجب شده است.

بار دیگر تاکید می کنیم نتیجه این پرونده باید هر چه زودتر تعیین و اعلام گردد. بلاتکلیف بودن لیگ و تیم ها به چه قیمتی و به سود کیست؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13674

به "بیانیه اعتراضی باشگاه پرسپولیس به سرنوشت پرونده گل گهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه اعتراضی باشگاه پرسپولیس به سرنوشت پرونده گل گهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید