8 روش برای اینکه فریب تصاویر هوش مصنوعی را نخورید!

به گزارش کنفرانس هکا، با ظهور فناوری های پیشرفته مثل هوش مصنوعی، ایجاد تصاویر مشابه واقعیت ساده تر شده است. این موضوع باعث شده تا تشخیص تفاوت بین عکس های واقعی و عکس ساخته شده به وسیله هوش مصنوعی دشوارتر گردد. پیشرفت مدل های فراوری کننده تصویر مانند Dall-E 2، Midjourney، Google Gemini و سایرین منجر به ایجاد تعداد بسیار زیادی از تصاویر غیر واقعی شده، این تصاویر معمولا با تصاویری که با دوربین و به صورت واقعی گرفته شده تفاوت زیادی ندارد. با این مقاله از خبرنگاران همراه باشید تا به شما 8 روش برای شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی از تصاویر واقعی را نشان دهیم.

8 روش برای اینکه فریب تصاویر هوش مصنوعی را نخورید!

شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی: عنوان تصویر، توصیف، و تجزیه و تحلیل نظرات

یکی از مراحل اولیه در تشخیص یک تصویر فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی، آنالیز مواردی مثل عنوان، شرحات و نظرات آن است. سازندگانی که از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می نمایند اغلب به طور مستقیم اعلام می نمایند که تصویر به وسیله هوش مصنوعی فراوری شده است. آنها بعلاوه ممکن است ابزارهایی را که استفاده نموده اند به صورت لیست اعلام نمایند، مثلا در کپشن ذکر نماینده در ساخت این تصویر از ابزار های DALL-E، Midjourney، Stable Diffusion استفاده شده است.

علاوه بر این، می توانید هشتگ های یک تصویر را نیز آنالیز کنید، زیرا بعضی سازندگان دوست دارند هشتگ هایی نظیر AIimage# یا AIgenerated# یا چیزی شبیه به آن را بیان نمایند. بعلاوه می توانید در پی هشتگ برای نام ابزارهایی مانند Dalle2 ،#Midjourney ،#GoogleGemini# و موارد دیگر باشید.

یکی دیگر از موارد سریع برای شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی، این است که نظرات روی تصویر را آنالیز کنید. اگر بحث داغی در خصوص اصالت یک تصویر مطرح گردد، به احتمال زیاد آن عکس با هوش مصنوعی ساخته شده است. شاخص های شما برای آنالیز اصالت یک عکس، ممکن است شامل نظراتی باشند که تغییر عکس را زیر سوال می برند یا حس عجیب و غریب را بیان می نمایند، مثلا حضور انسان در جایی اشتباه باشد.

واتر مارک

روش دیگر برای تشخیص تصاویر فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی، آنالیز واترمارک ها یا امضاهای ظریفی است که به وسیله بعضی فراورینمایندگان تصویر هوش مصنوعی در نظر گرفته شده است. برای مثال، مربع های پنج رنگ DALL-E 2 که به عنوان واترمارک روی تصاویر قرار می گیرد. در این شرایط توجه دقیق به لبه ها و گوشه های تصویر بسیار مهم است، زیرا هوش مصنوعی اغلب واترمارک های کوچک، آرم ها یا رشته های متنی را در این قسمت ها قرار می دهند. برای شناسایی واترمارک ها، می توانید با دقت روی بخش های مختلف تصویر زوم کنید. متن یا آیکون های ظریف ممکن است با آنالیز دقیق تر نمایان شوند و یک تصویر فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی را معین نمایند.

علاوه بر این، شایان ذکر است که بسیاری از تصاویر فراوری شده با هوش مصنوعی از پلتفرم های آنلاین و وب سایت های تصاویر استوک نشات می گیرند که معمولاً برای محافظت از محتوای خود واترمارک اضافه می نمایند. بنابراین، عدم وجود واترمارک می تواند به عنوان یک نشانگر واضح از تصویر فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی باشد. عکس های قانونی از عکاسان معمولاً شامل واترمارک های قابل مشاهده برای محافظت از مالکیت معنوی هستند.

اجازه دهید این موضوع را بیشتر شرح دهیم، اگر در پلتفرمی که عکاسان معمولاً کارشان را واترمارک و سپس منتشر می نمایند، با تصویری مجذوب کننده و بدون واترمارک روبرو شوید،این احتمال که این عکس ممکن است به وسیله هوش مصنوعی ساخته شده باشد، وجود دارد. این امر به ویژه هنگام آنالیز شبکه های اجتماعی یا پلتفرم های اشتراک گذاری تصویر، که در آن سازندگان محتوای اصلی تصاویر خود را علامت گذاری می نمایند، اهمیت پیدا می نماید. با این حال، باید به طور فعال موقعیت هایی را در نظر گرفت که در آن افراد ممکن است واترمارک را دستکاری نمایند. افراد ممکن است درگیر برش، محو کردن یا استفاده از ابزارهای آنلاین برای حذف واترمارک باشند. در چنین مواردی، کیفیت تصویر به خطر افتاده با مشاهده آشکار می گردد.

شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی: تجزیه و تحلیل پیکسل ها

یک رویکرد فنی تر برای شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی، می تواند تجزیه و تحلیل دقیق پیکسل باشد. تصاویر هوش مصنوعی گاهی اوقات با ناهماهنگی های ظریف در سطح پیکسل فراوری می شوند که به صورت بلوک یا الگوهای غیرطبیعی، به ویژه در اطراف لبه ها و در مناطقی با جزئیات بالا ظاهر می شوند. این بی نظمی ها به علت چالش های الگوریتم های هوش مصنوعی در ساخت تصاویر بدون ایراد است. در واقع این بی نظمی در حالت معمولی قابل مشاهده نیست اما زمانی که روی تصویر زوم می کنید و بزرگنمایی را افزایش می دهید، این جزییات قابل مشاهده هستند.

علاوه بر این، وجود نویز غیرمعمول، به ویژه در مناطقی با رنگ های ثابت یا گردینت را می توان به عنوان نشانه دیگری برای شناسایی تصویر هوش مصنوعی در نظر گرفت. در مقایسه با ظاهر نرم تر عکس های طبیعی، این تصاویر دارای نویزهایی مشابه بافت سنگ ریزه روی سطح هستند. علاوه بر این، برخلاف عکس های سنتی گرفته شده به وسیله دوربین ها، که به طور طبیعی نویز، نقص و بی نظمی را نشان می دهند، هوش مصنوعی کوشش می نماید تا تصاویر بی نقص ارایه دهد. بنابراین، اگر تصویری بیش از حد واضح، بی عیب یا بدون نقص به نظر برسد، ممکن است با استفاده از ابزار هوش مصنوعی ایجاد شده باشد.

به عنوان مثال، یک تصویر چشم انداز فاقد تغییرات یا نویز در سطح پیکسل می تواند نشان دهنده این باشد که تصویر مذکور به وسیله هوش مصنوعی فراوری شده است. عکس های واقعی از دنیای واقعی اغلب عیب هایی مانند شرایط نوری، محدودیت های دوربین یا تأثیرات محیطی را در خود جای می دهند که نشان دهنده تصویر برداری با دوربین و به صورت واقعی است، در حالیکه تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی این ایرادات را ندارند.

توجه: این روش ممکن است موثر نباشد. چون شما می توانید در دستوری که به هوش مصنوعی می دهید درخواست کنید تا تصویر دارای بافت پیکسلی و نویزهای طبیعی باشد.

مسائل در پس زمینه

جزئیات پس زمینه (background) در یک تصویر چیز دیگری است که باید به آن توجه زیادی کرد، زیرا هوش مصنوعی ممکن است برای ایجاد پس زمینه های واقعی کوشش کند و منجر به ناهنجاری و مسائل قابل توجه گردد. می توانید پس زمینه تصویر را برای چیزهایی که عجیب به نظر می رسند، مانند سایه های عجیب و غریب یا چیزهایی که با قسمت اصلی تصویر مطابقت ندارند، آنالیز کنید.

این موضوع به خصوص در صحنه های پیچیده ای که ممکن است هوش مصنوعی در واقعی شدن پس زمینه مشکل داشته باشد، بیشتر قابل توجه است. برای مثال به تصویر بالا نگاه دقیق تری بیندازید. آیا به دو قلاب روی سقف توجه نموده اید؟ دقت به این جزئیات اندکی برای یک اتاق با دکوراسیون زیاد است. بیشتر سقف ها دارای فن، چراغ یا اصلاً هیچ نیستند. این جزئیات عجیب و غریب نشان می دهد که تصویر به وسیله هوش مصنوعی فراوری شده است.

متن ناخوانا یا غلط املایی

یکی دیگر از نشانه های آشکار که به شما در شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی یاری می نماید، وجود متن ناخوانا یا غلط املایی است. علیرغم پیشرفت های شان، ابزارهای هوش مصنوعی برای فراوری متن منسجم و دقیق درون تصاویر کوشش می نمایند. اگر متن تغییر یافته به نظر می رسد، با بافت تصویر مطابقت ندارد یا حاوی اشتباهات املایی مکرر است، می تواند نشانه ای از درست شدن تصویر با هوش مصنوعی باشد.

الگوریتم های هوش مصنوعی بعلاوه با فاصله گذاری مناسب بین حروف و کلمات مشکل دارند و مستعد اشتباهات تایپی یا غلط املایی هستند. اگر تصویری را مشاهده کردید که دارای یک تابلوی خیابان با غلط املایی یا بی معنی است، مطمئن باشید که تصویر با استفاده از ابزار هوش مصنوعی ایجاد شده است. عکس های واقعی معمولاً دارای متن خوانا هستند که با محیط اطراف همسو می شوند و تحریف های غیرعادی نشان نمی دهند، زیرا عکس های گرفته شده را منعکس می نمایند.

شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی: سبک لباس

به طور شگفت انگیزی، سبک لباس می تواند یک شاخص مفید برای تصویر فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی باشد. در حالی که مجموعه داده های بزرگ ابزارهای هوش مصنوعی را آموزش داده اند، آنها اغلب در درک جزئیات پیچیده و منطق ساختاری طراحی لباس با چالش هایی روبرو می شوند. ممکن است متوجه چین های غیر طبیعی پارچه، درز، جیب یا دکمه های عجیب و غریب شوید. به عنوان مثال، یک پیراهن فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی ممکن است دارای یک آستین گشادتر از دیگری باشد.

علاوه بر این، ابزارهای هوش مصنوعی می توانند در درک روند مد و روش های ظریف تعامل لباس با بدن انسان مشکل داشته باشند. تصاویر ایجاد شده به وسیله هوش مصنوعی ممکن است دارای لباس هایی با برش های قدیمی، ترکیب پارچه های عجیب و غریب باشند. فردی را در نظر بگیرید که یک لباس قدیمی به سبک ویکتوریایی با کفش های اسپرت مدرن یا یک کت و شلوار تجاری رسمی که با یک کفش ورزشی نئون هم خوانی ندارد، بپوشد. این ترکیب غیرمعمول لباس ها می تواند نشان دهد که این تصاویر با یاری هوش مصنوعی ایجاد شده اند.

آنالیز فراداده ها

یکی دیگر از روش های شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی آنالیز فراداده است. از دست دادن فراداده (metadata) دقیق یا اطلاعات عمومی می تواند نشان دهد که تصویر نتیجه دوربین فیزیکی نیست و به وسیله هوش مصنوعی ساخته شده است. فراداده ها به اطلاعات همراه در یک فایل تصویری اشاره دارد. این شامل اطلاعاتی مانند دوربین مورد استفاده، تاریخ، زمان، گاهی اوقات مکان و نرم افزار ویرایش است.

تصاویر فراوری شده با هوش مصنوعی گاهی اوقات دارای فراداده هستند یا ممکن است داده هایی عجیب داشته باشند. به عنوان مثال، در بخش software ممکن است به جای فتوشاپ یا چیزی مشابه، نام یک هوش مصنوعی نوشته شده باشد. علاوه بر این، روی بیشتر عکس های دیجیتال حداقل یک ویرایش به وسیله بعضی نرم افزارها ویرایش گر صورت می گیرد. یک تصویر با سابقه ویرایش صفر ممکن است مشکوک باشد، زیرا این غیرعادی است، به خصوص برای عکاسی حرفه ای.

در ادامه به معرفی بعضی از مواردی که باید در فراداده آنالیز کنید تا ببینید آیا یک عکس به وسیله هوش مصنوعی فراوری شده است یا خیر اشاره می کنیم:

 • داده های EXIF (فرمت فایل تصویر قابل تعویض): داده های EXIF را با استفاده از نرم افزار ویرایش عکس یا نمایشگرهای آنلاین EXIF آنالیز کنید. تصاویر فراوری شده با هوش مصنوعی ممکن است فاقد بعضی از اطلاعات معمولی دوربین و لنز باشند که در یک عکس دوربین واقعی یافت می گردد.
 • اطلاعات نرم افزار: در پی ذکر نرم افزار فراوری تصویر در ابرداده باشید. برای مثال Created with DALL-E 2 یا Generated by Midjourney.
 • اعتبار محتوا: Adobe Photoshop و سرویس های مشابه آغاز به ادغام Content Credentials نموده اند، فراداده هایی که به طور خاص برای ردیابی تاریخچه ایجاد یک تصویر و شناسایی استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی ایجاد شده اند و به این ترتیب اطلاعات جامع تری در این مورد به دست مخاطبان خواهند داد.

برای سرعت بخشیدن به این فرایند می توانید از ابزارهای زیر بهره ببرید. این ابزارها می توانند کارایی تجزیه و تحلیل فراداده و بعلاوه شناسایی شاخص های بالقوه محتوای فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی را افزایش دهند.

 • Metadata2Go
 • Brandfolder

در اینجا نحوه استفاده از Metadata2go برای آنالیز شرحات تصویر آمده است:

 • مرحله 1: یک مرورگر را باز کنید و به وسیله این به سایت Metadata2Go بروید. در ادامه روی دکمه View Metadata کلیک کنید.
 • مرحله 2: تصویر را آپلود کنید و منتظر بمانید تا ابزار، جزئیات تصویر را تجزیه و تحلیل و استخراج کند.

در نهایت، متن های غیر معمول را در شرحات ارائه شده جستجو کنید.

استفاده از ابزارهای جانبی برای شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی

استفاده از برنامه های جانبی می تواند راهی قدرتمند و در دسترس برای شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی باشد. پلتفرم ها و نرم افزارهای آنلاین مختلف به طور خاص برای تجزیه و تحلیل و شناسایی محتوای فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی طراحی شده اند. این ابزارها از الگوریتم های پیشرفته برای آنالیز یک تصویر از نظر الگوها، ناسازگاری ها یا سایر ویژگی های مرتبط با ایجاد هوش مصنوعی استفاده می نمایند. در ادامه به آنالیز نحوه عملکرد یکی از این ابزارها خواهیم پرداخت. دو مورد ا معروف ترین برنامه های یاریی برای شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی

 • AI or Not
 • Maybes AI Art Detector

هستند که در این مقاله ما از ابزار AI or Not استفاده خواهیم کرد. برای شناسایی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی به وسیله این ابزار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله 1: مرورگر خود را باز کنید و به وسیله این به وب سایت AI یا Not بروید.
 • مرحله 2: مطمئن شوید که در تب Images هستید. یک تصویر آپلود کنید.
 • مرحله 3: اکنون، ابزار تصویر آپلود شده را تجزیه و تحلیل می نماید و خروجی را ارائه می دهد.

توجه: دقت کنید ممکن است این ابزار همواره دقیق عمل نکند.

سخن پایانی

در حالی که تشخیص قطعی اینکه آیا یک تصویر به وسیله هوش مصنوعی فراوری شده است می تواند چالش برانگیز باشد، چند روش وجود دارد که کار شما را ساده تر می نماید. آنالیز جزئیاتی مانند دست ها، چشم ها، پس زمینه و هر متنی در تصویر می تواند ناسازگاری های رایج در هنر هوش مصنوعی را آشکار کند. آیا راه های دیگری برای این کار کشف نموده اید؟ به وسیله کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: guidingtech

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 اسفند 1402 بروزرسانی: 23 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15991

به "8 روش برای اینکه فریب تصاویر هوش مصنوعی را نخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 روش برای اینکه فریب تصاویر هوش مصنوعی را نخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید