از مراکز غیر مجاز کپسول اکسیژن نخرید!

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل استاندارد استان تهران تاکید نمود که شهروندان تا حد امکان از نگهداری سیلندر اکسیژن در منزل خودداری نمایند، اما در صورت اجبار حتما آن را از مراکز دارای گواهینامه تهیه و شارژ نمایند، آزمون دوره ای را هر پنج سال یکبار در آزمایشگاه های معتبر انجام دهند و به هیچ عنوان سیلندری که در بازار فروخته می گردد، نام و نشان ندارد و شرکت شارژ نماینده آن تعیین نیست و معلوم نیست تست آزمون دوره ای آن اجرا شده یا نه را نخرند.

از مراکز غیر مجاز کپسول اکسیژن نخرید!

محمودرضا طاهرمحمدی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: برای نگهداری سیلندر اکسیژن در منزل باید استانداردهایی در زمینه انبارش، جابجایی و نگهداری رعایت گردد، اما به طور کلی توصیه می گردد که تا حد امکان این وسیله در منزل نگهداری نگردد. همچنین سیلندر اکسیژن حتماً باید توسط یک زنجیر نگهدارنده در محل فیکس گردد.

وی اضافه نمود: از طرف دیگر طبق گزارش هایی که به ما رسیده، اخیراً بعضی مراکز غیر مجاز سیلندرها را با حجم کمتر و به صورت غیر استاندارد شارژ می نمایند و به مردم می فروشند. بتوصیه ما به شهروندان این است که به هیچ عنوان از سیلندر غیر استاندارد استفاده ننمایند و به این نکته توجه نمایند که شارژ سیلندرها هم مشمول رعایت مقررات استاندارد است و باید از سوی شارژ نمایندگان مجاز که توسط سازمان ملی استاندارد برای آنها گواهینامه صادر شده انجام گردد.

مسئولیت آزمون دوره ای سیلندر اکسیژن به عهده مالک است

این مقام مسئول در ادامه با تاکید بر این که دارندگان سیلندر اکسیژن پیش از شارژ باید مطمئن شوند که آزمون دوره ای روی سیلندر اجرا شده باشد، گفت: بنابراین اگر فردی به دلیل داشتن بیماری خاص مجبور به استفاده از سیلندر اکسیژن در منزل است، باید حتماً سیلندر اکسیژن را از محل های مجاز دارای گواهی استاندارد تهیه کند و از تاریخ آزمون دوره ای آن بیش از پنج سال نگذشته باشد.

نکاتی که باید برای نگهداری سیلندر اکسیژن بدانیم

طاهرمحمدی با بیان اینکه سه استاندارد در زمینه گازهای اکسیژن وجود دارد، گفت: استاندارد شماره 3240 برای فراورینمایندگان گاز اکسیژن طبی طراحی شده و شرایط فراوری اکسیژن را تعیین می نماید و اجباری هم هست. استاندارد 6792 مربوط به آزمون دوره ای سیلندر اکسیژن است و در آن گفته شده که مسئولیت آزمون دوره ای هر پنج سال یکبار به عهده مالک آن است. استاندارد 7566 هم مربوط به شرایط انبارش، جابجایی و نگهداری سیلندر است که یک استاندارد تشویقی است. همچنین در زمینه شرایط نگهداری، شهروندان می توانند با تماس با سامانه 1517 اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

به گزارش خبرنگاران، جست جو در استانداردهای ذکر شده از سوی مدیرکل استاندارد استان تهران نشان می دهد که بعضی از مهم ترین نکات در نگهداری سیلندر اکسیژن این است که حتما سیلندرهای پر و خالی گاز اکسیژن و دیگر گاز های طبی، در مکان های مجزا از هم نگهداری گردد. محیط انبار، خشک و دارای تهویه مناسب باشد و ساختار آن مقاوم به حریق باشد. دمای محوطه انبار نباید به بیش از 65 درجه سانتی گراد برسد. نباید به منظور حرکت دادن سیلندر، آن را در مکانهای افقی غلطاند یا کشید. باید از افتادن یا به هم خوردن شدید سیلندرها یا برخورد سیلندر با دیگر سطوح جلوگیری گردد و موارد دیگر.

وی همچنین تاکید نمود که مردم به هیچ عنوان سیلندری که در بازار فروخته می گردد، نام و نشان ندارد و شرکت شارژ نماینده آن تعیین نیست و معلوم نیست تست آزمون دوره ای آن اجرا شده یا نه را نخرند. در مواردی ممکن است سیلندرهای غیر استاندارد به صورت اجاره ای هم در اختیار مردم قرار داده گردد که تاکید می کنیم از این کار خودداری نمایند، چرا که هر لحظه احتمال انفجار این گونه سیلندر وجود دارد.

تحقیقات آتش سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر هنوز تمام نشده است

مدیرکل استاندارد استان تهران در پاسخ به اینکه آیا سازمان ملی استاندارد بر شیوه نگهداری سیلندرهای اکسیژن در بیمارستان ها نظارت می نماید؟ توضیح داد: این استاندارد تشویقی است و نظارتی انجام نمی گردد. ما به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام کردیم که یکی از وظایف هر مرکز بهداشت و بیمارستانی که از این سیلندرها استفاده می نماید، این است که مطابق استاندارد 7566 انبارش و جابجایی سیلندرها را انجام دهند. البته این استاندارد اجباری نیست، اما واحدها برای حفظ ایمنی و سلامت خودشان باید آن را رعایت نمایند. همچنین این مراکز برای تهیه سیلندرهای اکسیژن باید حتما استانداردهای یاد شده در زمینه آزمون دوره ای را در نظر بگیرند.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا بعد از آتش سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر بحثی درباره اجباری شدن استاندارد انبارش و نگهداری سیلندهای اکسیژن مطرح شده است یا خیر؟ توضیح داد: در این زمینه حرف و حدیث های زیادی وجود دارد. هنوز تحقیقات به خاتمه نرسیده و آنالیز سیلندرهای اکسیژن هم در حال اجرا است. در این زمینه باید اخبار را از مرجع رسمی پیگیری کنیم و من در حال حاضر نمی توانم در این زمینه نظری ارائه دهم.

به گزارش خبرنگاران، تیر ماه سال جاری آتش دریافت کپسول های اکسیژن و چند انفجار پیاپی سبب آتش سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر واقع در خیابان شریعتی تهران شد که در این حادثه 19 نفر جان باختند و 13 نفر هم مصدوم شدند. البته طبق اعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شرایط ایمنی این ساختمان از سال 1394 تا به امروز آنالیز شده بود و حدود چهار اخطار در زمینه توجه به ایمنی این ساختمان صادر و دستور العمل های لازم نیز در این خصوص ارایه شده بود. نگهداری غیر اصولی مواد و تجهیزات خطرناک، بی توجهی به راه های خروج، سیستم برق و... از مواردی بوده که در دستور العمل های ابلاغ شده ذکر شده بود.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 11559

به "از مراکز غیر مجاز کپسول اکسیژن نخرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مراکز غیر مجاز کپسول اکسیژن نخرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید