9 تنظیم کلیدی برای افزایش سرعت لپ تاپ گیمینگ

به گزارش کنفرانس هکا، اگر گیمر هستید و سراغ کنسول ها نرفته اید، باید بین لپ تاپ گیمینگ و کامپیوتر دسکتاپ دست به انتخاب بزنید. یک لپ تاپ گیمینگ باید ویژگی های مشخصی داشته باشد که در این مطلب قرار نیست به این مشخصه های مهم بپردازیم. در عوض می خواهیم به تنظیماتی اشاره کنیم که برای افزایش سرعت و بهبود عملکرد لپ تاپ گیمینگ می توانند کاربردی باشند.

9 تنظیم کلیدی برای افزایش سرعت لپ تاپ گیمینگ

طبیعتا ارتقای قطعات لپ تاپ گیمینگ به سادگی کامپیوتر دسکتاپ نیست و در این زمینه با محدودیت های بیشتری روبرو هستید. در ادامه به راهکارهای نرم افزاری می پردازیم که برای بهبود عملکرد می توانید سراغ آن ها بروید.

بهره گیری از ارتقای رزولوشن پویا (dynamic upscaling)

یکی از بزرگ ترین پیشرفت های دنیای گیمینگ در سال های اخیر، فناوری ارتقای رزولوشن پویا (dynamic upscaling) بوده است. در این فناوری از هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت تصویر بدون افزایش احتیاج به منابع سخت افزاری استفاده می گردد. در نتیجه، عملکرد بازی بهتر شده و همزمان از نظر بصری نیز زیباتر به نظر می رسد.

شرکت های انویدیا، AMD و اینتل به ترتیب برای این کار فناوری های DLSS، FSR و XeSS را معرفی نموده اند و می توانید برای طیف وسیعی از بازی ها از این قابلیت استفاده کنید. فرقی نمی نماید از کدام راهکار افزایش مقیاس بهره مند هستید، در هر صورت فعال سازی آن را مدنظر قرار دهید. فناوری DLSS به طور خاص، باعث می گردد بازی ها تقریباً غیرقابل تشخیص از رزولوشن های بالاتر به نظر برسند و همه این راهکار ها، افزایش قابل توجهی در نرخ فریم به همراه دارند.

استفاده از فناوری Frame Generation (فراوری فریم)

پیشرفته ترین فناوری تازه در سال 2024 برای بهبود کیفیت بازی، قابلیت frame generation یا فراوری فریم است. این تکنیک مبتنی بر هوش مصنوعی، با دریافت دو فریم رندر شده، یک فریم میانی با هوش مصنوعی فراوری می نماید تا ضمن ایجاد یک انتقال روان، نرخ فریم را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

فراوری فریم به وسیله قابلیت Fluid Motion Frames شرکت AMD و DLSS 3 Frame Generation شرکت انویدیا در دسترس است. البته فناوری فراوری فریم معایبی هم دارد: برای تأخیر (latency) ایده آل نیست و کیفیت تصویر همیشه در برترین حالت قرار ندارد. اما نمی توان انکار کرد که این فناوری می تواند یک نرخ فریم معمولی را به سادگی و به اندازه قابل توجهی افزایش دهد.

با وجود اینکه در حال حاضر تعداد کمی از بازی ها از این فناوری پشتیبانی می نمایند، اما روز به روز این فهرست رو به افزایش است. بنابراین اگر سخت افزار لپ تاپ گیمینگ و بازی موردنظر شما می تواند از این فناوری بهره ببرد، برای استفاده از آن تردید نداشته باشید.

فعال سازی ReBAR/SAM

این قابلیت، از آن دسته ویژگی هایی است که همه باید فعال نمایند، به ویژه اگر از کارت گرافیک اینتل استفاده می کنید؛ زیرا برای رقابت تراشه های گرافیکی تازه اینتل با AMD و انویدیا، تقریباً ضروری به نظر می رسد. این فناوری به طور کلی ReBAR (Resizable BAR) نامیده می گردد، اما ای ام دی فناوری مشابه خود را SAM (Smart Access Memory) می نامد، با وجود اینکه اساساً عملکرد یکسانی دارند. به هر حال، این فناوری به پردازنده مرکزی شما اجازه می دهد تا به بخش بسیار بیشتری از حافظه ویدیویی کارت گرافیک به طور همزمان دسترسی داشته باشد و در نتیجه کارایی آن را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

فعال سازی ReBAR/SAM معمولاً باعث افزایش چشمگیر عملکرد نمی گردد، اما با توجه به اینکه تنها با یک کلید در نرم افزار درایور یا تنظیمات بایوس (BIOS) قابل فعال سازی است، این فناوری فوق العاده ای است که می تواند با کمترین کوشش، چند فریم بر ثانیه به نرخ فریم شما اضافه کند. حتی ممکن است با یک به روزرسانی بایوس بر روی کامپیوترهای گیمینگ نسبتاً قدیمی نیز قابل دستیابی باشد.

اگر از کارت گرافیک Nvidia یا Intel استفاده می کنید، پیشاپش از قابلیت ReBAR پشتیبانی می کنید، اما برای فعال سازی SAM به پردازنده و کارت گرافیک هر دو از برند AMD احتیاج دارید. در صورتی که امکان فعال سازی هر کدام از این فناوری ها را دارید، این کار را انجام دهید تا شاهد افزایش قابل توجه عملکرد در بیشتر بازی ها باشید.

فعال کردن Game Mode ویندوز

حالت گیم یا Game Mode در ویندوز، قابلیتی است که به لپ تاپ گیمینگ شما اجازه می دهد عملکرد بازی را در اولویت قرار دهد. البته با فعال سازی این قابلیت در لپ تاپ گیمینگ، تمام برنامه های پس زمینه بسته نمی شوند بلکه فقط اولویت پردازش به بازی داده می گردد. اما در کل به علت سادگی فعال کردن این قابلیت، بسیاری از گیمرها ترجیح می دهند به جای بستن دستی برنامه ها، از این مشخصه بهره ببرند.

به منظور بهره گیری از این قابلیت و فعال کردن آن، کافی است به مسیر Settings > Gaming بروید و سپس گزینه Game Mode را فعال کنید.

فعال کردن XMP/EXPO

بسیاری از حافظه های رم توانایی اجرا با سرعتی بسیار بالاتر از تنظیمات پیش فرض را دارند، بنابراین فراورینمایندگان یک تنظیم اورکلاک کارخانه ای به نام XMP (Extreme Memory Profile) یا EXPO (Extended Profiles for Overclocking) در نظر می گیرند. این تنظیم را می توان در بایوس فعال کرد تا به رم شما جهشی واقعی بدهد و در نتیجه عملکرد کلی سیستم را بهبود بخشد.

با این حال، همه لپ تاپ ها از XMP/EXPO پشتیبانی نمی نمایند. بنابراین، اگر در بایوس خود گزینه ای برای فعال کردن این قابلیت پیدا نکردید، ممکن است به نتیجه دلخواه نرسید. برای اطمینان، وب سایت سازنده لپ تاپ خود را آنالیز کنید، زیرا ممکن است یک به روزرسانی firmware این قابلیت را برای شما فراهم کند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد.

وصل کردن لپ تاپ گیمینگ به برق قبل از بازی کردن

تجربه بازی کردن با لپ تاپ، اغلب به دو حالت کاملاً مجزا تقسیم می گردد: بازی کردن در حالت اتصال به برق و بازی کردن با باتری.

زمانی که لپ تاپ شما به برق وصل است، می تواند به طور کامل از باتری صرف نظر کند و تمام انرژی مورد احتیاج خود را مستقیماً از برق شهری تأمین نماید. این موضوع به معنای افزایش ناگهانی قدرت آن نسبت به حالت بدون برق نیست، اما به معنای دستیابی به حدبیشتر توانایی بالقوه آن است.

به عبارت دیگر، در حالت اتصال به برق، هیچ گونه کاهشی به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی یا بهینه سازی بازدهی صورت نمی گیرد و شما تجربه ناب و بهینه اجرای بازی را خواهید داشت. اگر قصد دارید برای مدت زمان طولانی در یک مکان به بازی بپردازید، حتماً لپ تاپ خود را به برق وصل کنید. تفاوت عملکرد در این دو حالت می تواند بسیار چشمگیر باشد.

تغییر در تنظیمات مصرف انرژی

اما اگر در حال بازی کردن در بیرون از منزل هستید و امکان اتصال به برق را ندارید، چه باید کرد؟ در این صورت، باید به اندازه شارژدهی باتری لپ تاپ خود توجه کنید. برای مدیریت بهتر این موضوع، ویندوز چندین حالت مصرف انرژی (Power Plan) را در اختیار شما قرار می دهد که به واسطه آن ها می توانید بر اساس احتیاج خود، اولویت را بر عملکرد (Performance) یا عمر باتری (Battery Life) بگذارید.

با این حال، حالت هایی که بر بهینه سازی مصرف انرژی تمرکز دارند، معمولاً پردازنده مرکزی (CPU) و کارت گرافیک (GPU) را در حالت های کم مصرف قرار می دهند و در نتیجه ممکن است برای صرفه جویی در باتری و افزایش طول عمر آن، شما را از دستیابی به عملکرد بالاتر محروم نمایند.

گر نگران این موضوع نیستید و احساس می کنید که می توانید به صورت دستی مصرف باتری خود را مدیریت کنید، در آن صورت، تغییر حالت انرژی به حالت بالانس (Balanced) یا عملکرد بالا (High Performance) به جای حالت صرفه جویی در مصرف انرژی (Power Saver) می تواند واقعاً تفاوت ایجاد کند. هنگامی که با لپ تاپ به برق وصل هستید، این حالت های برق بعید است تأثیر چشمگیری داشته باشند - حتی ممکن است ویندوز به طور اتوماتیک به حالت عملکرد بالا سوئیچ کند - اما باز هم آنالیز و اطمینان از آن خالی از لطف نیست.

توجه داشته باشید: حالت های مصرف انرژی با عملکرد بالاتر، بعلاوه می توانند بر سایر بخش های عملکردی لپ تاپ تأثیر بگذارند، مانند جلوگیری از حالت خواب پورت های USB؛ بنابراین ممکن است احساس کنید لپ تاپ شما در حالت های برق با عملکرد پایین تر، ضعیف تر عمل می نماید.

تغییر در تنظیمات درایور

کارت های گرافیک انویدیا، اینتل و AMD همگی دارای مجموعه ای از تنظیمات قابل تغییر در نرم افزار درایور خود هستند که ارزش آنالیز و بهینه سازی را دارند. اغلب اوقات گزینه ReBAR/SAM را در همین بخش پیدا خواهید کرد، اما این تنها تنظیم قابل تغییر مفید نیست.

برای گیمرهای AMD، فناوری AMD Chill وجود دارد که می تواند به صورت پویا نرخ فریم را در زمان هایی که هیچ حرکتی روی صفحه نمایش وجود ندارد (به عنوان مثال، در صفحه منو یا هنگام گوش دادن به دیالوگ) کاهش دهد. این کار باعث پایین آمدن دمای لپ تاپ گیمینگ می گردد و به آن امکان می دهد زمانی که واقعاً به آن احتیاج دارید، عملکرد قدرتمندتری برای مدت طولانی تری ارائه دهد. AMD بعلاوه فناوری Radeon Boost را دارد که به صورت پویا رزولوشن و سایر عوامل درون بازی را برای بهبود عملکرد تنظیم می نماید.

برای گیمرهای انویدیا، تنظیم Power Management Mode روی Prefer maximum performance و فعال سازی G-Sync (در صورت پشتیبانی لپ تاپ) می تواند ایده خوبی برای به حدبیشتر رساندن عملکرد و جلوگیری از پارگی تصویر (Screen Tearing) باشد.

علاوه بر این، هر دو شرکت AMD و انویدیا فناوری های ضد تأخیر (Anti-Lag) مخصوص به خود را دارند. اگر بازی های رقابتی انجام می دهید یا می خواهید تأخیر ورودی را تا حد امکان کاهش دهید، فعال سازی این فناوری ها می تواند زمان واکنش شما را بهبود بخشد.

اورکلاک کردن پردازنده و کارت گرافیک

اورکلاک کردن فرآیندی است که در آن به صورت دستی سرعت کلاک یک قطعه (در این مورد، پردازنده مرکزی یا کارت گرافیک) را افزایش می دهید تا با سرعت بیشتری اجرا گردد و در نتیجه، به عملکرد بهتری دست پیدا کند. اورکلاک کردن معمولاً برای کامپیوترهای دسکتاپ مناسب تر است، زیرا این رایانه ها از سیستم خنک نماینده بهتری برخوردار هستند و بعلاوه نگرانی کمتری در خصوص عمر باتری یا صدای فن دارند. اما اگر اجزای لپ تاپ شما از اورکلاک کردن پشتیبانی می نمایند، این فرآیند می تواند راهی عالی برای افزایش عملکرد آن باشد.

اورکلاک کردن پردازنده یا کارت گرافیک باعث فراوری گرمای بیشتر می گردد که منجر به صدای بالاتر فن و در نتیجه، کاهش سریع تر شارژ باتری خواهد شد. بعلاوه ممکن است باعث کاهش پایداری سیستم و در نتیجه آن، افزایش احتمال هنگ کردن گردد. بنابراین، حتماً با احتیاط و صرف زمان کافی، اقدام به اورکلاک کردن قطعات لپ تاپ گیمینگ خود کنید.

در این مطلب کوشش کردیم راهکارهای کاربردی و نرم افزاری را برای بهبود عملکرد لپ تاپ گیمینگ معرفی کنیم. اگر هم در پی خرید لپ تاپ گیمینگ هستید، در خبرنگاران می توانید از بین گزینه های زیادی دست به انتخاب بزنید.

منبع: PCWorld

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 تیر 1403 بروزرسانی: 4 تیر 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17175

به "9 تنظیم کلیدی برای افزایش سرعت لپ تاپ گیمینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 تنظیم کلیدی برای افزایش سرعت لپ تاپ گیمینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید