اکنلو روستایی با قدمت 1000 ساله

به گزارش کنفرانس هکا، روستای اکنلو با قدمتی 1000 ساله از جمله روستاهای زیبای شهرستان کبودراهنگ بوده که در سال 1391 به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان همدان معرفی شده است.

اکنلو روستایی با قدمت 1000 ساله

به گزارش خبرنگاران، اکنلو در فاصله 138 کیلومتری استان همدان، 73 کیلومتری کبودراهنگ و 32 کیلومتری بخش شیرین سو در دهستان مهربان علیا واقع است و با جمعیتی افزون بر 1800 نفر شامل 541 خانوار از پرجمعیت ترین روستاهای بخش شیرین سو کبودراهنگ به شمار می رود.

چشمه های متنوع در دل کوه ها، جنگل های سرسبز، گستردگی باغات و تاکستان های انگور با کوه ها و منظره ها طبیعی بکر و زیبا، گونه های درختی برافراشته و سرسبز و نیز مکان های تاریخی مانند قلعه ساره، حمام تاریخی و مرکز تحقیقات انیستو پاستور بی نظیرترین اکوسیستم را با طبیعت چشم نواز و منحصربفرد در این روستا رقم زده است.

روستایی که نه تنها از لحاظ طبیعت بکر، زیبا و سرسبز شهره بوده بلکه با داشتن اهالی فهیم و میهمان دوست و خون گرم با فرهنگی غنی همه ساله به ویژه در ایام نوروز و شهریورماه پذیرای هزاران گردشگر طبیعت دوست از استان های مختلف است.

انگورهای متنوع از فخری، صاحبی، شیرازی و یاقوتی و فرآورده های مختلف انگور از شیره، کشمش، مویز و سرکه و نیز انواع میوه و گردو از جمله محصولات کشاورزی شاخص این روستا به شمار می رود، ضمن اینکه گوسفند نژاد مهربان این روستا که از پوست و گوشت آن در صنایع مختلف استفاده می گردد، دارای معروفیت فراوانی است.

طی چهار سال گذشته هر ساله در اواخر شهریورماه جشنواره بومی محلی انگور و صنایع دستی روستای هدف گردشگری اکنلو برگزار می گردد که این امر نیز موجب شده گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی، این روستا را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری خود لحاظ نمایند.

گردشگرانی که روستای هدف گردشگری اکنلو را برای مسافرت و ده گردی انتخاب می نمایند، به طور قطع از صرف غذای محلی اِی ران شوربا ثبت شده این روستا در لیست ملی آثار ناملموس کشور غافل نخواهند شد.

کلوچه و نان محلی، انواع آش، تولیدات صنایع دستی روستا، برند اصیل فرش مهربان، لبنیات محلی و عسل، انگور، شیره، سرکه، پوست و گوشت و پشم گوسفند مهربان، انواع میوه ها و گردو را می توان از جمله سوغاتی های این روستا دانست.

علاوه بر آن، آنچه که این روستا را بیش از هر روستای دیگری منحصربفرد نموده، معروفیت این روستا به روستای پرفسور بالتازار است.

شیوع موج سوم اپیدمی طاعون در سال 1331 و حضور و سکونت یک پزشک و اپیدمیولوژیست حاذق فرانسوی به نام مارسل بالتازار در این روستا به منظور تحقیق در رابطه با این بیماری و تأسیس پایگاه تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران به دلیل تحقیقات پزشکی به وسیله وی در اکنلو موجب شد که این روستا از همان زمان یکی از روستاهای متفاوت گردد و امروز این روستا را به نام روستای پرفسور بالتازار بشناسند.

هر ساله بیش از 10 تا 15 مورد کارگاه ملی و بین المللی در این روستا برگزار می گردد ضمن اینکه همزمان با رویداد 2018 در سال 97 روستای اکنلو میزبان 16 کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی دنیا در یک دوره هشت روزه بود.

روستای اکنلو با دارا بودن زیرساخت های لازم همانند اینترنت پرسرعت، فیبرنوری، آب، برق، گاز و تلفن دارای 32 معبر بوده که هر یک از این معابر و خیابان ها به نام محققان انستیتو پاستور ایران نامگذاری شده ضمن اینکه پنج معبر و خیابان و کوچه به نام شهدای روستاست.

شغل بیشتر اهالی روستا کشاورزی، دامداری، باغداری و جنگل داری بوده و سبقه روستای اکنلو از نظر فرهنگی تأثیر بالایی در تحصیلات اهالی روستا داشته است به طوریکه این روستا علاوه بر مشاغل مختلف چون استاد و معلمی چندین پزشک تحویل جامعه داده و در استان و یا خارج از استان مشغول به طبابت هستند.

روستای اکنلو سالانه پذیرای 4000 هزار مسافر است

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کبودراهنگ، روستای اکنلو سالانه به طور تقریبی دارای 3000 تا 4000 نفر گردشگر و مسافر است.

مهدی غلامی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: روستای علیصدر و اکنلو یکی از دو روستای مهم گردشگری شهرستان کبودراهنگ بوده که متأسفانه فاقد خانه بوم گردی هستند اما در این روستاها واحدهای اسکان موقت و خانه های مسافر دارای فعالیت است.

وی با اشاره به روستای اکنلو معروف به روستای پرفسور بالتازار اظهار کرد: حمام قدیمی روستای اکنلو مربوط به دوران قاجار، قنات پرآب و گوارای روستا، جنگل های 150 هکتاری، بافت سنتی و زیبا در پای کوه همراه با منظره ها طبیعی و کوه های یکنواخت و باغات انگور و نیز پایگاه تحقیقاتی انستیتو پاستور از جمله جاذبه های روستای اکنلو به شمار می رود.

وجود موزه پزشکی از وسایل به جامانده از پرفسور بالتازار

وی بیان نمود: در سال 1331 که دکتر بالتازار برای تحقیقات پزشکی و شناسایی و درمان طاعون به روستای اکنلو می آید، بعضی از وسایل به جامانده از وی از آن دوران جمع آوری، گردآوری شده و به وسیله انستیتو پاستور ایران یک موزه داخلی پزشکی در سال 92 در پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید اکنلو راه اندازی می گردد.

غلامی اضافه نمود: این موزه پزشکی مربوط به وزارت بهداشت و انستیتو پاستور ایران بوده و به دلیل جانمایی موزه در مرکز تحقیقاتی پزشکی اکنلو بازدید عمومی ندارد و باید برای بازدید با این پایگاه تحقیقاتی پزشکی هماهنگی گردد.

وی با اشاره به غذای محلی ای ران شوربا روستای اکنلو یادآور شد: غذای محلی ای ران شوربا در سال 95 به شماره 11701 ثبت لیست ملی آثار ناملموس کشور شده است.

غلامی به نحوه پخت این غذا نیز اشاره نمود و گفت: شکل کلی این غذا شبیه آبگوشت است اما علاوه بر مواد داخل آبگوشت، دوغ محلی، روغن حیوانی و آرد نیز به این غذا افزوده می گردد.

روستای اکنلو خانه بوم گردی ندارد

وی با بیان اینکه ایجاد خانه بوم گردی در روستای اکنلو به واسطه جاذبه های گردشگری روستا توجیه مالی خوبی خواهد داشت، مطرح نمود: این روستا فعلاً تنها دارای دو خانه اسکان موقت برای گردشگران و مسافران بوده و خانه بوم گردی ندارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کبودراهنگ یادآور شد: یک یا دو نفر برای راه اندازی خانه بوم گردی در روستای اکنلو متقاضی بودند که خانه های پیشنهادی آنها برای راه اندازی خانه بوم گردی ایمنی لازم را نداشت و مورد تأیید قرار نگرفت.

دهیار روستای اکنلو هم در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: روستای اکنلو در فصل بهار و تابستان معمولاً دارای بیشترین مسافر و گردشگر است.

علیرضا زارعی بیان نمود: شهرستان کبودراهنگ دارای 1280 هکتار باغات انگور بوده که از این مقدار سطح باغات انگور بیش از 100 هکتار آن به روستای اکنلو اختصاص دارد و انگور از جمله محصولات باغی مهم روستا به شمار می رود.

اکنلو آماده استقبال از میهمانان نوروزی است

وی با اشاره به اینکه روستای اکنلو آماده استقبال از میهمانان و گردشگران نوروزی 1403 شده است، توضیح داد: در نوروز سال جاری برنامه های ویژه ای با توجه به نوروز و ایام ماه مبارک رمضان در این روستا پیش بینی شده که استقبال از نوروز و برگزاری بازی های بومی محلی از جمله این برنامه ها برای این روستاست.

به گزارش ایسنا، شهرستان کبودراهنگ دارای 236 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی بوده که تا به امروز 129 اثر آن ثبت لیست آثار ملی کشور شده است ضمن اینکه چندین بازی بومی محلی و غذای محلی شهرستان نیز برای ثبت در لیست آثار ناملموس کشور در دست پیگیری است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 27 اسفند 1402 بروزرسانی: 27 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16087

به "اکنلو روستایی با قدمت 1000 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکنلو روستایی با قدمت 1000 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید