آمریکا در تبادل زندانیان باید جدیت نشان دهد

به گزارش کنفرانس هکا، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با شبکه آمریکایی سی بی اس مواضع ایران را درباره مبادله زندانیان آمریکایی و ایرانی تشریح کرد.

آمریکا در تبادل زندانیان باید جدیت نشان دهد

به گزارش ایسنا، شبکه سی بی اس ویدئوی بخش کوتاهی از گفت وگوی خبرنگار این شبکه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که نسخه کامل آن یک شنبه پخش خواهد شد، را منتشر کرد که در آن ظریف در پاسخ به خبرنگار این شبکه که پرسیده بود چرا برای نشان دادن جدیت حداقل پنج تن از افرادی را که در این زندانی هستند آزاد نمی کنید، گفت: این ما نیستیم که باید از خود جدیت نشان دهیم؛ ما این کار را با پایبندی به توافق هسته ای انجام داده ایم. این آمریکا است که باید از خود جدیت نشان دهد.

ظریف همچنین در ادامه برای تشریح اختیارات خود درباره آزادی یک زندانی ایرانی-آمریکایی به نام باقر نمازی که از آن نام برده شد و ادعا شد که به امکانات درمانی دسترسی ندارد گفت: من مسئول سیاست خارجی هستم و نمی توانم در تصمیمات دادگاهی دخالت کنم و تنها در صورتی امکان مداخله برایم وجود دارد که پیشنهاد مبادله (مبادله زندانیان) در کار باشد. من به عنوان وزیر امور خارجه نمی توانم در دادگاه ایران مداخله کنم و تنها به صورت یک شخص بر اساس امور بشردوستانه می توانم مشارکت داشته باشم و این کار را هم می کنم. اما به عنوان یک وزیر جایگاهی در یک دادگاه ایرانی ندارم مگر اینکه در حال تبادل ایرانیانی باشم که از نظر ما به اشتباه در آمریکا یا جاهای دیگر زندانی هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که با چه کسی درباره این چیزها می خواهید مذاکره کنید گفت: ما با هر کسی که به ایران احترام بگذارد و با این مسئله کنار بیاید مذاکره می کنیم. ما مسئله ای با اُبرین (مسئول امور گروگان های آمریکا) نداریم اما تا زمانی که از ما نخواهند کسی را به عنوان مذاکره نماینده گروگان های خودمان معرفی کنیم تا درباره گروگان های ایرانی در زندان های آمریکا مذاکره نمایند، کاری با مذاکره نماینده آمریکایی نداریم.

وی اضافه کرد: آمریکا نمی تواند خود را در موقعیت اخلاقی متفاوتی قرار دهد. این کشور ایرانیانی را (در زندان) در آلمان و در استرالیا دارد که بیمار بوده و هیچ جرمی مرتکب نشده اند.

ظریف سپس در پاسخ به اظهارات خبرنگار این شبکه که با نام بردن از بعضی افراد با ملیت آمریکایی که در ایران زندانی هستند گفت که وکلا بر این عقیده اند که آن ها جرمی مرتکب نشده اند تشریح کرد: اینها مواردی هستند که ما باور داریم زندانیان ما به دلایل ساختگی در زندان هستند و آمریکا نیز بر این عقیده است که زندانیان این کشور در ایران به دلایل ساختگی در زندان هستند؛ پس بیایید درباره این بحث نکنیم چراکه من به اندازه کافی برای جلوگیری از جنگ، غلبه بر کوشش آمریکا برای جلوگیری از مشارکت ما در آن چه به طور قانونی از آن ایران است یعنی روابط مالی متعارف، بار مسئولت بر دوش دارم. بنابراین تبادل افراد بی گناهی (که در زندان هستند) را به عنوان بخشی از وظایف وزیر امور خارجه و برای بازگشت افراد به خانه انجام می دهم.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2960

به "آمریکا در تبادل زندانیان باید جدیت نشان دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در تبادل زندانیان باید جدیت نشان دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید