آغاز کشت قراردادی سیب زمینی و برنج از سال آینده

به گزارش کنفرانس هکا، تهران (پانا) - سرپرست معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد از سال آینده کشت قراردادی سیب زمینی و برنج در دستور کار قرار داده می شود.

آغاز کشت قراردادی سیب زمینی و برنج از سال آینده

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، محمد قربانی، معاونت برنامه ریزی و مالی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اجرای کشاورزی قراردادی در کشور اظهار کرد: تا به امروز کشاورزی قراردادی برای محصولات صنعتی مانند چغندرقند، کلزا و پنبه انجام شده است و در دولت سیزدهم ما از اوایل آبان ماه، کشاورزی قراردادی گندم را هم شروع کرده ایم و 250 هزار هکتار گندم به صورت قراردادی کشت شده است.

وی با بیان این که برای سال آینده هم کشت قراردادی سیب زمینی و برنج را در دستور کار قرار داده ایم، اضافه نمود: دستورالعمل کشت قراردادی برنج هفته آینده ابلاغ می شود که در ارتباط با ارقام اصلاح شده است.

قربانی با بیان این که استفاده از روش های مالی برای کشاورزی قراردادی را در دستور کار قرار داده ایم، گفت: شرکت های پشتیبان، بانک ها و موسسات از این طرح حمایت خواهند کرد تا افرادی که اقدام به کشاورزی قراردادی می کنند، بخصوص بخش خصوصی که رکن اصلی در کشاورزی قراردادی است، قرارداد را به بانک ها و موسسات اعتباری ببرند و بر مبنای آن تسهیلات دریافت کنند که این تسهیلات برای خرید سم، کود و بذر خواهد بود.

گفتنی است براساس تعریف سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، کشاورزی قراردادی یک نوع سیستم تولید در کشاورزی است که مطابق توافقی بین خریدار و کشاورز انجام شود و در قرارداد شرایط تولید و بازاریابی محصول ذکر می شود. کشت قراردادی، قرارداد مبتنی بر تولید است، به عبارت دیگر بر اساس قراردادی بین خریدار و کشاورز تولید محصول انجام می شود. در این نوع سیستم تولید، خریدار که معمولا شرکت ها و صنایع غذایی هستند موظف به تعیین بهترین الگوی کشت، تامین نهاده های تولید با قیمت مناسب، آموزش کشاورزان و بازاریابی هستند و کشاورزان فارغ از دیگر دغدغه ها تنها باید تمرکز خود را بر برنامه ریزی برای کشت محصول با بالاترین کیفیت و حداقل بودجه بگذارند. نتایج آن نیز کاهش ریسک تولید و بازار و ثبات در آمد برای کشاورز و سود برای خریدار است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13757

به "آغاز کشت قراردادی سیب زمینی و برنج از سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز کشت قراردادی سیب زمینی و برنج از سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید