برگزاری جشنواره ایده ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه

به گزارش کنفرانس هکا، اولین جشنواره ایده ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه با مشارکت مردم در روزهای 28 الی 30 آبان ماه امسال در شهر ارومیهبرگزار می گردد.

برگزاری جشنواره ایده ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه

به گزارش خبرنگاران اولین جشنواره ایده ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه با مشارکت مردم در روزهای 28 الی 30 آبان ماه امسال در شهر ارومیه و با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه عمران ملل متحد، وزارت جهاد کشاورزی، طرح حفاظت از تالاب های ایران و شرکت ویرا پژوهان پویا در دو بخش رویداد استارتاپی و دریافت ایده ها و محصولات نوآورانه برگزار خواهد شد.

این جشنواره با هدف شناسایی و تعامل بیشتر با نوآوران و مخترعان و حمایت از آنان، شناسایی و ترویج روش های اصلاح الگوی مصرف آب و منابع طبیعی، شناسایی راهکارهای احیای دریاچه ارومیه و معرفی اثرات محیط زیستی ، مالی و اجتماعی خشک شدن دریاچه و یاری به راه اندازی و تقویت شرکت های فعال در حوزه فناوری های نوآورانه برگزار می گردد.

طرح حفاظت از تالاب های ایران به عنوان متولی اصلی برگزاری این جشنواره از سال 1384 به عنوان پروژه مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد آغاز به کار نموده است. این طرح نمونه ای از کوشش های انجام شده در جهت ارتقای مدیریت تالاب ها در کشور ایران به شمار می رود که بر استقرار مدیریت زیست بومی در سطوح ملی و محلی، فضای مناسب برای مشارکت ذی نفعان و تدوین و اجرای برنامه های مدیریت جامع برای تالاب های مهم کشور تمرکز نموده است.

اجرای موفقیت آمیز طرح های نمونه کشاورزی پایدار توسط طرح حفاظت از تالاب های ایران در سال های اخیر ، مقدمات آغاز پروژه جدیدی با نام الگوسازی مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه را از سال 1393 در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و در روستاهای پایلوت از استان های آذربایجان شرقی و غربی فراهم آورد. این پروژه تاکنون با تحت پوشش قراردادن اراضی کشاورزی و باغات 130 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، فضای مناسبی برای مشارکت جوامع محلی، دستگاه های دولتی محلی و سازمان های مردم نهاد در فرآیند احیای دریاچه ارومیه فراهم نموده و همانند کمربند سبزی در اطراف دریاچه ارومیه در حال انجام است.

قابل ذکر است محورهای اصلی جشنواره با در نظر دریافت اولویت های اجرایی دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی حوضه آبریز و ستاد احیای دریاچه ارومیه معین شده است که شامل توسعه طبیعت گردی و گردشگری جامعه محور، راهبردها، راهکارها و شیوه های نوآورانه کاهش 40 درصدی مصرف آب،نقش فناوری های مدرن ارتباطی در ارتقای مشارکت مردم در حفاظت و احیای محیط زیست و تالاب های کشور (ارومیه) و شناسایی و معرفی زنجیره های ارزش موثر بر بهبود اقتصاد خانوار روستایی و حفاظت از منابع حیاتی دریاچه ارومیه می گردد.

به گزارش دبیرخانه جشنواره ایده ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه، زمان ثبت و ارسال ایده ها تا 26 مهرماه و ثبت نام جهت شرکت در جشنواره 3 آبان ماه است و از ایده های برتر تقدیر می گردد و حمایت لازم جهت پیاده سازی و عملیاتی شدن آنها به عمل خواهد آمد. سامانه ثبت نام در جشنواره به آدرس الکترونیکی www.Iuif.ir قابل دسترسی برای کلیه نخبگان و علاقه مندان این حوزه است.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5657

به "برگزاری جشنواره ایده ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشنواره ایده ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید