امضای اولیه سند قانون اساسی سودان

به گزارش کنفرانس هکا، طرفین بحران در سودان امروز (یکشنبه) مراسم امضای اولیه سند قانون اساسی را با حضور میانجی گر اتیوپیایی برگزار کردند، منابع می گویند سند قانون اساسی به صورت رسمی در هفدم ماه جاری میلادی (26 مرداد) امضا خواهد شد.

امضای اولیه سند قانون اساسی سودان

شورای نظامی سودان و گروه های آزادی و تغییر امضای اولیه سند قانون اساسی را در خارطوم امضا کردند. این سند را از طرف شورای نظامی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) و از طرف گروه های آزادی و تغییر احمد الربیع امضا کرد.

مراسم امضای سند در سالن دوستی خارطوم در حضور محمد الحسن ولد لبات، میانجی گر اتیوپیایی و محمود دریر امضا شد.

منابع آگاه به رویترز گفتند، شورای نظامی و گروه های آزادی و تغییر به طور نهایی سند قانون اساسی را 17 اوت جاری امضا می نمایند.

منابع اضافه نمودند، 18 اوت تشکیل شورای حاکمیتی اعلام می گردد که قرار است طی دوره گذار سه ساله کشور را اداره کند و این دوره به برگزاری انتخابات ختم گردد.

همچنین قرار است نخست وزیر 20 اوت مشخص گردد و دولت اولین نشست خود را در 28 اوت برگزار کند. در عین حال اولین نشست مشترک کابینه و شورای حاکمیتی در اول سپتامبر برگزار خواهد شد.

منابع همچنین احتمال دادند، طبق توافق با گروه های آزادی و تغییر عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی کنونی ریاست شورای حاکمیتی را به مدت 21 ماه برعهده بگیرد.

این منابع اضافه نمودند، شورای نظامی هویت چهار تن از اعضای خود را که قرار است در شورای حاکمیتی مشارکت نمایند در کنار البرهان، محمد حمدان دقلو، یاسر العطا، شمس الدین الکباشی اعلام نموده و عضو پنجم را از بین جمال عمر یا صلاح عبدالخالق و بحری ابراهیم جابر انتخاب خواهد نمود.

فرستاده اتیوپیایی نیز پس از امضای اولیه سند مذکور گفت، سند قانون اساسی پایه گذار دوره انتقالی است که وظیفه آن تحقق صلح با گروه های مسلح خواهد بود.

وی اضافه نمود: امضای این سند امروز بیانگر همبستگی ارتش و ملت سودان است.

محمد حمدان دقلو نیز در این باره گفت، تمام کسانی را که جرمی در حق ملت و مردم مرتکب شوند قصاص عادلانه ای خواهیم کرد.

عمر الدقیر نماینده گروه های آزادی و تغییر هم تاکید نمود: امضای سند قانون اساسی به منزله لحظه ای تاریخی برای سودان است و صفحه ای جدید در مقابل کشور باز می نماید.

در این راستا حزب رئیس جمهوری سودان شب گذشته به توافق بر سر سند قانون اساسی واکنش نشان داد و گفت، حزب کنگره مردمی سودان سند مذکور را دو جانبه دانسته و متاسفانه شامل تمام گروه های اجتماعی و سیاسی نمی داند.

روز شنبه میانجی گر آفریقایی در سودان بیان کرد، شورای نظامی و گروه های آزادی و تغییر با تمام بندهای سند قانون اساسی موافقت کردند.

به همین دلیل، عربستان به عنوان اولین کشور از امضای اولیه سند قانون اساسی سودان استقبال کرد. ، ایسنا

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4581

به "امضای اولیه سند قانون اساسی سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای اولیه سند قانون اساسی سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید