برای استخراج کنندگان بیت کوین پروانه صادر گردد

به گزارش کنفرانس هکا، وزیر ارتباطات گفت: دولت چین برنامه ای برای حضور در عرصه استخراج رمز ارز در ایران ندارد اما در هر صورت بخش خصوصی و مردم چین ممکن است در این حوزه فعال بوده باشند.

برای استخراج کنندگان بیت کوین پروانه صادر گردد

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،محمد جواد جهرمی آذری اضافه کرد: قبل از اینکه ایران برای استخراج نمایندگان رمز ارز جذاب باشد بخش زیادی از استخراج رمز ارز در چین صورت می گرفت که اکنون به سمت ایران تغییر پیدا نموده است.

وی توضیح داد: به صورت مستند مدرکی از فعالیت چینی ها در ایران وجود ندارد اما من هم به صورت شفاهی این موضوع را شنیدم.

استخراج رمز ارز امروز پدیده ای رایج در جهان است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استخراج رمز ارز امروز پدیده ای رایج در جهان است تاکید نمود قیمت برق در ایران با قیمت جهانی آن قابل قیاس نیست هزینه هر کیلووات ساعت برق صنعتی در بعضی از کشورهای اروپایی 20 سنت است متوسط قیمت منطقه ای هم عدد بالایی است هم اکنون نیز برق صادراتی ما هم هر کیلووات حدود 9 تا 10 سنت است.

آذری جهرمی ادامه داد: هزینه تمام شده برق مصرفی در ایران به دلیل برخورداری کشور از منابع گازی که به صورت تقریباً رایگان در اختیار فراوری برق قرار می گیرد با سایر کشورها قابل قیاس نیست و قیمتی هم که عرضه می گردد متناسب با همان هزینه ها است.

وی توضیح داد: البته باید درامد مردم را هم در نظر گرفت این فرمول برای مصرف مردم ایران است تا مردم ایران هم توان پرداخت آن را داشته باشند اما به نسبت نرخ جهانی این عدد پایین است و شاید در حد نیم سنت باشد.

جذابیت ایران برای استخراج نمایندگان رمز ارز

وی با بیان اینکه استخراج رمز ارز احتیاجمند تجهیزات و برق است گفت: برق ایران برای کسانی که به دنبال استخراج رمز ارز هستند بسیار جذاب است این در شرایطی است که برای فراوری برق باید حجم زیادی از آب پشت سدها که حق مردم و کشاورزان است را مصرف کنیم.

آذری جهرمی اظهار کرد: اگر عده ای بخواهند از این برق بدون ضابطه استفاده نمایند و با نرخ مصرف خانگی استخراج رمز ارز نمایند و پول کلانی را هم به جیب بزنند مطلوب نیست اما این واقعیت را هم نباید نادیده گرفت که بخش زیادی از شبکه برق کشور و منابع فراوریی ما در ساعات غیر پیک آزاد است و استخراج رمز ارز به نوعی صادرات ارز به صورت مجازی محسوب می گردد یعنی اینکه بدون سرمایه گذاری و راه اندازی شبکه کلان انتقال برق، می توان با استفاده از استخراج رمز ارز این برق را به صورت مجازی صادر کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این موضوع احتیاجمند سیاستگذاری و تدوین مقررات است گفت: تدوین مقررات در دولت در حال اجرا است و قرار است که مکان هایی را در کشور در نزدیکی نیروگاه ها برای این کار در نظر بگیرم.

وی ادامه داد: اینکه در نیروگاه برق را فراوری کنیم و هزینه زیادی را برای انتقال آن پرداخت کنیم بخشی از آن هم در شبکه توزیع اتلاف گردد و در نهایت به دست کسانی که می خواهند در زمینه استخراج ارز کار نمایند برسد هزینه های ما را بالا می برد لذا احتیاج است که مزرعه های ویژه ای در نزدیکی نیروگاه ها برای این کار در نظر گرفته گردد.

آذری جهرمی گفت: از طرف دیگر نباید نرخ ارایه برق به این مراکز با نرخ مصرف عادی باشد با توجه به اینکه این افراد درامد بالای ارزی دارند نرخ برق باید متناسب با درآمد انها تصویب گردد.

برای استخراج نمایندگان رمز ارز پروانه قانونی صادر گردد

وی گفت: باید به فعالان این بخش پروانه فعالیت قانونی داده گردد و امتیازاتی برای آنها در نظر گرفته گردد تا آنها بتواند فعالیتشان را به صورت قانونی انجام دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه علیرغم کوشش های دولت تدوین قانون مقداری طول کشیده است تاکید نمود در این مدت واردات این نوع تجهیزات در گمرک ممنوع بوده است ولی اکنون می دانیم که حجم زیادی از این دستگاه ها وارد کشور شده است و خیلی از این تجهیزات هم در مراکز دولتی و غیر دولتی استفاده شده است حتی مورد داشتیم که بدون اطلاع مدیران در مراکز مخابراتی هم این تجهیزات نصب شده است.

آذری جهرمی توضیح داد: ارزیابی وزارت نیرو این است که 700 مگاوات برق کشور در حال حاضر برای استخراج رمز ارز استفاده می گردد این وضعیت در مرحله اول حقوق عامه مردم را تضیع می نماید چون از منابع گازی و آبی که اموال همه مردم است برای فراوری برق استفاده می گردد.

وی گفت: علاوه بر مقررات گذاری خاصی که باید در دولت انجام گردد کسانی هم که این کار را انجام می دهند باید کوشش نمایند خود را در چارچوب قانون و مقررات قرار دهند این موضوع باید سریعتر تعین تکلیف گردد این افراد شناسایی شوند و بر آنها نظارت صورت بگیرد و در ساعات های غیر پیک بتوانند کار نمایند.

چین شریک تجاری مهم ایران در حوزه فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دیدار خود با وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین گفت که از 35 میلیارد دلار مبادلات تجاری سالانه چین و ایران، حدود یک و نیم میلیارد دلار آن به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و الکترونیک مرتبط است که عدد قابل توجهی است چین شریک تجاری مهمی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ما به حساب می آید.

آذری جهرمی اضافه کرد: مبحث پیش روی جهان مبحث اقتصاد دیجیتال است که سهم بسیار بزرگی را از حجم مبادلات مالی و ایجاد ثروت در کشورها از آن خود خواهد با توجه به اینکه ایران هم در حوزه اقتصاد دیجیتال برنامه های اجرایی کاملی را تدوین نموده و در حال پیاده سازی و اجرا است فرصت های برای تعامل های بین الملل در نظر گرفته است که توسعه سطح همکاری ها با کشورهای منطقه و کشورهای دوست مد نظر بوده است که در دیدار با وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین مورد آنالیز نهاده شد.

جهرمی توضیح داد: مباحثی مانند همکاری های مشترک در ایجاد جهت ترانزیت شرق به غرب از جهت چین، پاکستان و ایران به سمت اروپا نیز در این نشست مورد آنالیز نهاده شد.

وی اضافه کرد: از چین هم دعوت کردیم در نمایشگاه الگام که 27 تیرماه در ایران برگزار می گردد شرکت کند که با پاسخ مثبت طرف چینی همراه بود.

وی گفت: پیشرفت های ایران در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی در سالیان اخیر موجب تحسین طرف چینی نهاده شد و ظرفیت و توانمندی هایی که در ایران و در میان جوانان ایرانی برای توسعه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات و نرخ رشد مالی بسیار خوبی که این بخش در سال های اخیر داشته است مورد توجه طرف چینی نهاده شد و به نظر می رسد فضای مثبتی برای افزایش سرمایه گذاری خارجی در این بخش باشد که اثرات این همکاری به صورت یک کمیته مشترک پیگیری خواهد شد.

حمایت اپسکو از توسعه همکاری های فضایی با ایران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در ادامه به شرکت در اجلاس تابستانه داووس در شهر دالیان چین اشاره نمود و گفت: این اجلاس فرصتی برای معرفی دانش متخصصان و جوانان ایرانی بود.

آذری جهرمی همچنین با اشاره به دیدار خود با رییس سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) گفت که در این نشست مروری بر همکاری های مشترک شد و همچنین بازدیدهایی هم از فعالیت های بخش خصوصی چین در زمینه فناوری اطلاعات انجام شد.

او گفت: توجه ما بیشتر به سمت افزایش همکاری ها با کشورهای دوست و کشورهای منطقه است چنین همکاری هایی در شرایط فشارهای مالی که به صورت یک جانبه آمریکا بر کشور ما وارد می نماید راهگشا خواهد بود و حوزه فناوری حوزه ای است که ظرفیت بزرگ شدن و حل بسیاری از مسائل کشور از جمله افزایش کارایی و بهره وری در زمینه های مختلف را دارد.

پلت فرم توسعه همکاری های جهانی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در خصوص همکاری با چین نیز گفت: آن چیزی که در چارچوب بین المللی در خصوص توسعه همکاری ها مطرح است دو پلتفرم استاندارد است ما توافق راه اندازی پلت فرم استاندارد را چند ماه پیش در ژنو با یونیدو به تفاهم رسیدیم و قرارداد همکاری های مشترک را امضا کردم به زودی این دو پلت فرم مستقر خواهد شد و استارتاپ ها و شرکت های فناوری اطلاعات ایران می توانند به وسیله این پلتفرم ها به بازار جهانی دسترسی داشته باشند و سرمایه گذاری جهانی را در کشور ما می تواند تسهیل کند.

وی توضیح داد: این پلت فرم بین المللی است و چینی ها هم عضو آن هستند و ما هم به آن می پیوندیم و استاندادرهای لازم برای توسعه همکاری های مالی در قالب سرمایه گذاری روی آنها تسهیل خواهد شد بنابراین پروتکل اختصاصی در این حوزه به صورت مشترک با چین نداریم و در همان قالب ارتباط بین المللی ارتباط خواهیم داشت و اگر ضروری باشد می توانیم این پلت فرم را به صورت اختصاصی راه اندازی کنیم ولی در حال حاضر چنین احتیاجی نیست.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4031

به "برای استخراج کنندگان بیت کوین پروانه صادر گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای استخراج کنندگان بیت کوین پروانه صادر گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید