اسطرخی عروس شاه دنیا

به گزارش کنفرانس هکا، اسطرخی نگین گردشگری شیروان است، روستایی زیبا در دامنه کوه شاه دنیا که محبوب گردشگران است.

اسطرخی عروس شاه دنیا

خبرنگاران : روستاگردی گزینه ای مجذوب نماینده برای تعطیلات نوروز است خصوصا کسانی که در شهرهای دور از زادگاه خود سانمایند و در ایان نوروز به منطقه خود سفر می نمایند . روستاگردی علاوه بر لذت و آشنایی با فرهنگ بومی مردم باعث رونق مالی روستاها نیز می گردد .یکی از روستاهای پیشنهادی ما برای نوروزگردی اسطرخی است.

این روستای زیبا در 28 کیلومتری جنوب شهر شیروان و در دهستان گلیان واقع شده است، مکانی که در دره ای نسبتا ژرف قرار گرفته و رودخانه ای از وسط آن می گذرد. این رودخانه روح نواز که از چندین چشمه کوچک و بزرگ تشکیل شده و پس از طی مسافتی کوتاه به آبشاری زیبا و بلند تبدیل شده و آب آن از ارتفاع 20 متری به ته دره سرازیر می گردد؛ هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید.

این آبشار که در بین اهالی به آبشار شارشار معروف است، بلندترین آبشار منطقه محسوب می گردد و اطراف آن یکی از منطقه ها ییلاقی و بسیار سرد در تابستان به شمار می رود.

روستای اسطرخی که در دامنه های شمالی کوه های شاه دنیا شیروان واقع شده است، در مسیر دسترسی به این آبشار، جهانگردان را به غارهای طبیعی و زیبایی رهنمون می نماید؛ غارهایی چون غار گلیان که از جمله دیدنی های مشهور شیروان محسوب می گردد.

مجموعه این زیبایی های طبیعی، این روستای دارای هزار نفر سکنه مهربان و صمیمی را به یکی از مجذوب نماینده ترین منطقه ها جهانگردی خراسان شمالی بدل نموده و با وجود اینکه کمتر از سایر منطقه ها جهانگردی این استان معرفی شده اما همه ساله هزاران جهانگرد را به خود جذب می نماید

دامنه شرقی و غربی روستای اسطرخی را درختانی انبوه فرا گرفته که بیشتر حالت جنگلی دارد و علاوه بر این در حدفاصل سرچشمه و آبشار تک درختی کهن و تنومند از گونه سرو کوهی وجود دارد که محیط ساقه آن حدود پنج متر است و طول عمر آن به بیش از 600 سال می رسد.

مجموعه این زیبایی های طبیعی، این روستای دارای هزار نفر سکنه مهربان و صمیمی را به یکی از مجذوب نماینده ترین منطقه ها جهانگردی خراسان شمالی بدل نموده و با وجود اینکه کمتر از سایر منطقه ها جهانگردی این استان معرفی شده اما همه ساله هزاران جهانگرد را به خود جذب می نماید.

البته از آنجا که شهرستان شیروان از سکونت گاه های اولیه قوم پارت به شمار می آید و دارای پیشینه کهن تاریخی است، روستای اسطرخی در نزدیکی سکونت گاه شیروان نیز روزگاری منزلگاه پارتیان بوده و به یقین چند هزار سال پیش نوای سم ستوران پارت ها با صدای آبشار این روستا درهم می آمیخته است.

اسطرخی یکی از روستاهای هدف جهانگردی است که در شهرستان شیروان استان خراسان شمالی واقع شده است. اسطرخی در 45 کیلومتری جنوب شهر شیروان و 93 کیلومتری بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) واقع شده است. شغل بیشتر مردم این روستا کشاورزی و دامپروری است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1402 بروزرسانی: 7 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15432

به "اسطرخی عروس شاه دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسطرخی عروس شاه دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید