7 مشکل مهم ویندوز 11 که مایکروسافت باید رفع کند

به گزارش کنفرانس هکا، بیش از 2.5 سال از عرضه ویندوز 11 می گذرد و در این مدت، این سیستم عامل به طور قابل توجهی تکامل یافته و پیشرفت نموده است. این نسخه به اعتقاد افراد زیادی، برترین نسخه ویندوز در سال های اخیر محسوب می گردد و رابط کاربری ساده تر آن به یک مزیت مهم تبدیل شده است. با این حال، سیستم عامل نو مایکروسافت همچنان با مسائل متعددی دست و پنجه نرم می نماید که گاه تجربه کار با آن را آزاردهنده می نماید. البته چنین مسائلی در حدی نیستند که به شما پیشنهاد دهیم به طور کامل آن را کنار بگذارید اما در هر صورت مایکروسافت باید به فکر رفع کردن آن ها باشد.

7 مشکل مهم ویندوز 11 که مایکروسافت باید رفع کند

توجه کم به تبلت ها

یکی از ایرادات بزرگ ویندوز 11 نسبت به ویندوز 10، به خصوص در زمان عرضه، کاربرپسند نبودن آن برای تبلت ها بود. حتی می شد گفت که ویندوز 10 هم به مقدار ویندوز 8.1 برای تبلت ها مناسب نبود؛ بنابراین به نظر می رسید که این روند به تدریج بدتر می گردد. با این حال، مایکروسافت در به روزرسانی 22H2 ویندوز 11 پیشرفت های قابل توجهی را عملی کرد و با افزودن بسیاری از حرکات لمسی، پیمایش را برای کاربران تبلت آسان تر کرد.

با وجود این بهبودها، هنوز هم بعضی مسائل وجود دارند. دسترسی به نمای وظیفه (Task View) کمی سختتر شده است، زیرا حرکتی که قبلاً برای باز کردن نمای وظیفه استفاده می شد، حالا بخش ویجت ها (Widgets) را باز می نماید. مایکروسافت اخیراً با جایگزین کردن دسترسی به پنل اعلان ها با دستیار هوشمند کوپایلوت (Copilot) این موضوع را حتی بدتر کرد؛ بنابراین این حرکات دیگر به مقدار گذشته کارآمد نیستند.

آپدیت 22H2 ویندوز 11 باز کردن منوی استارت با یک فرمان لمسی را آسان تر کرد، اما در ویندوز 10، اگر تمام برنامه های خود را می بستید، حالت تبلت به طور پیش فرض یک منوی استارت تمام صفحه در اختیارتان قرار می داد که برترین روش برای راه اندازی برنامه ها با لمس بود. حالا شما مجبورید از نوار وظیفه یا آیکن های دسکتاپ بهره ببرید، اما آیکن های دسکتاپ احتیاجمند دو بار ضربه زدن هستند و به سادگی ممکن است انگشتتان هنگام ضربه زدن لیز بخورد و به جای باز کردن، آیکن را جابجا کنید.

احتیاج به اکانت مایکروسافت برای نصب ویندوز 11

یکی از شکایت های رایج کاربران در خصوص ویندوز 11، اجبار به استفاده از اکانت مایکروسافت هنگام راه اندازی سیستم عامل است. البته با کمی جستجو در اینترنت، می تواند راهکارهای مختلفی را برای دور زدن این محدودیت پیدا کنید. اما واقعیت این است که چنین دردسری برای نصب سیستم عامل نباید وجود داشته باشد و همین مورد منجر به افزایش پیچیدگی نصب ویندوز 11 شده است.

مسائل عملکردی

از دیگر مسائل ویندوز 11 باید به ضعف های عملکردی بخش هایی از این سیستم عامل اشاره کنیم. یکی از مسائل این است که اگر خیلی سریع و چندین بار از منوی استارت جستجو کنید، بسیاری از مواقع اولین حرفی که تایپ می کنید در عبارت جستجو وجود نخواهد داشت و در نتیجه جستجوی اشتباهی صورت گرفته و ویندوز نمی تواند آنچه را که در پی آن هستید پیدا کند.

علاوه بر این، جستجو حتی بدون اشتباه تایپی هم ممکن است عملکرد ضعیفی داشته باشد و گاهی اوقات در برقراری ارتباط میان یک عبارت جستجوی خاص با برنامه مرتبط با آن ناموفق عمل نموده و به جای آن، شما را به مرورگر اج (Edge) منتقل می نماید تا با استفاده از بینگ در وب جستجو کنید.

مشکل دیگری که وجود دارد، مربوط به File Explorer است. به نظر می رسد تأخیر کوتاهی به صورت عمدی برای باز کردن پوشه ها در نظر گرفته شده است. اگر از رایانه سریعی استفاده می کنید، شاید حتی متوجه این تأخیر نشوید، اما به هر حال لحظه ای کوتاه برای بارگذاری محتویات پوشه در نظر گرفته شده است. نکته جالب این است که اگر کلید F11 را برای بزرگنمایی پنجره File Explorer فشار دهید و سپس مقدار آن را به حالت عادی برگردانید، این تأخیر در بارگذاری رفع می گردد. این در حالی است که برنامه های جانبی مانند Start11 و Disk Voyager نشان می دهند که این موارد می توانند با چه سرعتی کار نمایند.

آپدیت ویندوز

یکی دیگر از مسائل ویندوز 11 کنترل بیش از حد روی سرویس آپدیت است. این سرویس گزینه های کافی برای توقف موقت یا حتی رد کردن به روزرسانی های خاص را در اختیار کاربران قرار نمی دهد. عدم امکان رد کردن به روزرسانی ها، اگر فقط برای خود سیستم عامل ویندوز باشد، مشکل بزرگی محسوب نمی گردد. اما مسئله اینجاست که ویندوز 11 اغلب اقدام به دانلود و نصب به روزرسانی درایورها نیز می نماید. در بسیاری از موارد، درایورهای دانلود شده به وسیله این سرویس، قدیمی تر از نسخه هایی هستند که کاربر می تواند به صورت دستی نصب کند. با این حال، این به روزرسانی های اجباری، درایورهای نصب شده به وسیله کاربر را لغو نموده و جایگزین می نمایند. غیرفعال کردن این به روزرسانی ها، به خصوص زمانی که اختیاری علامت گذاری نشده اند (که گاهی اوقات اینطور است)، احتیاجمند انجام اقدامات اضافی و پیچیده است. این رویکرد، درنهایت بیشتر از اینکه مسئله ای را حل نماید، خود موجب دردسر می گردد.

ویندوز 11 به شما امکان می دهد تا به روزرسانی ها را متوقف کنید، اما این توقف تنها برای یک هفته در نسخه خانگی (Home) ویندوز 11 (که رایج ترین نسخه است) امکان پذیر است که برای شناسایی مسائل احتمالی ناشی از یک به روزرسانی، زمان کافی نیست. دوره توقف 7 هفته ای که در نسخه حرفه ای (Pro) ویندوز 11 ارائه می گردد، باید به عنوان یک استاندارد در نظر گرفته گردد. اگر در پی خرید لپ تاپ هستید و مدل موردنظر دارای ویندوز باشد، معمولا این مدل ها از نسخه Home استفاده می نمایند.

تغییر برنامه های یپش فرض راحت نیست

یکی از تغییرات بحث برانگیزی که مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز 11 اعمال نموده، به سخت شدن تغییر برنامه های پیش فرض مربوط می گردد. در گذشته، مایکروسافت روشی را برای معین برنامه های پیش فرض برای کارهای خاص ارائه می داد، بنابراین شما یک پخش نماینده رسانه یا یک نمایشگر عکس پیش فرض داشتید. این کار تغییر پیش فرض ها برای چندین پروتکل و نوع فایل با ماهیت مشابه را آسان تر می کرد. اما حالا، اگر برای اولین بار که یک نوع فایل خاص را باز می کنید، پیش فرض تازهی انتخاب کنید، تنها گزینه شما این است که پیش فرض را برای هر نوع فایل یا پروتکل به صورت دستی تغییر دهید. بنابراین، اگر می خواهید از یک پخش نماینده رسانه تازه بهره ببرید، باید برای هر فرمت ویدیویی و صوتی به صورت جداگانه آن را به عنوان پیش فرض تنظیم کنید.

این رویه قبلا برای مرورگرها نیز وجود داشت، با این حال مایکروسافت پس از دریافت نقدها فراوان، گزینه ای را برای معین یک برنامه خاص به عنوان مرورگر پیش فرض اضافه نمود. با این حال، این تنها دسته ای است که این امکان در آن وجود دارد و پخش نماینده های رسانه و سایر برنامه ها همچنان با همین مشکل دست و پنجه نرم می نمایند.

فقدان تنظیمات پیشرفته برای شخصی سازی

سیستم عامل ویندوز 11 رابط کاربری ویندوز را بطور کلی ساده سازی نموده است، که تا حدودی این یک تغییر مثبت است زیرا کار با آن کمی راحت تر شده است. با این حال، مایکروسافت کمی زیاده روی نموده و امکاناتی که برای شخصی سازی ظاهر سیستم عامل وجود دارد، حالا به تغییر رنگ نوار وظیفه و منوی استارت و بعلاوه جایگاه آیکون های نوار وظیفه محدود شده است.

در نسخه های قبلی امکان جابه جا کردن نوار وظیفه به هر طرف دلخواه از صفحه نمایش و بعلاوه تغییر مقدار منوی استارت وجود داشت. حالا هر دوی این قابلیت ها حذف شده اند. علاوه بر این، برنامه های جانبی که امکان شخصی سازی ظاهر ویندوز را فراهم می کردند نیز به علت تغییرات اعمال شده به وسیله مایکروسافت در اجزای رابط کاربری، با محدودیت بیشتری روبرو هستند.

با وجود این، برنامه هایی مانند StartAllBack همچنان گزینه های عالی برای شخصی سازی ارائه می دهند، اما نگرانی این است که اگر مایکروسافت به این روند ساده سازی و محدود کردن شخصی سازی ادامه دهد، انجام بعضی از این تغییرات در آینده سختتر گردد.

مجبور کردن کاربر برای استفاده از مرورگر اج

یکی از نکات بسیار آزاردهنده در خصوص تجربه کاربری در ویندوز 11، کوشش مایکروسافت برای اجبار به استفاده از مرورگر Edge در شرایط مختلف است. این شرکت نه تنها در حین راه اندازی سیستم به صورت پنهانی از شما می خواهد از تنظیمات توصیه شده مرورگر بهره ببرید، بلکه بخش های خاصی از ویندوز 11 به گونه ای کدگذاری شده اند که تنها در Edge قابل باز شدن هستند. به عنوان مثال اگر به وسیله ویجت ها می خواهید به وب دسترسی پیدا کنید، این محتواها فارغ از اینکه کدام مرورگر را به طور پیش فرض انتخاب نموده اید، در مرورگر اج باز می شوند.

مایکروسافت اج واقعا مرورگر خوبی است و مزایای زیادی نسبت به رقبا دارد. اما اصرار مایکروسافت برای تحمیل کردن آن باعث می گردد بعضی کاربران حس خوبی از طرف این مرورگر دریافت ننمایند.

سخن پایانی

در نهایت به نظر می رسد مایکروسافت اعتماد کافی به کاربران برای چگونگی استفاده از ویندوز 11 ندارد. در هر صورت امیدواریم مایکروسافت در آینده با انتشار آپدیت های مختلف، این مسائل را رفع کند تا تجربه کاربری استفاده از ویندوز 11 بسیار مجذوب کننده تر از گذشته گردد.

منبع: XDA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16841

به "7 مشکل مهم ویندوز 11 که مایکروسافت باید رفع کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 مشکل مهم ویندوز 11 که مایکروسافت باید رفع کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید