9 علت برای اینکه عاشق کربوهیدرات سالم باشید

به گزارش کنفرانس هکا، همواره شنیده ایم که کربوهیدرات دلیل اصلی چاقی و بعضی بیماری هاست و با حذف آن از رژیم غذایی می توانیم به سلامت و تناسب اندام برسیم. اما این آسیب ها از طرف همه کربوهیدرات ها به بدن نمی رسد، بلکه فقط کربوهیدرات های تصفیه شده هستند که چنین مشکلاتی را برای شما ایجاد می نمایند. مصرف کربوهیدرات سالم برعکس تصور عمومی می تواند به عنوان یک منبع غذایی غنی برای بدن شما عمل کند. به همین دلیل باید کربوهیدرات های سالم و ناسالم را از هم تفکیک کنیم.

9 علت برای اینکه عاشق کربوهیدرات سالم باشید

در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است با 9 دلیل علمی آشنا شوید که نشان می دهد مصرف کربوهیدرات سالم بسیار برای بدن مفید است و باید حتما در برنامه غذایی تان قرار داشته باشد.

1. کربوهیدرات سالم آنقدرها هم چاق نماینده نیست

دانشمندان در گذشته اعلام نموده بودند که کربوهیدرات ها بیشتر از چربی و پروتئین باعث چاقی بدن می شوند. آن ها بر این باور بودند که مصرف کربوهیدرات باعث افزایش سطح انسولین در خون و ذخیره کالری به صورت چربی می گردد و همین دلیل اصلی چاقی است. اما امروزه متوجه شده اند که این یک باور اشتباه است.

مطالعات بسیاری نشان داده اند که هیچ ارتباط معناداری بین مصرف کربوهیدرات سالم و چاقی وجود ندارد. پس با حذف کربوهیدرات های تصفیه شده مثل قند و جایگزینی آن با کربوهیدرات های سالم حاوی فیبر بالا می توانید یک رژیم تغذیه ای سالم داشته باشید. پس می توان گفت کیفیت کربوهیدراتی که می خورید بر سلامت و تناسب اندام شما تاثیر مستقیم دارد.

2. غذای اصلی انسان های اولیه کربوهیدرات بوده

تحقیقات نشان داده است که انسان های اولیه ععلاوه بر گوشت شکار، غذاهای غنی از کربوهیدرات مثل سبزیجات ریشه ای، جبوبات و حتی غلات پخته هم مصرف می نموده اند. کربوهیدرات های پخته نه تنها مغذی تر بودند، بلکه برای یک شکارچی گرسنه مجذوب نماینده تر هم به نظر می رسیدند. این نظریه با شواهد بیولوژیکی درباره فراوری نسخه های اضافی ژن آمیلاز به وسیله انسان های اولیه هم خوانی دارد و نشان می دهد که این آنزیم برای هضم کربوهیدرات های نشاسته ای در بدن آن ها فراوری می شده است.

جالب است بدانید که این تغییر در DNA مدت ها قبل از آغاز کشاورزی به وسیله انسان رخ داده است. موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد سوخت سلول های بدن است. تک تک سلول های بدن شما با گلوکز کار می نماید. .گلوکز نوعی قند کربوهیدراتی است و همین دلیلی بر مصرف کربوهیدرات ها به وسیله انسان های اولیه است. پس برای اینکه تغذیه ای مطابق سلیقه بدنتان داشته باشید، حتما باید مصرف کربوهیدرات سالم را در برنامه غذایی روزانه تان بگنجانید.

3. حساسیت به گلوتن اصلا رایج نیست

گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار وجود دارد و شما با حذف کربوهیدرات از رژیم غذایی، گلوتن را هم از رژیم غذایی خود حذف می کنید. رژیم غذایی بدون گلوتن برای افراد مبتلا به سلیاک یا سایر بیماری های خودایمنی لازم است و افرادی هم که نسبت به گلوتن غیرسلیاک حساسیت دارند یا درگیر مشکل عدم تحمل گندم هستند هم از این رژیم پیروی می نمایند.

اما جالب است بدانید که مطالعات صورت گرفته نشان داده است که تعداد بسیار کمی از افراد نسبت به گلوتن حساسیت دارند. در مطالعه ای که در سال 2015 روی 59 شرکت نماینده که معتقد بودند به گلوتن حساسیت دارند انجام شد، معین شد که فقط 3 نفر از آن ها واقعا نسبت به گلوتن حساسیت داشتند!

تحقیقات مختلف نشان داده است شرایطی که به عنوان حساسیت به گلوتن غیرسلیاک شناخته می گردد اصلا حساسیت به گلوتن نیست، بلکه به نظر می رسد فروکتان (فیبر موجود در گندم) باعث ایجاد این مشکل است. فروکتان در این افراد علائمی مثل گاز، اسهال و معده درد ایجاد می نماید و برای برطرف مشکل فقط کافی است گندم یا مواد غذایی حاوی فروکتان از رژیم غذایی شان حذف گردد.

4. فیبر یک کربوهیدرات سالم و مفید برای سلامتی است

تقریبا همه به این موضوع مطلع هستید که مصرف فیبر برای سلامتی مفید است. اما احتمالا فراموش می کنید که اغلب فیبرهای غذایی از کربوهیدرات ساخته شده اند و با قطع مصرف کربوهیدرات، حفظ وزن ایدئال و سلامتی قلب خود را به خطر می اندازید. فیبر با افزایش زمان هضم و جذب مواد غذایی می تواند به کاهش وزن و بهبود سلامت یاری کند.

5. باکتری های روده برای تامین انرژی به کربوهیدرات احتیاج دارند

حفظ تعادل بین باکتری های مفید و مضر روده می تواند از ابتلا به بیماری های مختلف روحی و جسمی جلوگیری کند. باکتری های مفید روده برای رشد به کربوهیدرات احتیاج دارند تا از تخمیر آن ها انرژی مورد احتیاجشان را تامین نمایند. پس فیبر محلول یک ماده مغذی مهم برای بدن است. برخی از حبوبات و جو دو سر منابع غنی از کربوهیدرات هایی هستند که این باکتری ها به آن احتیاج دارند.

6. حبوبات یک غذای فوق العاده است

همانطور که اشاره کردیم حبوبات منبع طبیعی سرشار از کربوهیدرات سالم هستند که متأسفانه در اغلب رژیم های کم کربوهیدرات وجود ندارند. این ماده غذایی منحصربه فرد منبعی غنی از پروتئین، فیبر، انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. بعلاوه حاوی کالری بالایی است که می تواند انرژی بدن شما را تامین کند.

7. قطع کربوهیدرات تاثیر ورزش را بیشتر نمی نماید

برعکس تصور عمومی، قطع کربوهیدرات باعث افزایش تاثیرگذاری ورزش روی بدن ورزشکاران نمی گردد. در مطالعه ای که روی دوچرخه سواران انجام شد معین شد گروهی که کربوهیدرات بیشتری مصرف می کردند سرعت و قدرت بدنی بیشتری نسبت به گروهی داشتند که از رژیم غذایی کم کربوهیدرات پیروی می کردند.

8. کربوهیدرات سالم باعث آسیب مغزی نمی گردد

نظریه ای وجود دارد که می گوید مصرف کربوهیدرات باعث ایجاد التهاب در مغز می گردد. این نظریه هیچ اساس علمی ندارد و کاملا اشتباه است. کربوهیدرات سالم و غلات کامل سرشار از منیزیم و فیبر هستند که هر دو در کاهش التهابات نقش موثر دارند. در تحقیقاتی که روی رژیم غذایی مدیترانه ای صورت گرفته معین شده است که مصرف گسترده غلات در این رژیم با کاهش روند زوال عقل مرتبط با افزایش سن و بعلاوه کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کاملا ارتباط دارد. در مقابل، مصرف زیاد کربوهیدرات های تصفیه شده و خوراکی های فرآوری شده حاوی قند اضافی می تواند به روند هر دو بیماری سرعت دهد. پس تغییر سبک زندگی و جایگزینی کربوهیدرات سالم با کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند سلامت فکر و مغز شما را تامین کند.

9. جمعیت های با طول عمر بالا بیشتر از دیگران کربوهیدرات مصرف می نمایند

افراد در نقاط خاصی از دنیا، مثلا ژاپن، بسیار بیشتر از حد نرمال عمر می نمایند. ساکنین جزیره اوکیناوا در ژاپن بیشترین جمعیت بالای 100 سال را در دنیا دارند و به عقیده دانشمندان، این موضوع ارتباط مستقیم با رژیم غذایی آن ها دارد. سیب زمینی شیرین، سببزیجات سبز و حبوبات بیشترین مواد غذایی است که مردم این جزیره مصرف می نمایند.

شرایط در جزیره یونانی ایکاریا هم به همین شکل است و از هر 3 نفر، یک نفر تا 990 سالی عمر می نماید. رژیم غذایی مردم این منطقه هم شامل حبوبات، سیب زمینی و نان است. پس می توان اینطور نتیجه گرفت که کربوهیدرات نه تنها برای بدن شما مسئله ای ایجاد نمی نماید، بلکه باعث افزایش سلامتی و طول عمر هم می گردد.

مرور کلی

همواره این اصل را به خاطر بسپارید که غذاهای فرآوری شده ناسالم هستند و ارزش غذایی کمی دارند، در مقابل غذاهای طبیعی سالم و سرشار از مواد مغذی هستند. با تکیه بر این اصل می توانید بدون حذف مواد غذایی اصلی، مثل کربوهیدرات های سالم، یک رژیم غذایی سالم تنظیم کنید که بدن، مغز و فکر شما را در برترین حالت قرار می دهد.

منبع: HealthLine

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 بهمن 1402 بروزرسانی: 3 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14473

به "9 علت برای اینکه عاشق کربوهیدرات سالم باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 علت برای اینکه عاشق کربوهیدرات سالم باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید